Vihreät - De Gröna

Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen: nyt ei ole varaa hyydyttää teollisia investointeja ylimitoitetulla sääntelyllä

Jaa

Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen vetoaa hallitukseen, jotta se ei päätöksillään torppaisi Suomen kipeästi kaipaamia vihreän siirtymän teollisia investointeja ja työpaikkoja. Erityisen kalliiksi uhkaa tulla hallituksen kaavailema lisäsääntely tuulivoiman rakentamiselle.

Oras Tynkkynen
Oras Tynkkynen

Elinkeinoelämän keskusliiton dataikkunan mukaan Suomeen on vireillä vihreän siirtymän teollisia  investointeja eri vaiheissa jo 290 miljardin euron edestä. Näistä liki 200 miljardia euroa on maa- ja merituulivoimaa.

”Vihreän siirtymän teolliset investoinnit voivat olla Suomen talouden rakettimoottori, joka tuo maahan vientituloja, työpaikkoja ja verotuloja. Investointien kotiuttaminen edellyttää kuitenkin sitä, että politiikka niitä edistää – eikä ainakaan jarruta”, Tynkkynen muistuttaa.

Orpon hallitus on puheissaan kannattanut vihreän siirtymän teollisia investointeja. Teot ovat  kuitenkin ristiriitaisia – ja uudet päätökset voivat heikentää tilannetta entisestään.

”Hallitus on hyydyttänyt vihreän siirtymän teollisia investointeja mm. pakittamalla uusiutuvien  polttoaineiden jakeluvelvoitteesta ja keventämällä fossiilisten tuontipolttoaineiden verotusta. Keskustelu ilmastolain ja hiilineutraaliustavoitteen heikentämisestä luo lisää aivan turhaa epävarmuutta investointeja harkitseville yrityksille”, Tynkkynen mainitsee.

Uusimpana uhkana teollisille investoinneille on hallituksen aie vaikeuttaa tuulivoiman rakentamista  lisäsääntelyllä. Hallitusohjelman mukaan hallitus tuo lainsäädäntöön kansalliset etäisyysrajoitteet  tuulivoiman rakentamiselle.

”Kunta voi jo nykyään varmistaa kaavoituksessa, että tuulivoimaa ei rakenneta liian lähelle  asutusta. Kaavamainen raja lainsäädännössä jäykistäisi suunnittelua, lisäisi kustannuksia ja ohjaisi rakentamaan tuulivoimaloita paikkoihin, joissa haitat luonnolle ovat suurempia”, Tynkkynen varoittaa.

Monet teolliset hankkeet perustuvat puhtaalle ja kohtuuhintaiselle sähkölle. Jos hallitus hyydyttää  tuulivoimamarkkinat ylimitoitetulla kansallisella sääntelyllä, vaarantuvat investoinnit myös mm.  vedyn, synteettisten polttoaineiden ja teräksen tuotantoon.

”Suomi on ollut Euroopan houkuttelevimpia kohteita miljardien tuulivoimainvestoinneille. Meillä  on myös kaikki edellytykset voittaa jalostavan vihreän teollisuuden hankkeissa. Hallitus: nyt ei ole varaa munia investointeja tarpeettomalla ja kohtuuttomalla lisäsääntelyllä”, Tynkkynen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin7.5.2025 14:03:36 EEST | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.

Saara Hyrkkö vihreiden ryhmäpuheessa: Pääministeri Orpo hyppäsi velkalaivan kapteenin paikalta risteilyisännäksi ykkösluokan matkustajille7.5.2025 13:59:17 EEST | Tiedote

Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö nosti puheessaan esille miten suuria riskejä pääministeri Orpon hallitus ottaa julkisen talouden suunnitelmassaan, miten vaihtoehdottomuudesta puhuminen on kansalaisten sumuttamista ja miten suomalaiset olisivat kyllä valmiita talouden tasapainottamisen talkoisiin, kunhan se tehtäisiin oikeudenmukaisesti. Hyrkkö piti vihreän eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron hallituksen julkisen talouden suunnitelmaa koskevassa täysistunnossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye