Perhekeskus rakentuu yhteistyöllä. Tervetuloa mukaan päättäjätapaamiseen Kuopioon 26.2.2025
20.2.2025 10:01:39 EET | Lastensuojelun Keskusliitto | Kutsu
Mikä on perhekeskus ja miten sen avulla voidaan hillitä kalliiden, korjaavien palveluiden kustannuksia? Miten hyvinvointialue, kunnat, järjestöt ja uskonnolliset yhteisöt ovat yhdistäneet sote-uudistuksen jälkeen voimiaan alueen lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin tueksi?
Mitä uutta seuraavaksi tarvitaan, ja millaisia päätöksiä uusilla kunta- ja aluepäättäjillä on edessään perheiden palveluiden turvaamiseksi?
Lastensuojelun Keskusliiton ja sen yhteistyökumppanien järjestämään päättäjätilaisuuteen on kutsuttu keskustelemaan Pohjois-Savon hyvinvointialueen ja alueen kuntien poliittisia päättäjiä sekä lasten, nuorten ja perheiden palveluiden johtoa ja kehittäjiä.
Toivotamme myös toimitusten edustajat lämpimästi tervetulleeksi kuuntelemaan keskustelua ja tutustumaan lasten, nuorten ja perheiden palveluiden tilanteeseen.

Puheenvuoroja tilaisuudessa käyttävät:
Perhekeskuskehittämisen kansalliset linjaukset
Sanna Nieminen, kehittämispäällikkö, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
Lasten ja perheiden palvelut ja perhekeskukset Pohjois-Savon hyvinvointialueella
Minna Pitkänen, perhepalveluiden palvelualuejohtaja, Pohjois-Savon hyvinvointialue
Järjestöyhteistyö perhekeskuksissa
Miia Lahtela, ohjelmapäällikkö, SOS-Lapsikylä, Pohjois-Savon Lapsiasiaverkosto
Esimerkkinä Kuopion Perheentalo - Yhdessä mahdollistamme perheen hyvän arjen
Marjo Juuti-Tavi, TATU ry sekä Liisa Törn, Pelastakaa Lapset ry & kokemusasiantuntijan ääni
Päättäjien kommenttipuheenvuorot (esimerkiksi Tanja Airaksinen, Kuopion kaupunginvaltuutettu, SDP) ja & yhteinen keskustelu
Tarjolla kahvia, teetä ja pientä purtavaa. Ennen keskustelutilaisuuden alkua klo 15.30-16.00 on toimijatori, jossa alueen järjestöt ja seurakunnat esittelevät toimintaansa.
Päättäjätapaamisen järjestää Lastensuojelun Keskusliiton Perheet keskiöön -toiminta yhdessä verkostojensa kanssa. Tapaaminen on osa lasten, ja nuorten ja perheiden palveluihin keskittyvää keskustelusarjaa eri hyvinvointialueilla.
Aika: 26.2.2025 klo 15.30-18.00
Paikka: Paikka: Kuopion Perheentalo, Lapinlinnankatu 14, Kuopio
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisu MuuronenkehittämispäällikköLastensuojelun Keskusliitto
Puh:050 569 6697kaisu.muuronen@lskl.fiKuvat

Lastensuojelun Keskusliiton Perheet keskiöön -toiminta
Lastensuojelun Keskusliiton Perheet keskiöön! -toiminnan tavoitteena on tuoda järjestöjen osaaminen perhekeskuksien käyttöön ympäri Suomen. Vahvistamme lasten ja perheiden kanssa toimivien järjestöjen yhteistyötä ja rakennamme eri toimijoiden välistä yhteistyötä, jotta perheet saisivat tarvitsemansa palvelun ja tuen helposti ja oikeaan aikaan. Toimimme Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen (STEA) tuella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lastensuojelun Keskusliitto
Lapsi- ja perhejärjestöt: Jälkihuollossa olevia nuoria ei voi velvoittaa nostamaan opintolainaa12.2.2026 09:27:31 EET | Tiedote
Lapsi- ja perhejärjestöt ovat erittäin huolissaan Kelan uuden linjauksen vaikutuksista jälkihuollon nuorille. Kun yhteiskunta päättää ottaa lapsen huostaan, on vastuu kannettava loppuun saakka.
Avohuollon palveluiden saatavuus on turvattava lastensuojelussa28.1.2026 01:00:00 EET | Tiedote
Julkaistavissa 28.1.2026: Avohuollon rooli lastensuojelun kokonaisuudessa on merkittävä, mutta julkisessa keskustelussa ja kehittämistyössä se jää usein sijaishuollon varjoon. Uuden selvityksen mukaan avohuollon palveluiden saatavuus on hyvinvointialueilla puutteellista, vaikka toimivalla avohuollolla voitaisiin estää ongelmien kärjistymistä ja vähentää huostaanottoja, ja sitä kautta myös säästää kustannuksissa huomattavasti.
Syyskokous 2025: Pentti Lemmetyinen on Lastensuojelun Keskusliiton uusi puheenjohtaja24.11.2025 14:34:50 EET | Tiedote
Lastensuojelun Keskusliiton syyskokouksessa luotiin katsaus kuluvaan vuoteen sekä liiton tuleviin haasteisiin sekä valittiin yhdistykselle uusi puheenjohtaja. Pentti Lemmetyinen aloittaa tehtävässään vuoden 2026 alusta lukien.
Lapsen oikeuksien viikko muistuttaa lapsen oikeudesta kuulua13.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Lapsen oikeuksien viikolla 17.–23.11.2025 juhlitaan jokaisen lapsen ja nuoren oikeutta tulla nähdyksi ja kuulluksi sekä kuulua yhteisöihin. Kansainvälinen lapsen oikeuksien päivä osuu torstaille 20.11. ja kansallinen Lapset mukaan töihin -päivä perjantaille 21.11.2025.
Tervetuloa Viisas investointi: vaikuttavuusperusteisuus lasten ja nuorten palveluissa -seminaariin 6.11.202530.10.2025 13:56:18 EET | Kutsu
Keskustelu hyvinvointiyhteiskunnan niukkenevista resursseista käy kuumana. Säästötoimet ovat kohdentuneet myös lapsiin, nuoriin ja perheisiin. Olisiko aika puhua tehokkuuden ja säästöjen sijaan vaikuttavuudesta?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme