Ensimmäistä kertaa Lidleissä: uutena maateemana rakkaan naapurimaan Ruotsin viikot
26.2.2025 07:20:00 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Lidl on tunnettu viikoittain vaihtuvista maateemoistaan, jolloin myyntiin tuodaan iso satsi eri ruokakulttuurien tuotteita eräluontoisesti. Suomalaisten suosikkeja ovat Aasian, Italian ja Kreikan viikot, ja nyt näille on tulossa haastaja. Uusi maateema valtaa Lidlit torstaina 27.2.: myymälöissä vietetään ensimmäistä kertaa ikinä Ruotsi-viikkoja. Innoituksena tälle on Ruotsin Lidleissä jo pitkään olleet Suomi-viikot, jotka ovat meren toisella puolen yksi suosituimmista maateemoista.

Lidlien hyllyt täyttyvät tällä viikolla rakkaan naapurimaan herkuista, kun Ruotsi-viikko valtaa myymälät. Asiakkaat löytävät hyllyiltä muun muassa janssoninkiusausta, mätikastiketta, näkkileipää, hedelmäkala-karkkeja, mustikkajäätelöä, kaakao-kaurapalloja ja kardemummakorppuja.
– Lidl goes Tre Kronor! On jopa vähän yllättävää, että vietämme vasta nyt ensimmäisiä Ruotsi-viikkoja. Suomalaisten toiseksi suosituin matkustuskohde ulkomailla on Ruotsi*, ja monilla suomalaisilla on ruotsinmatkoiltaan herkullisia makumuistoja. Nyt ei tarvitse lähteä näiden perässä meren toiselle puolen, vaan niitä saa omasta lähi-Lidlistä. Suomessa myös asuu paljon ruotsalaisia, jotka saavat nyt kotimaansa antimia lähikaupasta, kertoo Lidlin kampanjoinnin ja markkinoinnin johtaja Meri Aalto.
Ruotsi-viikon tuotteet on valmistettu Ruotsissa, ja niitä tulee myyntiin noin kolmenkymmenen tuotteen satsi. Kyseessä on kokonaan uusi maateema, joka tulee nyt ensi kertaa myyntiin Suomen lisäksi myös Tanskassa ja Iso-Britanniassa.
– Testaamme Ruotsi-viikon suosiota aluksi melko maltillisella määrällä tuotteita. Katsotaan, saavuttaako Ruotsi-viikko aseman säännöllisesti toistuvana maateemana, Aalto kertoo.
Suomi-viikot Ruotsissa inspiraationa
Ruotsi-viikot ovat uusi juttu, mutta Suomi-viikkoja sen sijaan on jo pitkään vietetty Ruotsissa. Suomi-viikot ovatkin yksi naapurimaamme suosituimmista maateemoista. Suomi-viikolla asiakkaat löytävät Ruotsin Lidleistä suomalaisten valmistajien tuotteita, kuten leikkeleitä ja makkaroita, vispipuuroa, kaalikääryleitä, riisipiirakoita ja makeisia. Menestyksekkäät Suomi-viikot ovat olleet inspiraationa Ruotsi-viikolle.
– Suomi-viikot ovat Ruotsissa varma hitti, ja tästä syntyi ajatus Ruotsi-viikoista Suomessa. Ruotsalaiset kollegamme maistattivat meille oman maansa herkkujaan, joista valitsimme parhaat nyt myytäväksi. On erittäin mielenkiintoista nähdä, mitkä ovat suomalaisten suosikkituotteet ja saako Ruotsi-viikko samanlaisen suosion meillä kuin Suomi-viikko Ruotsissa! Aalto pohtii.
Ruotsi-teemaviikko on kaikissa Lidleissä Hangosta Sodankylään torstaista 27.2. alkaen.
*Lähde: Tilastokeskus
Avainsanat
Kuvat
Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Onko tämä paistopisteen uusi hitti? Kotimainen vegaaninen “lihapiirakka" yllättää20.8.2026 09:47:49 EEST | Tiedote
Suomalaiset rakastavat lihapiirakoita. Perinteinen lihapiirakka on nyt saanut haastajan, sillä Lidl on tuonut valikoimiinsa uutuustuotteena vegaanisen texmexpiirakan paistopisteillensä. Uutuustuote yllättää maullaan lihapiirakoiden ystävät.
Suosittu vauvatarvike ensi kertaa Lidlin valikoimaan – Tässä on uusi sitteri18.8.2026 10:42:21 EEST | Tiedote
Lidl laajentaa vauvatuotteiden valikoimaansa tuomalla myyntiin historiansa ensimmäisen vauvan sitterin torstaina 20.8. Lupilu-merkin sitteri tarjoaa lapsiperheille edullisen vauva-arkea helpottavan apuvälineen vain 34.99 euron hintaan. Uutuustuote säästää pikkulapsiperheiden budjettia laadusta tinkimättä.
Lidl juhlii karaoken juhlavuotta – tuo myyntiin edullisen karaokemikrofonin13.8.2026 11:03:06 EEST | Tiedote
Suomalaisten rakastama karaoke juhlii tänä vuonna 35-vuotisjuhlavuotta Suomessa. Juhlan kunniaksi Lidl tuo myyntiin torstaista 13.8. alkaen edullisen Silvercrest-merkin karaokemikrofonin, jolla jokainen voi perustaa oman laulustudion kotisohvalle.
Vain 1 prosentti leikki-ikäisistä syö riittävästi kasviksia – Lidl ja Sydänliitto auttavat perheitä lisäämään kasviksia ruokavalioon11.8.2026 09:39:07 EEST | Tiedote
Suomalaiset lapset – ja aikuisetkin – syövät arjessa liian vähän kasviksia. Leikki-ikäisistä vain yksi prosentti syö kasviksia riittävästi. Tämä on asia, jonka Lidl haluaa muuttaa. Yhteistyössä Sydänliiton kanssa Lidl on julkaissut ruokakasvatuskokonaisuuden, joka tarjoaa lapsiperheille keinoja ja vinkkejä kasviksiin tutustumiseen ja niiden lisäämiseen ruokavalioon.
Kotimaiset kasvikset nyt pääosassa Lidlissä – iso hintakampanja heviosastolla6.8.2026 12:17:54 EEST | Tiedote
Lidl on aloittanut tänä kesänä uuden konseptin, sesonkimarkkinat. Ajatuksena on laittaa hyvään alennukseen juuri sillä hetkellä sesongissa olevat kasvikset. Nyt elokuussa kotimaiset kasvikset ovat pääosassa. Suomalaiset kasvikset ovat parhaimmillaan juuri nyt, sillä luonnollisen satokauden aikana ne ovat kaikkein tuoreimpia ja maukkaimpia. Kotimaiset kasvikset ovat isossa alennuksessa, parhaimmillaan jopa 40 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



