Toiminnantarkastaja voi korvata tilintarkastajan pienehkössä taloyhtiössä
Kevään yhtiökokouksissa on jälleen tarjolla tärkeitä tehtäviä yhteisestä omaisuudesta huolehtimiseksi. Yksi näistä on toiminnantarkastajan tehtävä, johon kannattaa tarttua ennakkoluulottomasti. Taloyhtiöön voidaan valita toiminnantarkastaja tilintarkastajan sijaan, jos yhtiössä on alle 30 osakashallinnassa olevaa tilaa, eikä vuoden 2010 kesäkuun jälkeen päivitetty yhtiöjärjestys vaadi tilintarkastajan valintaa. Toiminnantarkastaja voidaan valita taloyhtiöön myös tilintarkastajan lisäksi. Jokaisessa taloyhtiössä tulisi suorittaa vähintään toiminnantarkastus.
Tarkastustoiminta luo turvaa yhtiölle ja sen hallinnossa toimiville.
”Toiminnantarkastuksen tarkoitus ei ole arvostella hallituksen toimintaa vaan ainoastaan varmistua, että asiat menevät oikein. Hallinnossa toimiva eli esimerkiksi hallituksen jäsen ei voi toimia toiminnantarkastajana”, kertoo Kiinteistöliiton talous- ja veroasiantuntija Juho Järvinen.
Ei erityisiä kelpoisuusvaatimuksia
Toiminnantarkastajaksi voi ryhtyä kuka tahansa yhtiökokouksen hyväksymä henkilö, jolla toki on tärkeää olla kiinnostusta ja riittävää huolellisuutta taloyhtiön asioihin perehtymiseen. Mitään tiettyä koulutusta tai ammatillista osaamista tehtävä ei vaadi.
Suurin osa taloyhtiöistä maksaa toiminnantarkastajalleen 100 – 200 euron palkkion, selviää Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemästä kyselystä. Toiminnantarkastajista hiukan yli puolet saa tehtävästä palkkion, ja loput toimivat talkooperiaatteella. Viime vuonna tehdystä kyselystä selviää myös, että 74 prosenttia sen vastaajista piti toiminnantarkastusta hyödyllisenä.
”Toiminnantarkastus on ensisijaisesti tarkoitettu palvelemaan taloyhtiön osakkaiden tiedontarpeita sekä lisäämään luottamusta ja avoimuutta taloyhtiön hallintoon ja toimintaan. Tähän tehtävään ei kannata arastella ryhtyä, sillä koulutusta ja neuvontaa on saatavilla”, Juho Järvinen rohkaisee.
Yhteyshenkilöt
Juho Järvinentalous- ja veroasiantuntija
Puh:09 1667 6761juho.jarvinen@kiinteistoliitto.fiTietoja julkaisijasta
Vuonna 1907 perustetun Kiinteistöliiton muodostavat 23 alueellista yhdistystä ja valtakunnallinen toimialajärjestö, Suomen Vuokranantajat ry. Kiinteistöliittoon kuuluu noin 30 000 taloyhtiötä, joissa asuu yhteensä lähes kaksi miljoonaa ihmistä.
Kiinteistöliitto on kiinteistönomistajien edunvalvoja, kiinteistöalan asiantuntijaorganisaatio ja alan johtava vaikuttaja. Jäsenillä on käytössään alan tuorein tieto ja kiinteistöalaan erikoistuneiden asiantuntijoiden palvelut. Lue lisää Kiinteistöliiton valtakunnallisista ja alueellisista palveluista www.kiinteistoliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistöliitto
Turvallisuus tärkeintä vuodenvaihteen ilotulituksissa30.12.2025 09:05:00 EET | Tiedote
Vuodenvaihteen ilotulituksissa, kuten muussakin uudenvuoden juhlinnassa, kannattaa huomioida naapurit, lemmikit ja yleinen turvallisuus.
Rauhallista joulua jokaiseen taloyhtiöön!16.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Jotta joulu sujuisi taloyhtiöissä turvallisesti ja sopuisasti, on hyvä muistaa muutama tuttu, mutta tärkeä ohje joulunviettoon.
Hallitus ja isännöitsijä saavat uutta apua ikääntyvien huomioimiseen taloyhtiössä11.12.2025 09:21:04 EET | Tiedote
Ikääntyneiden asukkaiden keskeisiä haasteita taloyhtiöissä ovat liikkumisen vaikeudet, kaatumiset, teknologian käytön ongelmat sekä muistisairauteen liittyvät oireet, kuten avainten unohtuminen ja arjen muistamattomuus. Myös yksinäisyys ja huoli asukkaiden pärjäämisestä nousevat esiin yhä useammassa taloyhtiössä. Valtakunnallinen Ikä- ja muistiystävällinen taloyhtiö -hanke kokosi kahden vuoden aikana kattavan kokonaiskuvan siitä, miten väestön ikääntyminen näkyy taloyhtiöiden arjessa.
OTM, eMBA Mia Koro-Kanerva nimitetty Suomen Kiinteistöliiton uudeksi toimitusjohtajaksi25.11.2025 15:01:00 EET | Tiedote
Suomen Kiinteistöliitto ry:n hallitus on 25.11.2025 nimittänyt Kiinteistöliiton uudeksi toimitusjohtajaksi OTM, eMBA Mia Koro-Kanervan 1.5.2026 lukien. Liiton nykyinen toimitusjohtaja, kiinteistöneuvos Harri Hiltunen jää eläkkeelle 1.9.2026. Hiltunen on toiminut tehtävässä vuodesta 2005.
Rakennusten omistajilla jo kiire huolehtia palovaroitinasiat kuntoon25.11.2025 08:10:00 EET | Tiedote
Taloyhtiöillä ja muilla rakennusten omistajilla on jo kiire huolehtia palovaroittimia koskevat asiat kuntoon, sillä viime vuoden alussa muuttuneen pelastuslain siirtymäaika päättyy tämän vuoden lopussa eli runsaan kuukauden kuluttua. Sen jälkeen rakennuksen omistaja vastaa siitä, että kaikissa asunnoissa on toimivat palovaroittimet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme