Lidl hinnoitteli ostoskassit uusiksi – saadaanko tällä muovikassien kulutus laskuun?
7.3.2025 07:20:00 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Suomalaiset käyttävät muovikasseja 60 prosenttia enemmän, kuin EU-direktiivin tavoitteena on vuoden 2025 loppuun mennessä. Laskua käytössä ei viime vuosina juuri ole tapahtunut. Lidl pyrkii ohjaamaan kulutusta muovikasseista muihin vaihtoehtoihin hinnoittelun avulla: muovikassin hinta nousee 39 senttiin ja muiden kassien hintoja on puolestaan laskettu.

Muovikassien käyttö pitäisi saada rajuun laskuun vuoden 2025 loppuun mennessä. Suomi on kaukana EU:n laajuisesta tavoitteesta käyttää muovikasseja alle 40 kappaletta kansalaista kohden vuosittain. Suomalaiset käyttävät yli 60 muovikassia vuosittain.*
Nyt Lidl haluaa ravistella arkisia ostotottumuksia ja tekee poikkeavan hintamuutoksen: muovikassin hinta nostetaan 30 sentistä 39 senttiin. Uusi hinta on voimassa 7.3. alkaen. Kestokassin hinta on hiljattain laskettu 1,99 eurosta 1,49 euroon ja paperikassin hinta 29 sentistä 25 senttiin. Hinnanmuutosten tavoitteena on hillitä muovikassien kulutusta ja ohjata yhä useampi kuluttaja valitsemaan muovikassin tilalle joku muu vaihtoehto.
– Ei ole meille lainkaan tyypillistä nostaa arkisen tuotteen hintaa näin rajusti, mutta nyt haluamme saada muutoksen ostokäyttäytymiseen ja ohjata kuluttajia käyttämään muovikassin sijaan jo omistamaansa kassia. On mielenkiintoista nähdä, minkälainen muutos hinnoittelulla voidaan saada aikaan, kertoo Lidlin ostojohtaja Thomas Heinrichs.
Muovikassi ostetaan tottumuksesta ja se onkin kätevä monessa tilanteessa. Ongelmalliseksi sen tekee kertakäyttöisyys.
– Haluamme jatkossakin tarjota asiakkaillemme monipuolisen valikoiman erilaisia kantovälineitä eri tilanteisiin. Muovikassi on joissain tilanteissa paras ratkaisu ja moneen kertaan käytettynä oikein hyvä tuote, Heinrichs jatkaa.
Muovikassien vähentäminen vaatii asennemuutosta ja muistuttelua – ja roskapusseja rullassa
Hintamuutosten lisäksi myymälöissä tehdään toimia, joilla ohjataan kuluttajia muihin vaihtoehtoihin. Paperikassit on sijoitettu myös pikakassoille ja myymälöihin lisätään muistutuksia käyttää omaa kassia.
– Muovikassien käytön vähentäminen vaatii ensin muutosta ajattelussa. Paras kassi ostosten kantamiseen on jo omistamasi kassi, laukku tai reppu, joka on mukana kauppareissulla. Lisäämme oviin, sisääntuloon ja kassoille muistutuksen käyttää omaa kassia. Asiakas saa jo ennen myymälään tuloa muistutuksen, ja ehtii vielä esimerkiksi hakea kestokassin autosta. Tavoitteena on, että aktiivisten muistutusten avulla ajatus omasta kassista jää myös alitajuntaan, ja seuraavalla kauppareissulla muistuisi automaattisesti ottaa oma kassi mukaan. Muutos ei yleensä tapahdu yhdessä yössä ja toivomme, että hinnanmuutoksemme vauhdittavat tätä muutosta, kertoo Lidlin vastuullisuuspäällikkö Annu Puurula.
Lidlin muovikassi on 80-prosenttisesti kierrätysmuovia. Miksi Lidl haluaa ohjata kuluttajia tämän sijaan muihin vaihtoehtoihin? Suomalaisten helmasynti on ostaa uusi muovipussi jokaisella kauppareissulla ja käyttää se sitten roskapussina.
– Kierrätysmuovista valmistettu muovikassi ei ole mikään pahis. Muovikassi kuitenkin pitää käyttää monta kertaa ennen kierrätykseen laittamista. Lisäksi yksittäin myytävä muovikassi on kallis roskapussi: moni ei tiedä, että yksittäin myytävässä muovikassissa on viisi kertaa enemmän muovia kuin rullassa myytävässä muovikassissa. Muovikasseja myös valitettavasti ajautuu luontoon, jossa muovi on pahisten pahis: muovi säilyy luonnossa jopa satoja vuosia, kertoo Puurula.
Muovikassisopimus
Vuoden 2025 loppuun mennessä muovikasseja tulisi kuluttaa vuodessa alle 40 kappaletta kansalaista kohden. Tavoite perustuu EU-direktiiviin, jolla halutaan vähentää muoviroskan määrää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Lidl laajentaa myymälöiden aukioloaikoja valtakunnallisesti – ovet auki jo klo 729.4.2026 08:51:22 EEST | Tiedote
Lidl haluaa palvella asiakkaitaan jatkossa entistä laajemmilla aukioloilla. Toukokuun 4. päivästä alkaen kaikki myymälät kautta Suomen avaavat ovensa arkisin jo seitsemältä muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta. Suurin osa myymälöistä avaa myös lauantaisin ovensa jo seitsemältä. Myös iltojen aukioloja on pidennetty, ja suurin osa sulkee ovensa kymmeneltä.
Kysely paljasti: Lidlin liiketoimintamalli ei ole tuttu suomalaisille28.4.2026 07:49:57 EEST | Tiedote
Lidl on toiminut Suomessa yli 20 vuotta ja tuonut kilpailua ruokakauppaan. Lidlin liiketoimintamalli on kuitenkin jäänyt suomalaisille mysteeriksi: kyselyn mukaan 90 prosenttia suomalaisista ei tunne discounter-mallia. Lidlin toimitusjohtaja Conor Boylen tavoitteena on tehdä discounterista suomalaisille tuttu toimintamalli.
Lidlin ja Henri Alénin uusin tempaus: 20 tuotteen valikoima grillattavaa24.4.2026 07:55:30 EEST | Tiedote
Legendaarinen Grillimaisteri ja Henri Alén yhdistyvät tänä kesänä, kun Lidl tuo myyntiin 20 grillituotetta Henri Alénin reseptillä. Valikoimassa on erilaisia makkaroita, lihoja, kastikkeita sekä ruokaisia salaatteja ja muita lisukkeita. Valikoiman ehkä hauskin maku on olutmakkara, jota tuodaan erinä myyntiin pitkin kesää. Kaikki tuotteet on valmistettu Suomessa.
Lidl laskee suosituimpien paistopistetuotteiden hintoja20.4.2026 10:52:41 EEST | Tiedote
Lidl laskee suosituimpien paistopistetuotteiden hintoja 20.4. alkaen. Hintojen alennukset koskevat suomalaisten suosikkeja riisipiirakoista croissantteihin ja korvapuusteihin. Seitsemän tuotteen hintaa lasketaan keskimäärin 13 prosenttia ja voicroissantin hinta laskee peräti 24 prosenttia.
Uutta Lidlissä: pullonpalautuskuitit nyt digitaalisena20.4.2026 09:12:03 EEST | Tiedote
Lidl tuo ensimmäisenä kauppaketjuna Suomessa digitaalisen pullokuitin kaikkiin myymälöihinsä. Asiakkaat voivat siis valita pullonpalautusautomaatilla paperittoman kuittivaihtoehdon. Uusi ominaisuus on käytössä Lidl Plus -sovelluksessa: kuitti skannautuu sovellukseen, ja se toimii kassalla maksuvälineenä samaan tapaan kuin paperinen kuitti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme