Vihreiden Forsgrén: Hedelmöityshoitojen Kela-korvausten on koskettava kaikkia - hallituksen syrjivä esitys on korjattava heti
Vihreiden sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenen Bella Forsgrénin mukaan Vihreät kannattaa yksityisten hedelmöityshoitojen Kela-korvausten palauttamista, mutta ei voi hyväksyä lakia, joka asettaa naisparit ja itselliset vanhemmat epätasa-arvoiseen asemaan. Forsgrén jätti asiasta valiokunnan käsittelyssä vastalauseen.

Julkisen terveydenhuollon hedelmöityshoidot ovat jo yhdenvertaisesti kaikkien saatavilla, mutta hallituksen esitys rajaa yksityisten hoitojen Kela-korvaukset vain lääketieteellisin perustein annettavaksi. Tämä tarkoittaa, että ulkopuolelle jää sosiaalisista syistä hoitoja tarvitsevat ryhmät, pääosin naisparit ja itselliset naiset. He muodostavat valtaosan julkisista lahjasoluhoidoista tilanteessa, jossa julkisen hoitojonot ovat 1–1,5 vuotta.
– Tämä ei ole hyväksyttävää, ja siksi esitin valiokunnassa lakiesitykseen tarvittavat muutokset. Asia olisi helppo korjata ja kustannuksiltaan vähäinen, vain osa lahjasoluhoitojen 800 000 euron kokonaissummasta. Kyse on selkeästi hallituspuolueiden haluttomuudesta varmistaa naisparien ja itsellisten naisten syrjimättömyys, Forsgrén linjaa.
Hallituksen esitys rajoittaa hedelmöityshoitojen Kela-korvaukset vain lääketieteellisistä syistä hoitoa tarvitseville, mikä jättää naisparit ja itselliset naiset epäedulliseen asemaan mies-naispareihin nähden, koska heidän lapsettomuutensa ei yleensä ole lääketieteellistä.
– Hallitus yrittää väittää, että esitys ei ole syrjivä, mutta tosiasiassa se jättää suuren joukon ilman tukea ja pakottaa heidät joko odottamaan julkisen puolen ruuhkautuneessa järjestelmässä tai maksamaan yksityisellä sektorilla täyden hinnan. Tämä ei ole tasa-arvoista perhepolitiikkaa, vaan rakenteellista syrjintää, jatkaa Forsgrén.
Koska esityksen epätasa-arvoisuus jäi korjaamatta, Vihreät eivät Forsgénin mukaan voineet tukea epäsuorasti syrjivää lainsäädäntöä.
– Hallituksella on vielä mahdollisuus korjata virheensä. Asia muutosesityksineen on tulossa täysistuntoon käsiteltäväksi, jolloin epätasa-arvoinen lakiesitys voidaan vielä korjata ja hedelmöityshoidot ulottaa koskemaan kaikkia tasa-arvoisesti, Forsgrén kertoo.
– Hallitus on puhunut paljon syntyvyyden edistämisestä, joten olisi loogista, että kaikki lasta haluavat otettaisiin hedelmöityshoitojen piiriin tässä uudistuksessa, Forsgrén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Bella ForsgrénVihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3114bella.forsgren@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu toistaa vaatimuksen: Gazan haavoittuneita ja sairaalahoitoa tarvitsevia evakuoitava Suomeen hoitoon14.8.2025 14:48:07 EEST | Tiedote
Maahanmuuttoviraston tuoreen Gazaa koskevan ohjeistuksen mukaan kaikki gazalaiset ovat oikeutettuja turvapaikkaan Suomessa normaalien ehtojen täyttyessä. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii hallitukselta välittömiä toimia Gazassa haavoittuneiden auttamiseksi ja evakuoimiseksi Suomeen.
Vihreiden Hanna Holopainen: Sisäministeri Mari Rantanen ei joko tunne hallinnonalaansa tai antaa tahallaan väärää tietoa turvapaikkaprosessista14.8.2025 11:30:33 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopaisen mukaan sisäministeri Rantanen lietsoo tahallaan pelkoa turvapaikanhakijoita kohtaan.
Vihreiden Virta: “Kokoomusministeri kysyy Kelan pääjohtajalta, leikataanko sairaimmilta, köyhimmiltä vai työttömiltä”14.8.2025 09:00:35 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat kertoo, että sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen on pyytänyt Kelalta listan siitä, mistä suomalaisten sosiaaliturvasta pitäisi leikata. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää aikeita käsittämättöminä.
Vihreiden Hanna Holopainen: Työttömyysturvan suojaosa tulee palauttaa12.8.2025 15:02:18 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen ei ole yllättynyt, että työttömyysturvan suojaosan poisto on johtanut useammin työttömyyteen kuin kokoaikatyöhön ja vaatii suojaosien palauttamista.
Vihreiden Harjanne: Suomen ulkopolitiikan ykköspöydässä istuu käytännössä Israelin hallituksen edustaja7.8.2025 12:38:48 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne kritisoi ministeri Sari Essayahin ulostuloja liittyen Israelin toimintaan Gazassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme