Lehdistökutsu: Nordic Happiness Summit - seminaari onnellisuuden ja hyvinvoinnin edistämiseksi
Hanken Business Labin ensimmäinen Nordic Happiness Summit järjestetään 24-25 maaliskuuta Espoon Hanasaarella. Seminaari kokoaa yhteen akateemisen maailman, liike-elämän ja kulttuurin johtajia tutkimaan salaisuuksia jotka ovat syynä Pohjoismaiden jatkuvasti korkealle sijoittumiseen World Happiness Reportissa (WHR).
Huolimatta siitä, että Pohjoismaat ovat jatkuvasti WHR:n kärjessä, ei ole koskaan järjestetty tapahtumaa, jossa tutkittaisiin, miksi ja miten tämä menetys on saavutettu. Seminaarin aikana WHR:n Alberto Prati analysoi viimeisimpiä tuloksia, Micael Dahlen Tukholman kauppakorkeakoulusta keskustelee onnellisuudesta muuttuvassa maailmassa ja Frank Martela Aalto-yliopistosta pohtii pohjoismaisia onnellisuuden työkaluja.
Maanantai 24.3.2025
13:05–13:10 | Opening remarks, Markus Wartiovaara, Hanken Business Labin johtaja & Daniel Sazonov, Helsingin apulaiskaupunginjohtaja
13:10–13:30 | Opening Keynote: ”Happiness in a Changing World”, Micael Dahlen, Tukholman kauppakorkeakoulun professori
13:30–14:00 | World Happiness Report 2025 Review, Alberto Prati, University College Londonin apulaisprofessori
16:05–16:20 | Keynote: ”Nordic Tools for Happiness”, Frank Martela, Aalto-yliopiston apulaisprofessori
Molempien päivien koko ohjelma löytyy täältä: https://www.nordichappinesssummit.com/schedule.
Nordic Happiness Summitin idea syntyi Hanken kauppakorkeakoulun Hanken Business Labissa sen johtajan Markus Wartiovaaran toimesta, ja siitä on nyt kehittynyt liike, joka koskee yksilöitä, yliopistoja ja yhteisöjä kaikkialle Pohjoismaissa.
Englanninkielisen seminaarin järjestävät Hanken Business Lab ja Tukholman kauppakorkeakoulun Center for Wellbeing, Welfare and Happiness yhteistyössä Kauppakorkeakoulu Hankenin ja Taideyliopiston opiskelijoiden kanssa.
Mediaedustajat ovat tervetulleita ja heitä pyydetään ilmoittumaan 12. maaliskuuta 2025 mennessä Emilia Jansénille, yhteystiedot alla. Markus Wartiovaaraa on mahdollisuus haastatella 18.3.2025 klo 12:00 tai 24.3.2025 klo. 9:00 Hanken Business Labissa.
Jos sinulla on kysyttävää tai haluat ilmoittautua, ota yhteyttä:
Emilia Jansén,
emilia.jansen@hanken.fi,
+358 50 472 9695.
Missä? Hanasaaren kultuurikeskus, Hanasaarenranta 5, Espoo
Milloin? 24-25.3.2025, tapahtuma alkaa 24.3 klo. 12 ja päättyy 25.3 klo. 12.
Lisätietoja saat seminaarin virallisilta verkkosivuilta osoitteesta www.nordichappinesssummit.com
Tietoja julkaisijasta
Kauppakorkeakoulu Hanken on Suomen vanhin kauppakorkeakoulu, joka toimii
Helsingissä ja Vaasassa. Se on johtava, kansainvälisesti akkreditoitu yliopisto, jolla on yli
sadan vuoden kokemus koulutuksesta ja tutkimuksesta talouden ja kauppatieteiden aloilta.
Kaikki Hankenin opetus perustuu sen korkeatasoiseen tutkimukseen. Hankenilla on läheiset suhteet yritysmaailmaan ja yli 14 000 alumnin verkosto yli 70 maassa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Svenska handelshögskolan
Shadia Rask ny arbetslivsprofessor vid Hanken7.8.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Shadia Rask, entreprenör och kolumnist på YLE, har utsetts till arbetslivsprofessor vid Svenska handelshögskolan. Hon är knuten till institutionen för företagsledning och organisation och är verksam där till och med 31.7.2028.
Shadia Rask aloittaa Hankenilla työelämäprofessorina7.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Yrittäjä ja YLEn kolumnisti Shadia Rask on nimitetty työelämäprofessoriksi Kauppakorkeakoulu Hankeniin. Hän työskentelee johtamisen ja organisaation laitoksella 31.7.2028 asti.
Shadia Rask joins Hanken as professor of practice7.8.2025 09:00:00 EEST | Press release
Shadia Rask, entrepreneur and columnist for YLE, has been appointed as professor of practice at Hanken School of Economics. She joins the Department of Management and Organisation until 31.7.2028.
Ny studie förklarar varför kravet på enhällighet orsakar konflikter och förseningar i internationella avtal – och föreslår reformer som kan minska problemen26.6.2025 08:33:09 EEST | Pressmeddelande
Beslutsfattare och experter har länge kritiserat kravet på enhällighet i multilaterala förhandlingar, eftersom det ofta leder till förseningar och i vissa fall till att förhandlingarna helt kör fast. Fram till nyligen har detta fenomen varit svårt att förklara utifrån rationellt beteende.
Uusi tutkimus paljastaa, miksi yksimielisyysvaatimus aiheuttaa konflikteja ja viivästyksiä kansainvälisissä sopimuksissa – ja ehdottaa uudistuksia ongelmien lievittämiseksi26.6.2025 08:33:09 EEST | Tiedote
Päättäjät ja asiantuntijat ovat jo pitkään kritisoineet monenvälisten neuvottelujen yksimielisyysvaatimusta, koska se johtaa usein viivästyksiin ja toisinaan jopa pattitilanteisiin. Tähän asti ilmiötä ei ole onnistuttu selittämään rationaalisen käyttäytymisen näkökulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme