Jussi Saramo ehdolle kuntavaaleissa
28.2.2025 16:27:35 EET | Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa | Tiedote
Vasemmistoliiton Jussi Saramo hakee jatkokautta Vantaan kaupunginvaltuustossa. Hän ei asetu ehdolle aluevaaleissa.

Pitkän harkinnan jälkeen Jussi Saramo on päättänyt lopulta tavoitella jatkoa Vantaan kaupunginvaltuustossa. Saramo työskentelee Euroopan parlamentin jäsenenä.
– Pidän sitä vahvuutena, että Suomen kansainvälisimmän kaupungin valtuustossa olisi jatkossakin suora yhteys Euroopan parlamenttiin, Saramo kommentoi.
Saramolla on pitkä kokemus kuntapolitiikasta. Lisäksi hän kertoo, että Vantaan kaupungin palvelut ovat edelleen lähellä hänen arkeaan. Hän asuu Vantaalla ja viikonloppujen lisäksi tekee usein etätöitä kotoa käsin maanantaisin ja perjantaisin. Myös esimerkiksi hänen lapsensa käyvät koulua ja päiväkotia Vantaalla.
– Halu jatkaa työtä Vantaan kehittämiseksi on suuri. Mielipidemittausten perusteella vasemmistoliiton nousu kaupungin kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi on mahdollinen. Tahdon olla antamassa oman panokseni päätöksenteon suunnan muuttamiselle kohti inhimillisempää Vantaata, hän sanoo.
Ei ehdolle aluevaaleissa
Samalla kun Saramo päätti hakea kuntavaaliehdokkuutta hän myös kieltäytyi ehdokkuudesta Vantaan ja Keravan aluevaltuustoon. Saramo on jo aiemmin kommentoinut, ettei näe hyvinvointialueiden käynnistymisvaiheen jälkeen enää järkevänä, että samat ihmiset olisivat päättämässä kaikilla hallinnon tasoilla. Vasemmistoliitto on ainoana puolueena myös ohjeistanut tätä vastaan.
– Koska meillä ei ole lakia estämässä kolmella tasolla toimimista, pidän oikeana, että vasemmistoliiton kansanedustajat ja europarlamentaarikot näyttävät omalla toiminnallaan esimerkkiä, Saramo sanoo.
– Kuntapolitiikan yhdistäminen europarlamentin työhön on minulle vantaalaisena helppoa. Maanantain kaupunginvaltuuston kokouksista pääsee nopeasti Brysseliin. Minulle on tärkeää, että voin hoitaa luottamustehtäväni hyvin, hän päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi SaramoEuroparlamentaarikko
jussi.saramo@ep.europa.eusaramo.netTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
KUTSU MEDIALLE: Vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen kesäkokous Oulussa 12.–13.6.202613.5.2026 13:05:41 EEST | Kutsu
Tervetuloa vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen kesäkokoukseen perjantaina ja lauantaina 12.–13. kesäkuuta Oulussa!
VAS Andersson: EU:n sosiaalipaketti on jäämässä pelkäksi puheeksi6.5.2026 15:56:55 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson pitää tänään julkistettua köyhyyden torjuntaan ja vammaisten ihmisten oikeuksien vahvistamiseen tähtäävää EU:n sosiaalipakettia tärkeänä suunnitelmana. Andersson kuitenkin huomauttaa, että konkreettisten keinojen puuttumisen lisäksi suunnitelmat leikata sosiaalirahoitusta tulevassa EU-budjetissa vievät mattoa sen alta.
SAVE THE DATE: Vasemmistoliiton meppien kesäkokous Oulussa 12.–13.6.20264.5.2026 10:49:24 EEST | Kutsu
Tervetuloa vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen kesäkokoukseen perjantaina ja lauantaina 12.–13. kesäkuuta Oulussa!
VAS Andersson: Tehdään Suomesta maailman paras paikka olla työntekijä!1.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson korosti tänään vappupuheessaan Tampereella ja Kangasalla, että seuraavan hallituksen tulee tehdä Suomesta maailman paras paikka olla työntekijä. Ensimmäisenä askeleena Andersson kehotti ottamaan mallia muista Pohjoismaista, joissa on ryhdytty toimiin osa-aikatyöntekijöiden ylityökorvausten parantamiseksi EU-tuomioistuimen päätöksen seurauksena.
VAS Saramo lähettää hallitukselle vinkkejä kehysriiheen22.4.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Jussi Saramo lähettää hallitukselle omat vinkkinsä kehysriiheen Suomen talouden tasapainottamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme