Vihreillä kova loppukiri ehdokashankinnassa
Vihreillä tulee olemaan ehdokkaita lähes 200 kunnassa ja kaikilla hyvinvointialueilla. Tiistaina vaalilistojen sulkeutuessa Vihreillä oli viimeisimpien tietojen mukaan ainakin 2338 ehdokasta kuntavaaleissa ja 1063 ehdokasta aluevaaleissa.

Luku perustuu vihreiden vaaliasiahenkilöiltä saatuihin tietoihin kuntien keskusvaalilautakunnille 4.3. klo 16 mennessä toimitetuista ehdokaslistoista.
– Kun maailman uutiset tuntuvat lannistavilta on todellista rohkeutta lähteä puolustamaan vihreitä arvoja, jokaisen oikeutta saada apua ajoissa, jokaisen lapsen ja nuoren oikeutta kouluun, joka on turvallinen paikka oppia ja kasvaa, sekä jokaisen oikeutta lähiluontoon. Olen tänään ilokseni kuullut upeita uutisia ympäri Suomen – esimerkiksi Paimiossa on 20 ehdokasta enemmän kuin viime vaaleissa, Juvalla ehdokaslistan koko on kolminkertaistettu ja sama temppu on tehty Hailuodossa, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta iloitsee.
Täyden ehdokaslistan Vihreät asettavat viidessä kaupungissa - Helsingissä, Espoossa, Tampereella, Oulussa ja Turussa. Aluevaaleissa täydet listat Vihreät jättivät viidellä hyvinvointialueella.
– Meillä on täydet listat viidellä hyvinvointialueella ja ehdokasmäärämme on noussut kahdeksalla hyvinvointialueella, johon olemme erittäin tyytyväisiä. Maailman ja Suomen tilanteesta sekä ihmisten halusta lähteä tekemään kunnista ja alueista vihreämpiä kertoo se, että viimeisen viikon aikana olemme saaneet yli 400 uutta innokasta kuntavaaliehdokasta listoille, kommentoi puoluesihteeri Anna Moring.
Vihreiden ehdokkaista noin on 60 prosenttia on naisia, 38 prosenttia miehiä ja 1,5 prosenttia muita. Ehdokkaiden keski-ikä on 46 vuotta. Vihreiden ja mahdollisesti näiden vaalien nuorin ehdokas on Emma Kannisto Oulusta, joka täyttää 18 vuotta vaaliviikolla 8. päivä huhtikuuta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna MoringPuoluesihteeriVihreät De Gröna
Puh:050 3750832Ville-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Vihreät on mukana opposition yhteisessä välikysymyksessä21.3.2025 13:32:14 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan Vihreät on valmis tukemaan opposition yhteistä välikysymystä siitä, miten hallitus aikoo kohdistaa suunnittelemansa 170 miljoonan euron sote-leikkaukset.
Sofia Virta toivoo koko opposition yhteistä sote-välikysymystä21.3.2025 12:14:26 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virta peräänkuulutti jo tammikuussa Vihreän eduskuntaryhmän talvikokouksessa hallitukselta vastauksia siitä, mistä sosiaali- ja terveyspalveluista aiotaan leikata lisää. Virran mukaan suomalaisilla on oikeus tietää ennen vaaleja, mistä hallitus aikoo leikata ja kuinka paljon. Siksi Virta toivoo, että kaikki oppositiopuolueet voisivat yhdistää voimansa ja jättää yhteisen välikysymyksen.
Kansallispuistojen valtaus 23.3. – rakkaudesta suomalaiseen luontoon21.3.2025 10:13:43 EET | Tiedote
Sunnuntaina 23. maaliskuuta eri puolilla Suomea järjestetään valtakunnallinen tapahtuma: Kansallispuistojen valtaus – rakkaudesta suomalaiseen luontoon, jonka tavoitteena on nostaa esiin luonnon ja ympäristönsuojelun tärkeys. Tapahtumia on 13 paikkakunnalla ja järjestäjinä toimivat Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokkaat, jotka haluavat muistuttaa, miten tärkeitä lähiluonnon lisäksi rakkaat kansallispuistomme suomalaisille ovat.
Vihreiden Tiina Elo haastaa hallitusta: Orpon hallitus ei löydä Etelä-Suomesta suojeltavaa, koska vanhojen metsien kriteerit on määritetty ylitiukoiksi20.3.2025 17:43:11 EET | Tiedote
Orpon hallitus hyväksyi tänään valtioneuvoston periaatepäätöksellä vanhojen metsien kriteerit. Päätös olisi voinut olla historiallinen panostus metsien suojeluun, mutta se päätyi vuosisadan lässähdykseksi. Kyselytunnilla ympäristöministeri väisti Vihreiden kritiikin.
Vihreiden Virta: “Petteri Orpo petti tärkeimmän luontolupauksensa”20.3.2025 13:42:45 EET | Tiedote
Orpon hallitus vahvisti tänään periaatepäätöksensä valtion vanhojen metsien suojelusta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tyrmää hallituksen ratkaisun ja kritisoi kovin sanoin pääministeri Petteri Orpoa sanojensa syömisestä luonnonsuojelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme