Vihreät - De Gröna

Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen: nyt ei ole varaa hyydyttää teollisia investointeja ylimitoitetulla sääntelyllä

11.3.2025 09:57:59 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen vetoaa hallitukseen, jotta se ei päätöksillään torppaisi Suomen kipeästi kaipaamia vihreän siirtymän teollisia investointeja ja työpaikkoja. Erityisen kalliiksi uhkaa tulla hallituksen kaavailema lisäsääntely tuulivoiman rakentamiselle.

Oras Tynkkynen
Oras Tynkkynen

Elinkeinoelämän keskusliiton dataikkunan mukaan Suomeen on vireillä vihreän siirtymän teollisia  investointeja eri vaiheissa jo 290 miljardin euron edestä. Näistä liki 200 miljardia euroa on maa- ja merituulivoimaa.

”Vihreän siirtymän teolliset investoinnit voivat olla Suomen talouden rakettimoottori, joka tuo maahan vientituloja, työpaikkoja ja verotuloja. Investointien kotiuttaminen edellyttää kuitenkin sitä, että politiikka niitä edistää – eikä ainakaan jarruta”, Tynkkynen muistuttaa.

Orpon hallitus on puheissaan kannattanut vihreän siirtymän teollisia investointeja. Teot ovat  kuitenkin ristiriitaisia – ja uudet päätökset voivat heikentää tilannetta entisestään.

”Hallitus on hyydyttänyt vihreän siirtymän teollisia investointeja mm. pakittamalla uusiutuvien  polttoaineiden jakeluvelvoitteesta ja keventämällä fossiilisten tuontipolttoaineiden verotusta. Keskustelu ilmastolain ja hiilineutraaliustavoitteen heikentämisestä luo lisää aivan turhaa epävarmuutta investointeja harkitseville yrityksille”, Tynkkynen mainitsee.

Uusimpana uhkana teollisille investoinneille on hallituksen aie vaikeuttaa tuulivoiman rakentamista  lisäsääntelyllä. Hallitusohjelman mukaan hallitus tuo lainsäädäntöön kansalliset etäisyysrajoitteet  tuulivoiman rakentamiselle.

”Kunta voi jo nykyään varmistaa kaavoituksessa, että tuulivoimaa ei rakenneta liian lähelle  asutusta. Kaavamainen raja lainsäädännössä jäykistäisi suunnittelua, lisäisi kustannuksia ja ohjaisi rakentamaan tuulivoimaloita paikkoihin, joissa haitat luonnolle ovat suurempia”, Tynkkynen varoittaa.

Monet teolliset hankkeet perustuvat puhtaalle ja kohtuuhintaiselle sähkölle. Jos hallitus hyydyttää  tuulivoimamarkkinat ylimitoitetulla kansallisella sääntelyllä, vaarantuvat investoinnit myös mm.  vedyn, synteettisten polttoaineiden ja teräksen tuotantoon.

”Suomi on ollut Euroopan houkuttelevimpia kohteita miljardien tuulivoimainvestoinneille. Meillä  on myös kaikki edellytykset voittaa jalostavan vihreän teollisuuden hankkeissa. Hallitus: nyt ei ole varaa munia investointeja tarpeettomalla ja kohtuuttomalla lisäsääntelyllä”, Tynkkynen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Vihreiden Virta: Kokoomuksen Israel-politiikka on Suomen historiallinen häpeä – Suomi syvensi yhteistyötä lasten tappamisen ja kansanmurhan keskellä29.8.2026 08:05:49 EEST | Tiedote

Vihreät ovat koko Gazan sodan ajan vaatineet Suomen hallitukselta tekoja Israelin painostamiseksi, kansanmurhan lopettamiseksi ja ihmishenkien pelastamiseksi. Nyt paljastuu, ettei kokoomusjohtoinen Suomi ole ainoastaan jättänyt näitä toimia tekemättä, vaan on lasten tappamisen ja Gazan tuhoamisen keskellä aktiivisesti syventänyt puolustusyhteistyötään Israelin kanssa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kutsuu hallituksen Israel-politiikkaa historialliseksi häpeäksi ja vaatii Suomen suunnan muuttamista välittömästi.

Hyrkkö: Mopo keulii nyt molemmilla laidoilla26.8.2026 16:41:55 EEST | Tiedote

Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö moittii kokoomuksen ja vasemmiston talouspoliittisia avauksia. Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo on ilmoittanut kokoomuksen tavoittelevan ensi vaalikaudella kahdeksan miljardin euron menoleikkauksia. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela puolestaan esitteli yli yhdeksän miljardin euron edestä veronkorotuksia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye