Epävarmoina aikoina hajauttamisen tärkeys kasvaa – sijoitusrahastoista lunastettiin helmikuussa 441 miljoonaa euroa
11.3.2025 06:00:00 EET | Finanssiala ry | Tiedote
Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin helmikuussa yhteensä 441 miljoonaa euroa pääomia. Rahastopääomaa kasvatti kuitenkin suunnilleen saman verran myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 188 miljardia euroa.

Uusia pääomia sijoitettiin yhdistelmärahastoihin 166 miljoonaa euroa, pitkän koron rahastoihin 58 miljoonaa euroa ja lyhyen koron rahastoihin yhteensä 113 miljoonaa euroa. Yhdistelmärahastoihin uusia varoja sijoitettiin yhteensä 9 miljoona euroa. Pääomia lunastettiin osakerahastoista yhteensä 787 miljoonaa euroa.
|
milj. EUR |
Nettomerkinnät helmikuu 2025 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 28.02.2025 |
|
Osakerahastot |
-787 |
-645 |
82 041 |
|
Yhdistelmärahastot |
166 |
264 |
38 643 |
|
Pitkän koron rahastot |
58 |
854 |
38 874 |
|
Lyhyen koron rahastot |
113 |
-144 |
18 511 |
|
Vaihtoehtoiset rahastot |
9 |
1 |
9 974 |
|
YHTEENSÄ |
-441 |
331 |
188 044 |
Globaalien pääosakeindeksien kehitys vaihteli helmikuussa. Euroopassa yritysten arvostuskertoimet ovat olleet matalalla tasolla, mikä yhdessä hieman aiempaa positiivisempien talousnäkymien kanssa tuki Euroopan osakeindeksien nousua. Saksassa kristillisdemokraattien johtama tuleva hallitus on jo sopinut investoinneista, jotka tähtäävät maan talouden elvyttämiseen ja puolustuksen merkittäviin lisäyksiin. Euroopassa on laajemmin paineita lisätä merkittävästi puolustusmenoja. Tämän odotetaan piristävän alueen talouskasvua.
Yhdysvalloissa pääosakeindeksit laskivat helmikuussa. Epävarmuus presidentti Trumpin asettamien tariffien vaikutuksista Yhdysvaltojen talouteen hermostutti markkinoita. Yhdysvalloissa yritysten, varsinkin isojen teknologiayritysten, arvostuskertoimet ovat olleet korkealla tasolla, joten osakemarkkinat ovat herkkiä muutoksille.
Kiinassa elvytystoimet ovat vakauttaneet maan taloutta, ja uusien tekoälysovellusten, kuten DeepSeekin, suosio on nostanut Kiinan teknologiayhtiöiden osakekursseja.
Myös korkomarkkinat kehittyivät helmikuussa vaihtelevasti. Euroopassa puheet puolustusmenojen kasvattamisesta kavensivat euroalueen yrityslainojen riskilisiä mutta nostivat euroalueen valtionlainojen korkoja. Yhdysvalloissa epävarmuus tariffien vaikutuksista maan talouteen heijastui osakkeiden lisäksi myös korkomarkkinoille: esimerkiksi Yhdysvaltojen 10 vuoden joukkovelkakirjalainan tuotto laski. Korkojen lasku vaikutti rahastojen arvostuksiin positiivisesti.
”Sijoittajat kotiuttivat helmikuussa voittojaan Pohjois-Amerikkaan ja isoihin amerikkalaisiin teknologiayhtiöihin sijoittavista rahastoista. Sijoitussalkkuja allokoitiin uudelleen, ja pääomia ohjattiin yhdistelmärahastoihin sekä erityisesti Euroopan osake- ja yrityslainamarkkinoille. Lyhyen koron rahastot herättivät myös kiinnostusta. Koska epävarmuus osakemarkkinoilla on nyt pitkälti lähtöisin Pohjois-Amerikasta, sijoittajien kannattaa kiinnittää huomiota hyvään hajauttamiseen sekä maantieteellisesti että omaisuuslajeittain”, analysoi johtava asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä (FA).
Osakerahastoissa pääomia sijoitettiin pääasiassa Eurooppaan sijoittaviin rahastoihin yhteensä 283 miljoonaa euroa. Varoja lunastettiin erityisesti globaalisti, Pohjois-Amerikkaan ja Pohjoismaihin sijoittavista rahastoista, yhteensä 1018 miljoonaa euroa. Sharpen mittarilla mitattuna Pohjois-Amerikkaan sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 0,87). Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.
|
milj. EUR |
Nettomerkinnät helmikuu 2025 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 28.02.2025 |
Tuotto |
|
Suomi |
-40 |
-80 |
5 974 |
8 % |
|
Pohjoismaat |
-104 |
-105 |
9 857 |
10 % |
|
Eurooppa |
283 |
409 |
6 701 |
11 % |
|
Pohjois-Amerikka |
-190 |
-201 |
11 861 |
17 % |
|
Japani |
1 |
18 |
331 |
8 % |
|
Tyynenmeren alue |
0 |
-47 |
1 051 |
14 % |
|
Kehittyvät markkinat |
2 |
-33 |
4 979 |
10 % |
|
Maailma |
-724 |
-568 |
39 955 |
12 % |
|
Toimialarahastot |
-16 |
-39 |
1 330 |
14 % |
|
YHTEENSÄ |
-787 |
-645 |
82 041 |
|
Pitkän koron rahastoissa sijoituksia tehtiin pääasiassa euroalueen korkeariskisiin ja luokiteltuihin yrityslainoihin sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 267 miljoonaa euroa. Parhaaseen vuosituottoon ylsivät globaalisti korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittavat rahastot 8,9 prosentin keskimääräisellä tuotolla. Euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten Sharpen mittarilla (Sharpe 12 kk 2,49).
|
milj. EUR |
Nettomerkinnät helmikuu 2025 |
Nettomerkinnät vuoden alusta |
Pääoma 28.02.2025 |
Tuotto |
|
Valtioriski EUR |
-350 |
173 |
9 444 |
4,0 % |
|
Luokitellut yrityslainat EUR |
164 |
289 |
13 412 |
6,0 % |
|
Korkeariskiset yrityslainat EUR |
103 |
154 |
5 182 |
7,8 % |
|
Valtioriski maailma |
0 |
0 |
361 |
6,4 % |
|
Luokitellut yrityslainat maailma |
53 |
74 |
6 558 |
6,9 % |
|
Korkeariskiset yrityslainat maailma |
77 |
91 |
1 300 |
8,9 % |
|
Kehittyvät markkinat |
12 |
74 |
2 619 |
7,7 % |
|
YHTEENSÄ |
58 |
854 |
38 874 |
|
Rahastoraportti, helmikuu 2025
Markkinakatsaus, helmikuu 2025
Vaihtoehtorahastot tukevat hajauttamista
United Bankersin (UB) toimitusjohtaja John Ojanperä kertoo, että vaihtoehtorahastojen suosio on kasvussa sekä UB:ssa että maailmalla. Erilaiset rahastotyypit ovat etenkin hajauttamisessa tärkeitä: hyvin hajautettuun salkkuun kuuluu muutakin kuin perinteisiä osakerahastoja.
”Kansankapitalismin kannalta on hyvä, että tarjolla on erilaisia rahastoja. Voi hajauttaa omaa salkkuaan ja esimerkiksi metsä- tai kiinteistörahastoon sijoittamalla saada samoja hyötyjä kuin suoralla sijoittamisella.”
Ojanperä muistuttaa, että vaihtoehtoisiin rahastoihin sijoittaessa sijoitushorisontin tulee olla pitkä. Esimerkiksi kiinteistörahastot ovat osakerahastoja vähemmän likvidejä, koska kiinteistöä ei pysty myymään yhtä helposti ja nopeasti kuin osakkeita.
Vuoden 2025 alusta lähtien FA:n rahasto- ja omaisuudenhoitojohtokunnan jäsenet kommentoivat FA:n rahastotiedotteessa markkinaa kuukausittain.
Tilastokeskuksen vuoden 2022 varallisuustutkimuksen mukaan noin 1,51 miljoonalla suomalaisella oli rahastosijoituksia. Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 4 018 euroa. Suomeen on rekisteröity 19 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 550 kpl.
ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.
Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0 - 10, jossa 10 on paras mahdollinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mariia SomerlaJohtava asiantuntija
Puh:+358 20 793 4292mariia.somerla@finanssiala.fiJohannes PalmgrenMonimediatoimittaja
Puh:+358 20 793 4229johannes.palmgren@finanssiala.fiLisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Rajoittamaton määrä yritystilejä lisää rahanpesun ja veronkierron uhkaa – pankkien velvollisuus tilien avaamiseen on rajattava yhteen per asiakas12.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Asiakkaiden palveleminen myös tiliasioissa on pankkien keskeistä liiketoimintaa. Vapaaehtoisesti tilejä avataan jatkossakin tarpeen mukaan. Pankkien lakiin perustuva velvollisuus avata yritysasiakkaille perusmaksutilejä tulee kuitenkin rajata yhteen tiliin. Ehdoton velvoite avata asiakkaille useampia tilejä edesauttaa pankkijärjestelmän käyttöä rikollisiin tarkoituksiin. Valtiovarainministeriön työryhmä ehdotti alkuvuodesta, että oikeus peruspankkipalveluihin laajenisi koskemaan yksityishenkilöiden ohella yrityksiä ja muita yhteisöjä. Työryhmän mietintö on menossa eduskunnan käsittelyyn lähiviikkoina.
Pankinjohtajien odotukset ylittyivät – sekä kotitalouksien että yritysten luotonkysyntä piristyi kesällä selvästi11.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Kotitalouksien luotonkysyntä piristyi kesän aikana selvästi, ilmenee Finanssiala ry:n tuoreesta Pankkibarometrista. Kotitalouksien kysyntä ylitti pankinjohtajien odotukset ja sen odotetaan kasvavan edelleen. Myös yritykset ovat loppukesän aikana kysyneet luottoja selvästi enemmän kuin viime vuonna. Kysynnän kasvun odotetaan jatkuvan. Vastaajien mukaan asuntokaupan vauhdittamisessa keskeisessä roolissa olisivat kotitalouksien luottamuksen parantaminen, työllisyyden kasvu ja korkotason aleneminen. FA kysyy neljännesvuosittain Pankkibarometrin avulla pankinjohtajien käsityksiä ja odotuksia luotonkysynnän ja eri sijoitusmuotojen kehityksestä. Vastaajina on muun muassa pankin- ja konttorinjohtajia, konttorien esihenkilöitä ja luottopäälliköitä. Barometrikysely lähetetään seuraaville pankeille: Nordea, OP Pohjola, Danske Bank, Aktia Pankki, Säästöpankkiryhmä, POP Pankki -ryhmä, Ålandsbanken, Oma Säästöpankki, Hypo, SEB ja S-Pankki.
Todellisia säästöjä eläkejärjestelmästä olisi saatavissa yrittäjäeläkkeistä työeläkeyhtiöiden yhdistämisen sijaan10.9.2026 13:04:55 EEST | Tiedote
Suomen yksityisiin työeläkeyhtiöihin perustuva eläkejärjestelmä on varteenotettavien tutkimusten perusteella kansainvälisen vertailun kestävä ja tehokkaasti hallinnoitu. Eläkemaksussa ei Eläketurvakeskuksen pitkän aikavälin laskelmien perusteella ole tulevaisuudessa korotuspainetta – päinvastoin. Koko eläkejärjestelmän tasolla valtion kustannussäästöjä olisi saatavilla helpoiten yrittäjien eläkejärjestelmästä. Tuleva YEL-uudistus lisää yrittäjäeläkejärjestelmän kustannuksia valtiolle. Suomen Yrittäjät on ehdottanut työeläkeyhtiöiden yhdistämistä tuoreen selvityksensä nojalla.
Maailma-rahastot keräsivät kesällä uusia omistajia – sijoittajat hakivat hajautusta9.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Maailma-osakerahastot saivat lähes 34 000 uutta omistajaa kesän aikana. Osakerahastojen omistajamäärä kasvoi kesällä lähes kaikissa rahastoluokissa. Elokuun tuottokärjessä porskuttaneiden Suomi-rahastojen nettomerkinnät kääntyivät miinusmerkkisiksi, kun sijoittajat kotiuttivat voittoja. Rahastopääomat nousivat elokuussa yli 226 miljardiin euroon. Uuteen ennätystasoon pääomat siivitti markkinoiden hyvä kehitys sekä nettomerkinnät.
Komission hyvä tavoite virtaviivaistaa pankkisääntelyä ei saa törmätä kiireeseen ja liialliseen kunnianhimoon8.9.2026 12:32:15 EEST | Tiedote
EU-komissio on tunnustanut pankkisääntelyn menneen liian pitkälle, kirjoittaa kolumnissaan Finanssiala ry:n johtava lakimies Olli Salmi. Monimutkainen sääntely haittaa jo talouskasvua. Komissio julkaisi heinäkuussa tiedonannon, joka ottaa kantaa valtavaan määrään pankkisääntelyä. Sen pohjalta ehdotetaan uutta sääntelyä jo ensi vuoden puolella. Komissio saattaa olla haukkaamassa liian suurta palaa kerralla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme