Someviraali Dubai-suklaa nyt ruokakauppoihin ympäri Suomen
12.3.2025 07:20:00 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Dubai-suklaa on noussut somessa ja maailmalla valtavaksi ilmiöksi. Pistaasilla ja kataifilla täytetty suklaa on trendannut erityisesti TikTokissa, jossa käyttäjät jakavat videoita saatuaan ja maistellessaan himottua suklaata. Dubai-suklaata ei juurikaan ole ollut Suomessa ruokakaupoissa laajasti saatavilla. Nyt Lidl tuo myyntiin ison erän Dubai-suklaata kaikkiin myymälöihinsä Hangosta Sodankylään torstaina 13.3.

Dubai-suklaa on saavuttanut sosiaalisessa mediassa poikkeuksellisen suuren huomion. Some-suklaata on kovasti toivottu Lidleihin myytäväksi, ja erityisesti TikTokissa on kyselty tuotteen perään. Dubai-suklaa on ollut jo myynnissä Lidleissä Romaniassa ja Alankomaissa, joissa tuote saavutti suursuosion.
– Nykyajan somessa moni tuote voi saada yllättäen ison suosion, mutta harva tuote saavuttaa ihan tällaista hypeä! Me tilasimme Dubai-suklaata suoraan ison erän, jotta mahdollisimman moni pääsee maistelemaan tätä hypetettyä suklaata. Jännä nähdä, minkälaisen suosion suklaa saa täällä Suomessa, pohtii Lidlin markkinoinnin ja kampanjoinnin johtaja Meri Aalto.
Lidlissä myytävässä Dubai-suklaassa on vähintään 30 prosenttia kaakaota, 12 prosenttia pistaasia ja 5 prosenttia kataifitakinaa. Kataifi on ohutta taikinanauhaa, jota käytetään paljon Lähi-Idässä. Tuotteesta 45 prosenttia on pistaasikreemiä. Yksi levy painaa 126 grammaa ja hinta on 4,99 euroa. Myyntiin tuleva levy on Lidlin omaa J.D.Gross-tuotemerkkiä.
– Tätä suklaalevyä on suurella intohimolla kehitetty, jotta täytteeseen ja suklaaseen saadaan täydellinen koostumus. Kyseinen levy tulee nyt ihan ensimmäistä kertaa myyntiin Lidleihin – Romaniassa ja Alankomaissa oli myynnissä hieman eri versiot. Tämä ei olekaan mikä tahansa suklaata, vaan kyseessä on premium-tuote. Nyt jokainen voi saada omasta lähi-Lidlistään tätä luksussuklaata, Aalto kertoo.
Dubai-suklaa on saavuttanut suuren suosion etenkin Keski-Euroopassa, jossa voi kahviloissa törmätä esimerkiksi Dubai-suklaalla höystettyihin leivoksiin ja kahveihin.
– Moni varmaan pohtii, tuleeko tätä meille vielä myöhemmin myyntiin. Katsotaan, minkälaisen suosion tuote saa ja tehdään suunnitelmia sen mukaan. Sen voin kertoa, että meille on lähiviikkoina tulossa myyntiin toinenkin Dubai-suklaa-teemainen tuote, Aalto paljastaa.
Mikä Dubai-suklaa?
Dubai-suklaa on maitosuklaata, jonka täytteenä on pistaasitahnaa ja paahdettua kataifia. Dubai-suklaan on kehittänyt Dubaissa asuva Sarah Hamouda. Ensimmäiset Dubai-suklaat tulivat myyntiin 2021, mutta varsinaiseksi someviraaliksi ne nousivat loppuvuodesta 2024.
Lähde: Meet the woman behind Dubai’s viral super-chunky chocolate bar | CNN
Avainsanat
Kuvat
Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Täällä asuvat Suomen innokkaimmat pullopanttien lahjoittajat – Lidlin asiakkaat keräsivät jättipotin lapsille ja nuorille8.10.2026 07:54:00 EEST | Tiedote
Lidlillä on jo joulukuusta 2021 voinut lahjoittaa pullopanttirahan hyvään. Maaliskuusta 2025 alkaen yksi lahjoituskohteista on ollut Mannerheimin Lastensuojeluliiton työ lasten ja nuorten mielenterveyden hyväksi, jolle Lidlin asiakkaat ovat lahjoittaneet yli 250 000 euroa. Yksittäisiä lahjoituksia on tehty eniten Espoon Niittykummun myymälässä, euromääräisesti eniten Helsingissä Neljännen linjan myymälässä ja suhteellisesti eniten Tampereelta Ratinan myymälästä. Lahjoituksissa on piikit erityisesti juhlapyhien jälkeen, kesällä sekä joulun alla.
Lidl saavutti energiansäästötavoitteen 249 prosenttisesti – tämä on ruokakaupan “sähkösyöppö”7.10.2026 07:42:00 EEST | Tiedote
Lidlin vuosittainen sähkönkulutus on kokonaisuudessaan jopa 115 miljoonaa kilowattituntia, mikä vastaa noin 9000 sähkölämmitteisen rivitaloasunnon vuosittaista sähkönkulutusta. Lidlillä seurataan tarkkaan energiankäyttöä ja mietitään jatkuvasti keinoja, joilla energiankäyttöä saadaan tehostettua. Lidlissä on käytetty jo vuodesta 2019 vain uusiutuvaa sähköä ja tänä vuonna on siirrytty käyttämään 100 % uusiutuvaa kaukolämpöä.
Lidl kutsui koko Suomen esihenkilöt monimuotoisuuskoulutukseen6.10.2026 09:25:29 EEST | Tiedote
Lidl on toteuttanut kattavan monimuotoisuuskoulutuksen jokaiselle esihenkilölle myymälöissä, jakelukeskuksissa ja pääkonttorilla. Lisäksi Lidlin yli 60 kansalaisuudesta muodostuvalle henkilökunnalle on tarjolla monimuotoisuusverkkokurssi. Työntekijöistä koostuva monimuotoisuustyöryhmä on ollut mukana kehittämässä uutta monimuotoisuusopasta.
Paistopisteeltä muodin huipulle: Lidl hurmaa Pariisin muotiviikoilla croissant-niskatyynyllä2.10.2026 15:09:00 EEST | Tiedote
Vuoden kenties herkullisin muotiasuste valloittaa nyt Pariisin muotiviikoilla. Lidl tempaisi ja muutti paistopisteensä ikonisimman klassikon tyylikkääksi hittituotteeksi. Muotipääkaupunkiin matkalla olleen lennon matkustajat yllätettiin croissant-niskatyynyllä. Kyseessä on perinteinen matkalle tarkoitettu niskatyyny, joka näyttää aivan Lidlin aidolta croissantilta. Tyyny on niin aidon näköinen, että sen voisi helposti sekoittaa leipomosaston herkkuun
Lidl tutustuttaa vuosittain satoja harjoittelijoita kaupan alaan1.10.2026 13:55:18 EEST | Tiedote
Lidl ottaa vuosittain myymälöihinsä satoja teini-ikäisiä ja nuoria aikuisia työharjoitteluun. Harjoittelijat ovat tärkeä lisä työyhteisöön, ja nuorille jakso tarjoaa turvallisen ponnahduslaudan työelämään, arvokkaita taitoja sekä mahdollisuuden omien vahvuuksien löytämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
