Vihreillä kova loppukiri ehdokashankinnassa
Vihreillä tulee olemaan ehdokkaita lähes 200 kunnassa ja kaikilla hyvinvointialueilla. Tiistaina vaalilistojen sulkeutuessa Vihreillä oli viimeisimpien tietojen mukaan ainakin 2338 ehdokasta kuntavaaleissa ja 1063 ehdokasta aluevaaleissa.

Luku perustuu vihreiden vaaliasiahenkilöiltä saatuihin tietoihin kuntien keskusvaalilautakunnille 4.3. klo 16 mennessä toimitetuista ehdokaslistoista.
– Kun maailman uutiset tuntuvat lannistavilta on todellista rohkeutta lähteä puolustamaan vihreitä arvoja, jokaisen oikeutta saada apua ajoissa, jokaisen lapsen ja nuoren oikeutta kouluun, joka on turvallinen paikka oppia ja kasvaa, sekä jokaisen oikeutta lähiluontoon. Olen tänään ilokseni kuullut upeita uutisia ympäri Suomen – esimerkiksi Paimiossa on 20 ehdokasta enemmän kuin viime vaaleissa, Juvalla ehdokaslistan koko on kolminkertaistettu ja sama temppu on tehty Hailuodossa, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta iloitsee.
Täyden ehdokaslistan Vihreät asettavat viidessä kaupungissa - Helsingissä, Espoossa, Tampereella, Oulussa ja Turussa. Aluevaaleissa täydet listat Vihreät jättivät viidellä hyvinvointialueella.
– Meillä on täydet listat viidellä hyvinvointialueella ja ehdokasmäärämme on noussut kahdeksalla hyvinvointialueella, johon olemme erittäin tyytyväisiä. Maailman ja Suomen tilanteesta sekä ihmisten halusta lähteä tekemään kunnista ja alueista vihreämpiä kertoo se, että viimeisen viikon aikana olemme saaneet yli 400 uutta innokasta kuntavaaliehdokasta listoille, kommentoi puoluesihteeri Anna Moring.
Vihreiden ehdokkaista noin on 60 prosenttia on naisia, 38 prosenttia miehiä ja 1,5 prosenttia muita. Ehdokkaiden keski-ikä on 46 vuotta. Vihreiden ja mahdollisesti näiden vaalien nuorin ehdokas on Emma Kannisto Oulusta, joka täyttää 18 vuotta vaaliviikolla 8. päivä huhtikuuta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna MoringPuoluesihteeriVihreät De Gröna
Puh:050 3750832Ville-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme