Työllisyydessä ei näy piristymistä, vaikka kasvu on alkanut
25.2.2025 08:57:15 EET | Insinööriliitto IL ry | Tiedote
Yleisen taloussuhdanteen paranemisesta on selviä merkkejä, mutta työnantajat aikailevat vielä työntekijöiden palkkaamisessa.

15–74-vuotiaita työllisiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan tammikuussa 5 000 vähemmän kuin vuosi aiemmin. 15–74-vuotiaita työttömiä oli tammikuussa 38 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna.
Työttömyysasteen trendi oli 8,9 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 7,8 prosenttia. Työllisyysasteen trendi oli 76,5 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 77,4 prosenttia.
– Yleisen taloussuhdanteen paranemisesta on selviä merkkejä. Talous alkoi kasvaa jo viime vuoden aikana. Näyttää siltä, että työvoiman kysyntä reagoi viiveellä talouden piristymiseen, sanoo Insinööriliiton ekonomisti Paavo Hurri.
Tammikuussa avoimia työpaikkoja oli 64 000 eli lähes 23 000 vähemmän kuin vuoden 2024 tammikuussa.
Viime vuonna avoimia työpaikkoja oli 43 700, kun vuonna 2023 niitä oli 54 500.
– Talouden kasvunäkymiä ja työllisyyden kasvua jarruttavat edelleen kuluttajien heikko luottamus talouteen. Kuluttajien luottamusindikaattorin mukaan monella kuluttajalla ei ole varaa investoida kestotavaroihin, ja pelko oman työpaikkansa menettämisestä on suhteellisen suurta.
Talouden näkymiin vaikuttavat juuri käynnissä olevat työehtosopimusneuvottelut. Työntekijäliitto sai viikonloppuna teknologiateollisuudessa tehtyä päänavaussopimuksen, ja myös toimihenkilöt seurasivat perässä. Ylemmiltä toimihenkilöiltä ja useimmilta muilta aloilta sopimusratkaisut vielä puuttuvat.
– Palkkaratkaisujen saaminen myös lopuille aloille on tärkeää ostovoiman ja työllisyyden kannalta. Kuluttajien kysynnällä on iso merkitys talouden kasvuun, ja palkankorotukset näkyvät suoraan kulutuksessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
ekonomisti Paavo Hurri, 050 470 0979
Kuvat

Linkit
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 75 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Insinööriliitto ja RIA: Työharjoittelun on oltava palkallinen – rakennusalalla myös työkulttuurissa on parannettavaa21.10.2026 14:00:12 EEST | Tiedote
Insinööriliiton ja RIAn työharjoittelututkimuksesta selviää, että harjoittelupaikan löytäminen rakennusalalla on vaikeaa ja joka kymmenes opiskelija tekee harjoittelun ilman palkkaa.
Uusi podcast haastaa työn, teknologian ja vallan kytkökset9.10.2026 12:36:53 EEST | Tiedote
Insinööriliiton ”Murtuuko työ?” -podcast tarttuu työn ja teknologian murrokseen. Maria Mäkysen luotsaamasta sarjasta julkaistaan syksyn aikana kahdeksan osaa, joissa ääneen pääsevät tunnetut vieraat päättäjistä vaikuttajiin.
Insinööriliitto tuottaa tietoa korkeakoulupolitiikan uudistamiseksi – Ida Mielityinen selvityshenkilöksi17.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jo seitsemän ammattikorkeakoulua on päätynyt yliopistojen enemmistöomistukseen ilman kunnollista vaikutusarviointia ja yhteiskunnallista keskustelua. Kolmen ammattikorkeakoulun osalta käydään omistajuudesta tällä hetkellä neuvotteluja. Insinööriliitto haluaa pysäyttää tämän kehityksen sekä tarjota vaihtoehtoja varmistaakseen ammattikorkeakoulutuksen omaehtoisen kehittymisen.
Houkuttelukieltoja pitää säännellä työsopimuslaissa16.9.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Houkuttelukiellot toimivat Insinööriliiton mukaan kilpailukieltojen tapaan sekä vaikeuttavat työpaikan vaihtamista ja yritysten kilpailua markkinoilla.
Hallitus on sivuuttanut ylemmät toimihenkilöt veronkevennyksissä1.9.2026 07:59:19 EEST | Tiedote
Vaalikauden veronkevennykset eivät ole käytännössä lisänneet käteen jääviä tuloja. Insinöörien ja muiden ylempien toimihenkilöiden ostovoiman kasvu on jäänyt liittojen neuvottelemien yleiskorotusten varaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme