Vihreät - De Gröna

Vihreiden Inka Hopsu: “Saan nuorilta toiveita TikTokin kieltämisestä”

Jaa

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu kiitteli täysistunnossa tiistaina hallitusta siitä, että he ottavat lasten nuorten somekäyttöön liittyvät ongelmat vakavissaan. Lisätoimia kuitenkin tarvitaan, eikä kännyköiden kieltämisellä kouluista korjata someriippuvuuden juurisyitä.

EMBARGO, KUNNES PUHE PIDETTY KLO 14 ALKAVASSA TÄYSISTUNNOSSA

Petteri Orpon hallituksen esitys kännykkäkiellosta kouluissa oli tänään kansanedustajien käsiteltävänä täysistunnossa. Puheessaan Hopsu kuvasi jokaisen puolueen jakavan huolen lasten ja nuorten hyvinvoinnista. Samalla hän toivoi hallituksen ottavan askeleen vielä pidemmälle.

– Kännykkäkielto oppituntien aikana on hyvä alku mutta digilaitteiden suitsimisesta olisi kuitenkin siirryttävä myös laajempaan puuttumiseen someriippuvuuteen. Aluksi lakia voisi täsmentää niin, että alakoulussa kännyköitä ei saisi käyttää myöskään välituntisin, mutta oleellista on myös se, mitä tapahtuu lasten ja nuorten vapaa-ajalla, Hopsu muistuttaa.

Hopsu kertoi puheessaan, että nuoret ovat itsekin huolissaan omasta ja ystäviensä kännykän käytöstä. Nykyiset some-algoritmit ovat alttiita disinformaation leviämiselle sekä ulkoa tuleville pahantahtoisille vaikutuksille. Niiden ytimessä on koukuttavien sisältöjen tarjoaminen.

– Saan itsekin nuorilta toiveita TikTokin kieltämisestä, he ovat huolissaan ystävistään, joiden ajattelu ja asenteet ovat muuttuneet. Kansalliset koulukiellot eivät siis ratkaise ongelmaa, vaikka hieman helpotusta tuovatkin. Tarvitsemme EU-tason säätelyä koukuttavien algoritmien poistamiseksi ja polarisoivan ja vihamielisen sisällön torjumiseksi, Hopsu totesi.

Hallitus aikoo lakiesityksessään myös lisätä liikunnallisen elämäntavan vahvistamisen osaksi peruskoulutusta. Tavoite on jälleen Hopsun mukaan kannatettava, mutta jälleen toimet uhkaavat jäädä riittämättömiksi. Puheessaan hän peräsi tavoitteen tueksi rahoitusta, esimerkiksi Liikkuva koulu -ohjelman rahoituksen jatkoa sekä liikuntapaikkojen rakentamiseen kohdistuvien leikkausten perumista.

– Aivotutkijat ovat todenneet kännykän liikakäytön aiheuttavan uni- ja keskittymisvaikeuksia. Kännykän käytön tilalle on tarjottava muuta toimintaa. On hyvä, että lakiesitys edistää myös koululaisten liikunnallista elämäntapaa. Sitä ovat myös välitunnit ja koulumatkat, joita voitaisiin tehdä yhä enemmän kävellen tai pyörällä. Toivonkin hallitukselta laajaa näkökulmaa lasten ja nuorten liikuntamahdollisuuksien edistämiseen, esimerkiksi panostamalla turvalliseen koulutiehen ja tukemalla kävely- ja pyöräilymahdollisuuksia ja kuntien liikuntarakentamista. Joka koulusta pitäisi löytyä liikuntasali ja kenttä, joita pitäisi saada käyttää myös välituntisin, Hopsu kiritti hallitusta, joka juuri leikkasi liikuntapaikkarakentamisesta.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Sofia Virta toivoo koko opposition yhteistä sote-välikysymystä21.3.2025 12:14:26 EET | Tiedote

Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virta peräänkuulutti jo tammikuussa Vihreän eduskuntaryhmän talvikokouksessa hallitukselta vastauksia siitä, mistä sosiaali- ja terveyspalveluista aiotaan leikata lisää. Virran mukaan suomalaisilla on oikeus tietää ennen vaaleja, mistä hallitus aikoo leikata ja kuinka paljon. Siksi Virta toivoo, että kaikki oppositiopuolueet voisivat yhdistää voimansa ja jättää yhteisen välikysymyksen.

Kansallispuistojen valtaus 23.3. – rakkaudesta suomalaiseen luontoon21.3.2025 10:13:43 EET | Tiedote

Sunnuntaina 23. maaliskuuta eri puolilla Suomea järjestetään valtakunnallinen tapahtuma: Kansallispuistojen valtaus – rakkaudesta suomalaiseen luontoon, jonka tavoitteena on nostaa esiin luonnon ja ympäristönsuojelun tärkeys. Tapahtumia on 13 paikkakunnalla ja järjestäjinä toimivat Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokkaat, jotka haluavat muistuttaa, miten tärkeitä lähiluonnon lisäksi rakkaat kansallispuistomme suomalaisille ovat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye