Lidl Suomi

Ensimmäistä kertaa Lidleissä: uutena maateemana rakkaan naapurimaan Ruotsin viikot

26.2.2025 07:20:00 EET | Lidl Suomi | Tiedote

Jaa

Lidl on tunnettu viikoittain vaihtuvista maateemoistaan, jolloin myyntiin tuodaan iso satsi eri ruokakulttuurien tuotteita eräluontoisesti. Suomalaisten suosikkeja ovat Aasian, Italian ja Kreikan viikot, ja nyt näille on tulossa haastaja. Uusi maateema valtaa Lidlit torstaina 27.2.: myymälöissä vietetään ensimmäistä kertaa ikinä Ruotsi-viikkoja. Innoituksena tälle on Ruotsin Lidleissä jo pitkään olleet Suomi-viikot, jotka ovat meren toisella puolen yksi suosituimmista maateemoista.

Lidlien hyllyt täyttyvät tällä viikolla rakkaan naapurimaan herkuista, kun Ruotsi-viikko valtaa myymälät. Asiakkaat löytävät hyllyiltä muun muassa janssoninkiusausta, mätikastiketta, näkkileipää, hedelmäkala-karkkeja, mustikkajäätelöä, kaakao-kaurapalloja ja kardemummakorppuja.

– Lidl goes Tre Kronor! On jopa vähän yllättävää, että vietämme vasta nyt ensimmäisiä Ruotsi-viikkoja. Suomalaisten toiseksi suosituin matkustuskohde ulkomailla on Ruotsi*, ja monilla suomalaisilla on ruotsinmatkoiltaan herkullisia makumuistoja. Nyt ei tarvitse lähteä näiden perässä meren toiselle puolen, vaan niitä saa omasta lähi-Lidlistä. Suomessa myös asuu paljon ruotsalaisia, jotka saavat nyt kotimaansa antimia lähikaupasta, kertoo Lidlin kampanjoinnin ja markkinoinnin johtaja Meri Aalto.  

Ruotsi-viikon tuotteet on valmistettu Ruotsissa, ja niitä tulee myyntiin noin kolmenkymmenen tuotteen satsi. Kyseessä on kokonaan uusi maateema, joka tulee nyt ensi kertaa myyntiin Suomen lisäksi myös Tanskassa ja Iso-Britanniassa.

– Testaamme Ruotsi-viikon suosiota aluksi melko maltillisella määrällä tuotteita. Katsotaan, saavuttaako Ruotsi-viikko aseman säännöllisesti toistuvana maateemana, Aalto kertoo.  

Suomi-viikot Ruotsissa inspiraationa

Ruotsi-viikot ovat uusi juttu, mutta Suomi-viikkoja sen sijaan on jo pitkään vietetty Ruotsissa. Suomi-viikot ovatkin yksi naapurimaamme suosituimmista maateemoista. Suomi-viikolla asiakkaat löytävät Ruotsin Lidleistä suomalaisten valmistajien tuotteita, kuten leikkeleitä ja makkaroita, vispipuuroa, kaalikääryleitä, riisipiirakoita ja makeisia. Menestyksekkäät Suomi-viikot ovat olleet inspiraationa Ruotsi-viikolle.

– Suomi-viikot ovat Ruotsissa varma hitti, ja tästä syntyi ajatus Ruotsi-viikoista Suomessa. Ruotsalaiset kollegamme maistattivat meille oman maansa herkkujaan, joista valitsimme parhaat nyt myytäväksi. On erittäin mielenkiintoista nähdä, mitkä ovat suomalaisten suosikkituotteet ja saako Ruotsi-viikko samanlaisen suosion meillä kuin Suomi-viikko Ruotsissa! Aalto pohtii.  

Ruotsi-teemaviikko on kaikissa Lidleissä Hangosta Sodankylään torstaista 27.2. alkaen.

*Lähde: Tilastokeskus

Avainsanat

Kuvat

Kling Glass mustikkajäätelö, 500 ml, 2,49 €
Kling Glass mustikkajäätelö, 500 ml, 2,49 €
Lataa
Hedelmäkalat, 350 g, 2,99 €
Hedelmäkalat, 350 g, 2,99 €
Lataa
Chef Select, 200 g, 2,99 €
Chef Select, 200 g, 2,99 €
Lataa
Omne Bröd, 8 kpl, 2,99 €
Omne Bröd, 8 kpl, 2,99 €
Lataa

Tietoa julkaisijasta

Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi

Lidlissä otetaan käyttöön uusi tapa asioida kaupassa – asiakkaat voivat skannata ostokset suoraan kassiin20.1.2026 08:17:55 EET | Tiedote

Lidlin sovelluksessa on otettu käyttöön uusi toiminto: asiakas voi skannata tuotteet itse puhelimella ja pakata ostokset suoraan omaan kassiin. Maksaminen hoituu kätevästi pikakassalla. Ominaisuus on tiistaista 20.1. alkaen käytössä yli 40 Lidl-myymälässä eri puolilla Suomea ja laajenee nopeasti koko Suomeen. Tavoitteena on tarjota ketterä kauppareissu sitä kaipaaville asiakkaille.

Lidl tekee rajun toimen muovikassien kulutuksen vähentämiseksi – kassin hinta nousee 59 senttiin16.1.2026 15:34:51 EET | Tiedote

Suomalaiset ostavat muovikasseja edelleen liikaa, mikä on luonnon kannalta huono uutinen – muovi on yksi yleisimmin luonnosta löytyvä roska. Muovikassien ostaminen on vähentynyt, mutta muutos tapahtuu liian verkkaisesti. Lidl pyrkii uudella hinnankorotuksella ohjaamaan muiden kassivaihtoehtojen pariin ja näin vauhdittaa muovikassien käytön vähentämistä nostamalla kassin hinnan 59 senttiin tiistaina 20.1.

Lidlin kesätyöhaku on auki – tarjolla satoja tehtäviä ympäri Suomea5.1.2026 10:12:28 EET | Tiedote

Lidlin myymälöissä ja kolmessa jakelukeskuksessa on avoinna 855 työpaikkaa kesälle 2026. Haku on käynnissä 5.1.–21.1. Viime kesän konkareita palkataan lisäksi noin 200 henkilöä. Valtaosa kesätyöntekijöistä pääsee työskentelemään myyjän tehtävissä sekä keräilemään tuotteita jakelukeskuksessa, mutta myös hallinnollisiin tehtäviin jakelukeskuksiin ja pääkonttorille palkataan muutamia työntekijöitä.

Lidliltä kaikkien aikojen ale – koko heviosasto alennuksessa tammikuun30.12.2025 10:24:51 EET | Tiedote

Lidl tekee tammikuussa ison satsauksen ja kannustaa suomalaisia terveellisemmän ruokailun pariin: kaikkien hedelmien ja vihannesten hinnat lasketaan, myymälöihin lisätään yhteistyössä WWF Suomen kanssa opasteita ympäristöystävällisemmän ja terveellisemmän ruoan pariin ja vuoden ensimmäisellä viikolla järjestetään vegeviikot. Hedelmät ja vihannekset ovat jopa 30 prosentin alennuksessa koko tammikuun.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye