Korkein hallinto-oikeus

Jenny Rebold on nimitetty KHO:n kansliapäälliköksi

17.2.2025 14:33:56 EET | Korkein hallinto-oikeus | Tiedote

Jaa

Ma. kansliapäällikkö, esittelijäneuvos Jenny Rebold on nimitetty korkeimman hallinto-oikeuden kansliapäällikön virkaan 1.3.2025 lukien.

Oikeustieteen maisteri Rebold on työskennellyt korkeimman hallinto-oikeuden määräaikaisena kansliapäällikkönä 1.4.2024 alkaen. Sitä ennen hän toimi esittelijänä korkeimmassa hallinto-oikeudessa vuodesta 2017. Rebold on toiminut aikaisemmin muun ohella lakimiehenä Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirastossa, kuntapuolella ja kolmannella sektorilla, sekä eri kansainvälisissä yhteisöissä ja asianajollisissa tehtävissä.

Kansliapäällikkö huolehtii presidentin lähimpänä apuna siitä, että korkeimman hallinto-oikeuden toiminta sujuu asianmukaisesti. Kansliapäällikkö johtaa ja valvoo korkeimman hallinto-oikeuden kanslian toimintaa ja vastaa korkeimman hallinto-oikeuden taloudenpidosta. Hän toimii kansliahenkilökunnan ylimpien virkamiesten esihenkilönä ja esittelijöiden hallinnollisena esihenkilönä.

Yhteyshenkilöt

Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee yleiskaavaa12.8.2026 09:07:28 EEST | Päätös

Kaupunginvaltuusto oli hyväksynyt osayleiskaavan, joka mahdollisti yhteensä kuuden kokonaiskorkeudeltaan enintään 300 metriä korkean tuulivoimalan rakentamisen. Osayleiskaava-alue rajoittui itäreunastaan muutoksenhakijan omistamaan tuulivoimapuistoon. Osayleiskaava mahdollisti tuulivoimaloiden rakentamisen alueella vallitsevaan tuulensuuntaan nähden muutoksenhakijan tuulivoimapuiston voimaloiden yläpuolelle lyhyen etäisyyden päähän niistä.

KHO:n muu päätös, joka koskee poikkeamista rakentamisessa (oikaisuvaatimuksen käsittelystä vastaava viranomainen)7.7.2026 09:15:12 EEST | Päätös

Korkein hallinto-oikeus myönsi Pirkkalan kunnalle valitusluvan ja tutki asian. Korkein hallinto-oikeus kumosi Hämeenlinnan hallinto-oikeuden päätöksen ja palautti asian hallinto-oikeudelle uudelleen käsiteltäväksi. Asiassa oli ratkaistavana, millä taholla on ollut toimivalta käsitellä kaavoitusjohtajan poikkeamispäätöksestä tehdyt oikaisuvaatimukset. Asian tausta, korkeimmassa hallinto-oikeudessa esitetyt vaatimukset ja korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisun perustelut ovat luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla julkaistusta päätöksestä. KHO 7.7.2026 T 1887

KHO:n muu päätös, joka koskee radion antennikapasiteetin vuokrausta ja radiolähetyspalveluiden hinnoittelua3.7.2026 09:31:42 EEST | Päätös

Korkein hallinto-oikeus tutki asian ja hylkäsi Bauer Media Oy:n valituksen. Valitus koski Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin päätöstä, jossa se oli katsonut, siltä osin kuin asiasta oli korkeimmassa hallinto-oikeudessa kysymys, että Digitan päälähetysasemien radion antennikapasiteetin vuokrauksen hinnoittelu ja hinnastot ovat kustannussuuntautuneita tehokkuus huomioiden lukuun ottamatta 15:aa antenni-ERP-teholuokka -yhdistelmän palvelua. Bauer Media Oy oli valituksessaan vaatinut, että Liikenne- ja viestintäviraston päätös kumotaan siltä osin kuin Digita Oy:n on vahvistettu noudattavan kustannussuuntautunutta hinnoittelua ja että asia palautetaan Liikenne- ja viestintävirastolle uudelleen arvioitavaksi ja ratkaistavaksi. Asian tausta, korkeimmassa hallinto-oikeudessa esitetyt vaatimukset ja korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisun perustelut ovat luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla julkaistusta päätöksestä. KHO 3.7.2026 T 1850

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye