Lähisuhdeväkivaltaan haetaan apua ennätyksellisen paljon
Lähisuhdeväkivaltaan apua hakevien määrä on kasvanut merkittävästi viime vuosien aikana. Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten väkivaltatyön palveluihin hakeutui viime vuonna yli 12 700 henkilöä, mikä on kaikkien aikojen ennätys. Määrä on tällä hetkellä niin suuri, että kaikki eivät saa tarvitsemaansa apua.
Ensi- ja turvakotien liiton (ETKL) avopalveluista apua haki vuonna 2024 runsaat 5 700 henkilöä koko maassa. ETKL:n jäsenyhdistysten turvakodeissa oli lähes 4 300 henkilöä. Verkkopalveluissa, lähinnä chateissä, kohdattiin lähes 2 800 avunhakijaa.
”Avun hakeminen on muuttunut ja tällä hetkellä apua haetaan enemmän avopalveluyksiköistä kuin turvakodeista. Tämä on hyvä kehitys, sillä avopalveluun hakeudutaan usein jo varhaisemmassa vaiheessa kuin turvakotiin. Avun hakemisen kynnys on siis madaltunut”, sanoo Ensi- ja turvakotien liiton kehittämispäällikkö Tiina Muukkonen.
Palveluita on tarjolla lähisuhdeväkivaltaa kokeneille ja väkivaltaa käyttäneille. Apua on saatavilla myös väkivallalle altistuneille tai väkivaltaa kokeneille lapsille ja nuorille. Palveluihin ovat tervetulleita kaikki sukupuoleen tai taustaan katsomatta. Jokaisen palveluntarve arvioidaan yksilöllisesti.
”Ajoittain avun hakijoita on ollut samanaikaisesti niin paljon, että esimerkiksi Turussa avopalvelun vastaanotto jouduttiin hetkeksi sulkemaan viime vuoden loppupuolella. Myös Jyväskylässä ajanvaraus jouduttiin hetkellisesti sulkemaan ruuhkan vuoksi. Tämä tarkoittaa, että kaikkia avun piiriin hakeutuneita ei ole voitu auttaa”, Muukkonen sanoo.
Avopalveluiden apu on asiakkaalle maksutonta. Viiden kerran keskustelut on rahoitettu pääsääntöisesti Stean kautta saadulla valtionavustuksella. Valtionavustuksen jatkuvuus on ratkaisevan tärkeää lähisuhdeväkivallasta kärsivien auttamisessa Suomessa.
Apua kannattaa hakea jo varhaisessa vaiheessa
ETKL:n jäsenyhdistysten tarjoamat avopalvelut ovat väkivallan kokijoille pääsääntöisesti lyhytkestoista keskusteluapua. Tukea annetaan yksilöllisesti sekä pariskuntana silloin, kun se on turvallista. Avopalveluissa käsitellään koettua, tunnistetaan koetut väkivallan muodot, arvioidaan uusiutumisen riskiä ja etsitään voimavaroja ja keinoja irtaantua väkivallasta.
”Apua kannattaa hakea heti, jos turvattomuuden tunteita herää. Jo pelko väkivallasta on riittävä syy hakeutua avopalveluihin tai tulla chattiin keskustelemaan.”
Avopalvelussa autetaan myös lapsia, jotka ovat altistuneet väkivallalle tai olleet väkivallan kohteena. ETKL:n kyselyyn (2025) vastanneista aikuisena väkivaltaa käyttäneistä tai kokeneista kaksi kolmasosaa oli kokenut väkivaltaa myös lapsuudessaan. Usein eli kahdessa kolmasosassa vastaajien tilanteista nämä kokemukset olivat jääneet käsittelemättä ja apu lapsuudessa saamatta.
”Lähisuhdeväkivallan vaikutukset lapsen elämään ovat pitkäkestoisia. Apua tulisi saada heti ja lapsuuden aikainen väkivalta ennaltaehkäistyä. Myös tekijän auttamisella on suuri merkitys ylisukupolvisten ketjujen katkaisemisessa. Väkivaltaiset käytösmallit periytyvät helposti, joten apua tulisi olla saatavilla kaikille väkivallan osapuolille”, Tiina Muukkonen sanoo.
Ensi- ja turvakotien liiton kyselyssä kolme neljästä väkivaltaa käyttäneestä vastaajasta kertoi, ettei heiltä ole koskaan kysytty väkivallan käyttämisestä. He, joilta oli kysytty, olivat kertoneet käyttäneensä väkivaltaa.
”Jos väkivallasta kysyttäisiin esimerkiksi sosiaali- ja terveyspalveluissa säännönmukaisesti, se helpottaisi tilanteen myöntämistä ja avun hakemista. Näin väkivallan kierre saataisiin katkaistua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.”
Apua väkivaltaan on saatavilla
Chat auttaa nimettömästi ja matalalla kynnyksellä kaikkia väkivallan osapuolia, lapsia ja aikuisia.
Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistykset tarjoavat apua väkivallan lopettamiseen ja siitä toipumiseen.
Turvakodit auttavat ympäri vuorokauden akuutissa tilanteessa kaikkialla Suomessa.
Ensi- ja turvakotien liitto (ETKL) on turvallisten ihmissuhteiden asiantuntija. ETKL toimii valtakunnallisesti, jotta vauvat saavat turvallista hoivaa, lapset ja nuoret huomioidaan erotilanteessa ja lähisuhdeväkivalta loppuu. Liiton jäsenyhdistysten palveluista saa vuosittain apua yli 21 000 henkilöä ja vertaisryhmissä ja kohtaamispaikoissa on 26 000 osallistumiskertaa.
Tietoja julkaisijasta
Ensi- ja turvakotien liitto - Olemme valtakunnallinen lapsi- ja perhejärjestö, joka auttaa vaikeissa ja turvattomissa oloissa eläviä lapsia ja perheitä sekä tekee perheväkivaltaa ehkäisevää työtä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ensi- ja turvakotien liitto
Apua väkivaltaan saa myös jouluna19.12.2025 10:17:34 EET | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liitto (ETKL) kannustaa hakemaan apua uhkaaviin tilanteisiin matalla kynnyksellä myös jouluna. Turvakodit päivystävät vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri. Maksuttomista chat-palveluista omaan tai läheisen tilanteeseen saa ammattiapua nimettömästi.
Turvallinen koti ja ilo lapsista ovat vauvaperheen voimavara – tuore selvitys nostaa esiin mikä vauvaperheitä auttaa jaksamaan11.12.2025 10:24:00 EET | Tiedote
Kodin turva ja myönteinen palaute onnistumisista tuottavat eniten iloa vauva-arjessa. Jaksamista tukevat hyvin pienet asiat ja nopeasti saatu apu. Jopa 86,5 % vastaajista on tyytyväisiä vauva-arkeensa. Tämä selviää Ensi- ja turvakotien liiton keväällä 2025 toteuttamasta verkkokyselystä, mihin vastasi 1545 vauvan ja taaperon vanhempaa eri puolilla Suomea.
Nuorten seurustelusuhteissa tapahtuva väkivalta on usein rikos11.11.2025 12:25:23 EET | Tiedote
45 % parisuhteessa olleista 16-17-vuotiaista tytöistä on kokenut seurusteluväkivaltaa. Seurusteluväkivaltaan suhtaudutaan usein väheksyvästi, vaikka se on vakava ongelma ja täyttää usein rikoksen tuntomerkit. Satakunnassa seurusteluväkivaltaan apua hakevista asiakkaista monella on käynnissä rikosprosessi.
Lähisuhdeväkivaltaa kokeneiden Asumisyksikkö Kilpolan toiminta päättyy – lapsille ja aikuisille tarjottu tuki on ollut merkittävä4.9.2025 15:14:00 EEST | Tiedote
Pääkaupungin turvakoti ry:n ylläpitämän Asumisyksikkö Kilpolan toiminta päättyi 31.8.2025. Yksikössä on kuluneiden vuosien aikana tarjottu tilapäistä, tuettua asumista turvakodista kotiutuville lähisuhdeväkivaltaa kokeneille aikuisille ja heidän lapsilleen.
Lapsiin kohdistunut lähisuhdeväkivalta kotona on lisääntynyt23.6.2025 10:58:59 EEST | Tiedote
Lasten kokema fyysinen ja henkinen väkivalta vanhempien taholta on lisääntynyt. Viranomaisten tietoon tulleista lähisuhdeväkivallan uhreista useampi kuin joka viides on oman vanhemman pahoinpitelemä alaikäinen lapsi. Ensi- ja turvakotien liiton paneelissa SuomiAreenassa etsitään ratkaisuja tilanteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme