Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Nuorten Uskalla Yrittää -kilpailu: Etelä- ja Pohjois-Savosta sekä Pohjois-Karjalasta finaaliin kolme harjoitusyritystä

18.2.2025 17:38:57 EET | Nuorten yrittäjyys ja talous NYT | Tiedote

Jaa

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 18. helmikuuta 2025 palkittiin Etelä- ja Pohjois-Savon sekä Pohjois-Karjalan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Kuopiossa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 33 yritystä ja reilut 70 nuorta eri oppilaitoksista. Kansalliseen finaaliin selvitti tiensä kolme yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus.

Paras toisen asteen NYT-yritys -kategoriassa finaalipaikan lunasti kuopiolainen KN3D NYT.
Paras toisen asteen NYT-yritys -kategoriassa finaalipaikan lunasti kuopiolainen KN3D NYT. NewLens Media NYT Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Yläkoulun ja toisen asteen opiskelijat esittelivät kehittämiään tuotteita ja palveluita Kauppakeskus Matkuksessa järjestetyssä tapahtumassa. Etelä- ja Pohjois-Savon sekä Pohjois-Karjalan alueelta Uskalla Yrittää -kilpailun finaaliin etenivät seuraavat NYT-yritykset: 

Paras NYT-yritys – toinen aste: KN3D NYT    
Kallaveden lukio, Kuopio 
Liikeidea: Yritys tekee 3D-printtausta, kuten kilventelineitä sekä kaatumatappeja mopoihin. 
Palkintoperusteet: Selkeä menestyjä, hyvä myyntikate ja markkinoilla tilausta, mietitty tuote ja kustannusrakenne, erinomaista esiintymistä. 

Paras messupiste: Retromajoitus NYT 
Kirkonkylän koulu, Vieremä 
Liikeidea: Retromajoitus NYT majoittaa vieraita kauniissa, uniikissa 1950-luvun hirsiaitassa maaseudulla. Majoitus on lähellä hyviä kulkuyhteyksiä ja on elämyksellinen sen erilaisuuden vuoksi. 
Palkintoperusteet: Kokonaisuus tarkkaan harkittu ja liikeideaa tukeva.

Paras liikeidea: HeartFull NYT 
Kallaveden lukio, Kuopio 
Liikeidea: Erityistarpeita omaaville tarkoitettu seuranhakusovellus, joka mukautuu heidän tarpeisiinsa. Sovellus on suunniteltu mobiililaitteille. 
Palkintoperusteet: Innovatiivisin palvelu, joka yhdistää ketterällä tavalla ihmisiä, jotka eivät muuten kohtaisi toisiaan. 

Lisäksi tapahtumassa jaettiin seuraavat palkinnot:  

Paras NYT-yritys – perusaste: Uppee Media NYT  
Juhani Ahon koulu, Iisalmi 
Liikeidea:
Uppee Media NYT on lyhyitä markkinointi- ja esittelyvideoita tuottava yritys. Palveluihin kuuluvat video- ja valokuvaaminen sekä leikkaus- ja editointipalvelut. Tavoitteena on lisätä iisalmelaisten nuorten tietoisuutta oman asuinkunnan tapahtumista ja asioista, sekä parantaa kaikkien hyvinvointia digitaalisen sisällön avulla. 
Palkintoperusteet:
Selkeä myyntipiste, esittelyvideo sekä somisteet, uusi lähestymiskulma nuorten mediakäyttäytymiseen, yrityksellä monikanavainen markkinointiajattelu.

Paras tuote: Aino’s Wear NYT 
Kallaveden lukio, Kuopio 
Liikeidea: Yrityksen liikeideana on string-malliset kuukautisalushousut, jotka ovat ekologisempi, helpompi ja terveellisempi vaihtoehto normaaleille kuukautissuojille. Liikeidea pyrkii kohentamaan naisten mukavuutta ja itsetuntoa kuukautisten aikana, samalla tarjoten kestävämmän ja helppokäyttöisemmän kuukautissuojavaihtoehdon. 
Palkintoperusteet: Ekologisuus, arvoissa naisten voimaantuminen, oikeasuuntainen hinnoittelu, yrittäjillä asenne, rohkeus ja arvot kohdillaan. 

Paras palvelu: Event Vision NYT 
Kallaveden lukio, Kuopio 
Liikeidea: Yritys järjestää erilaisia tapahtumia alusta loppuun kaikenikäisille porukoille, yksityishenkilöille ja järjestöille. 
Palkintoperusteet: Helposti ostettava tuote, jolla on kysyntää kiireisessä maailmassa. 

Paras myyntipuhe: Määlämpö NYT 
Kirkonkylän koulu, Vieremä 
Liikeidea: Määlämpö NYT myy lämpimiä turkispohjallisia, jotka on käsintehtyjä ja paikalliselta lammastilalta. Pohjalliset pitävät jalat lämpiminä ja kuivina. 
Palkintoperusteet: Napakka myyntipuhe, omisti lavan, hieno huumori. Oli läsnä, jämpti ja vakuuttava. 

Tapahtumassa palkittiin myös alueen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettaja 

Tänä vuonna jokaisessa Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa palkitaan myös yrittäjyyskasvatusopettajia. Kuopion tapahtumassa tunnustus jaettiin Vieremän lukiossa ja Kirkonkylän koulussa opettavalle Kaisa Aallolle, joka otti tunnustuksen vastaan iloisena ja kuvaili työtään muun muassa näin:  

– Parasta opettajana on ideoida yhdessä nuorten kanssa ja auttaa heitä tekemään parhaansa ja löytämään oma juttunsa.  

Aaltoa kiiteltiin ehdotuksissa muun muassa kannustavana ja hyvin verkostoituneena yrittäjyyden opettajana, joka on vakiinnuttanut Vuosi Yrittäjänä -ohjelman mukanaan jo neljään eri kouluun eri puolilla Suomea. Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan Etelä- ja Pohjois-Savon sekä Pohjois-Karjalan alueella valitsivat ehdotusten perusteella Nuorten NYTin asiantuntijat. 

Etelä- ja Pohjois-Savon sekä Pohjois-Karjalan aluetapahtumassa nuoria useista oppilaitoksista 

Aluetapahtumaan ja -kilpailuun osallistui nuoria seuraavista oppilaitoksista: 

  • Ahmon koulu, Siilijärvi  

  • Ammattiopisto Luovi, Kuopio  

  • Ammattiopisto Samiedu, Savonlinna  

  • Juhani Ahon koulu, Iisalmi  

  • Jynkänlahden koulu, Kuopio   

  • Kallaveden lukio, Kuopio  

  • Kirkonkylän koulu, Vieremä  

  • Nepenmäen koulu, Joensuu  

  • Pielisjoen koulu, Joensuu  

  • Savon ammattiopisto, Kuopio  

  • Savon ammattiopisto, Siilinjärvi 

Aluetapahtumaan osallistuneisiin NYT-yrityksiin voi tutustua tarkemmin tapahtuman verkkosivulla

Valinnat ratkaisi liike-elämän ammattilaisista koostuva tuomaristo 

Kuopion aluekilpailussa tuomaristoon kuuluivat: 

  • Jesse Karjalainen, Unelma Finland, toimitusjohtaja 

  • Sanna Kauvosaari, Elinvoimapäällikkö SawoGrow 

  • Matti Laitinen, Business Kuopio, innovaatioasiantuntija 

  • Soili Makkonen, Itä-Suomen yliopisto, strategia- ja kehitysjohtaja 

  • Anne Mustonen, OP Pohjois-Savo, asiakkuuspäällikkö 

  • Saku Pöllänen, CEO, Finadeck Oy 

Lisäksi Paras myyntipuhe -kilpailukategorian tuomareina toimivat: 

  • Heidi Lappi, Mansikka ry, projektipäällikkö 

  • Tarja Pöyhönen, Toimitusjohtaja, Kuopion seudun Uusyrityskeskus ry 

  • Marika Ropponen, Liiketalouden opettaja, Savon Ammattiopisto 

Kevään Uskalla Yrittää -finaalista kohti Euroopan mestaruuskisoja 

Uskalla Yrittää -kilpailun finaali järjestetään 23.–24.4.2025 Helsingissä. Finaalissa palkitaan nuorten harjoitusyrityksiä useissa eri kategorioissa ja valitaan vuoden parhaat NYT-yritykset. Suomen parhaaksi valittavan NYT-yrityksen matka jatkuu kohti kesän Gen-E-tapahtumaa, Euroopan suurinta nuorten yrittäjyyskilpailua Ateenassa.   

Vuosi yrittäjänä -opinnot vahvistavat nuorten yrittäjyys-, työelämä- ja taloustaitoja 

Uskalla Yrittää -tapahtumien valokeilassa ovat NYTin Vuosi yrittäjänä -ohjelmassa mukana olevat nuoret. Oppijat perustavat vuoden aikana oikealla rahalla toimivan NYT-yrityksen ja keräävät arvokasta käytännön kokemusta yrittäjyydestä sekä taloustaidoista.  

Ruotsissa toteutetun laajan tutkimuksen mukaan Vuosi yrittäjänä -ohjelma tukee erityisesti nuoria, joiden vanhemmat eivät ole korkeakoulutettuja, auttaa akateemisesti epävarmoja nuoria tunnistamaan vahvuuksiaan ja innostaa tyttöjä kokeilemaan yrittäjyyttä. Suomessa Vuosi yrittäjänä -ohjelma on ollut käytössä 1990-luvun puolivälistä saakka.  

Vuonna 2025 aluetapahtumiin ympäri Suomen osallistuu yli 500 NYT-yritystä ja yli 1 000 yläkoululaista ja toisen asteen opiskelijaa, jotka ovat perustaneet kuluvan lukuvuoden aikana harjoitusyrityksen Vuosi yrittäjänä -ohjelmassa. Yrittäjyystaitoja kehittävään ohjelmaan osallistui vuonna 2024 yli 6 600 opiskelijaa yli 350 oppilaitoksesta ja yksiköstä ympäri Suomen. Kansainvälisesti nuorten yrittäjämäistä asennetta, työelämätaitoja ja taloudenhallintaa vahvistava ohjelma on käytössä yli 110 maassa. 

Lisätietoja Kuopion aluetapahtumasta: 

Jere Ronkainen  
Asiantuntija, yrittäjyyskasvatus ja koulutuspalvelut  
p. 050 400 4724 
jere.ronkainen@nuortennyt.fi   

Haastattelupyynnöt ja valokuvat: 

Mari Lehtonen 
Viestinnän asiantuntija 
p. 040 4508 307 
mari.lehtonen@nuortennyt.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Nuorten yrittäjyys ja talous NYT on voittoa tavoittelematon järjestö, jonka tavoitteena on edistää lasten ja nuorten työelämä-, talous-, ja yrittäjyystaitoja. Tarjoamme erilaisia oppimiskokonaisuuksia ja -ympäristöjä esikoulusta 2.asteelle. Yrityskyliä meillä on yhteensä 14 paikkakunnalla. Opettajille ja opinto-ohjaajille järjestämme koulutuksia. Olemme myös osa kansainvälistä Junior Achievement -verkostoa, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Nuorten NYT -järjestömme perustettiin kesäkuussa 2023, kun Nuori Yrittäjyys ry ja Talous ja nuoret TAT yhdistivät toimintansa. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Tävlingen Våga vara företagsam 2026: 9 ungas företag från Österbotten fortsätter till finalen19.2.2026 18:28:27 EET | Pressmeddelande

Vid den regionala tävlingen Våga vara företagsam som ordnades av Ung företagsamhet och ekonomi NYT den 19 februari belönades Österbottens mest intressanta UF-företag. Sammanlagt 98 övningsföretag och närmare 260 unga från Österbotten deltog i evenemanget i Vasa. Nio företag gick vidare till den nationella finalen i april. Under evenemanget delades även ut utmärkelsen Österbottens lärare i företagsamhetsfostran, som tillföll Mia Mattsson från Jakobstads gymnasium.

Uskalla Yrittää 2026: Pohjanmaan aluetapahtumasta finaaliin etenee yhdeksän nuorten harjoitusyritystä19.2.2026 18:28:27 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa 19. helmikuuta palkittiin Pohjanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Vaasassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui lähes 100 yritystä ja noin 260 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Yhdeksän yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Pohjanmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus Mia Mattssonille Jakobstads gymnasiumista, Pietarsaaresta.

Nuorten Uskalla Yrittää 2026 -kilpailu: Mikkelin ja Kaakkois-Suomen kouluista finaaliin kolme harjoitusyritystä18.2.2026 16:21:56 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 18. helmikuuta palkittiin Kymenlaakson, Etelä-Savon ja Etelä-Karjalan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Kouvolassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 21 yritystä ja noin 60 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kolmen yrityksen tie jatkuu finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Anne Jaakola Pappilansalmen koulusta Haminasta.

Nuorten Uskalla Yrittää 2026 -kilpailu: Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan aluekilpailusta finaaliin kolme harjoitusyritystä18.2.2026 16:18:39 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 18. helmikuuta palkittiin Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Kouvolassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 21 yritystä ja noin 60 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kolmen yrityksen tie jatkuu finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Anne Jaakola Pappilansalmen koulusta Haminasta.

Nuorten Uskalla Yrittää 2026 -kilpailu: Hämeenlinnan aluekilpailusta finaaliin jatkaa neljä nuorten yritystä12.2.2026 19:37:11 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 12. helmikuuta palkittiin Kanta- ja Päijät-Hämeen kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Hämeenlinnassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 37 yritystä ja noin 90 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Neljän yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös kaksi Vuoden alueellisen yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustusta, jotka saivat Sari Mäyrä koulutuskeskus Salpauksesta ja Tuija Tiala Hämeenlinnan lyseon lukiosta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye