Tulli pysäytti kokaiinierän – erästä jopa 60 000 käyttöannosta
Tulli on tutkinut törkeää huumausainerikosta, jossa henkilön epäillään tilanneen Yhdysvalloista Suomeen yhteensä noin viisi kiloa kokaiinia. Huumausaine on ollut erittäin vahvaa ja sitä on levitetty pääasiassa Itä- ja Keski-Suomessa.

Tulli takavarikoi Turussa heinäkuussa 2024 Yhdysvalloista saapuneen postilähetyksen, joka sisälsi kolme kiloa kokaiinia. Lähetys oli osoitettu Pohjois-Karjalassa asuvalle miehelle.
– Esitutkinnassa selvisi, että sama henkilö on hieman aiemmin vastaanottanut vastaavanlaisen lähetyksen, jonka epäillään sisältäneen kaksi kiloa kokaiinia. Kokonaisuudessaan takavarikoidun ja esitutkinnassa selvitetyn kokaiinierän katukauppa-arvo on jatkamisen jälkeen vähintään miljoona euroa, kertoo tutkinnanjohtaja Marko Laitinen.
Takavarikoitu kokaiini oli pitoisuudeltaan poikkeuksellisen vahvaa, 90-prosenttista, ja siitä olisi saatu käyttöannoksia katukauppaan jopa 60 000.
– Tutkintamme perusteella huumeita on levitetty pääasiassa Pohjois- ja Etelä-Karjalassa sekä Keski-Suomessa, Laitinen sanoo.
Törkeiden huumausainerikosten lisäksi esitutkinnassa on tullut ilmi huumausainerikoksia ja ampuma-aserikos.
Viime vuonna Tulli takavarikoi kokaiinia yhteensä 53 kg, joka on merkittävästi enemmän kuin vuonna 2023, jolloin kokaiinia takavarikoitiin hieman yli 16 kg.
Esitutkinnassa on tehty myös yhteistyötä Itä-Suomen poliisilaitoksen kanssa.
Asia on siirtynyt syyteharkintaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko Laitinen, tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja, p. 040 332 7894, marko.laitinen(at)tulli.fi
Linkit
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullimaksu täytyy maksaa 1.7.2026 alkaen myös enintään 150 euron arvoisista EU:n ulkopuolelta saapuvista lähetyksistä22.12.2025 09:32:07 EET | Tiedote
Tullimaksu täytyy maksaa vuoden 2026 heinäkuusta alkaen myös IOSS-järjestelmään kuuluvien myyjien tuotteista.
Tulli löysi eniten ongelmia viime vuonna ravintolisistä ja leluista19.12.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 Tulli valvoi yhteensä 3 116 elintarviketta ja elintarvikekontaktimateriaalia. Elintarvikkeissa lukumääräisesti eniten ongelmia todettiin ravintolisissä ja erityisryhmille tarkoitetuissa valmisteissa. Kulutustavaravalvonnassa tutkittiin ja hylättiin eniten leluja.
Suomalaisyrityksen tietoja käytettiin hyväksi huumausainelähetyksissä – takavarikkoon neljä kiloa kokaiinia17.12.2025 08:32:00 EET | Tiedote
Tulli paljasti noin neljän kilon kokaiinierän salakuljetusyrityksen syksyllä 2025. Huumausainepaketteja oltiin lähettämässä Vantaalta Australiaan suomalaisyrityksen tiedoilla mutta yrityksellä ei ole osuutta rikokseen. Tapausta on tutkittu törkeänä huumausainerikoksena.
Afrikkalainen sikarutto leviää Euroopassa – Tulli muistuttaa matkailijoita lihatuotteiden tuonnin rajoituksista15.12.2025 08:50:00 EET | Tiedote
Afrikkalaista sikaruttoa on äskettäin todettu villisioissa Barcelonassa, Espanjassa. Tällä hetkellä afrikkalaista sikaruttoa esiintyy monissa EU-maissa, myös suomalaisten suosimissa matkakohteissa. Tautitilanne voi muuttua hyvinkin nopeasti ja siksi matkailijan kannattaa seurata ja noudattaa suosituksia, jotta eläintauti ei pääse leviämään myös Suomeen.
Vuoden tullikoira on ruokakoira Rico – löytöinä yli 8 600 kg kiellettyjä elintarvikkeita28.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Vuoden tullikoirana palkitaan elintarvikkeiden etsintään erikoistunut Rico, joka on ohjaajansa Kimmo Lindénin kanssa tehnyt pitkän ja menestyksekkään uran Helsinki-Vantaan lentokentällä. Vuosien varrella Rico on löytänyt lentomatkustajilta mittavan määrän kiellettyjä liha- ja maitotuotteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme