Sale Kustavin uudistus on valmis
13.3.2025 08:31:30 EET | Turun Osuuskauppa | Tiedote

Sale Kustavissa on viime kuukausien aikana toteutettu laaja uudistus, jossa myymälää laajennettiin ja nykyaikaistettiin uuden Sale-konseptin mukaiseksi.
− Olemme erittäin tyytyväisiä uudistukseen. Remontti eteni hyvin ja aikataulussa ja saimme pidettyä kaupan auki remontin läpi. Sale Kustavi on tärkeä osa saariston palveluja ja se tarjoaa jatkossa alueen asukkaille entistä viihtyisämmän asiointikokemuksen ja aiempaa osuvammat ja kattavammat valikoimat, toteaa ryhmäpäällikkö Kai Suonpää Turun Osuuskaupasta.
Valikoimia ja palveluja on nyt päivitetty ja viihtyisämmässä myymälässä on mukava asioida ja myös ilo työskennellä.
- Uudistuksen yhteydessä myyntialamme kasvoi noin 100 neliötä ja se tarkoittaa, että myös valikoimamme on kauttaaltaan aiempaa kattavampi ja se on erityisesti mietitty tämän alueen tarpeisiin. Henkilökuntamme iloitsee paitsi uudistuneesta kaupasta, myös muun muassa työskentelymukavuutta lisäävistä ergonomisista ja säädettävistä kassapöydistä, kertoo Sale Kustavin myymäläpäällikkö Kari Pohjantähti.
Uudistuksen yhteydessä Sale Kustavin kiinteistötekniikka päivitettiin ja muun muassa kaikki kylmälaitteet vaihtuivat uusiin ja energiatehokkaisiin. Yhtä lailla kaikki myymäläkalusteet uusittiin.
Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, ryhmäpäällikkö Kai Suonpää, puh. 010 764 4455
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Wiklundin uudistus etenee – Meri Hakulinen kehitysjohtajaksi4.3.2026 11:59:59 EET | Tiedote
Wiklundin laaja uudistus etenee kohti seuraavaa vaihetta. Meri Hakulinen on aloittanut 1.3. Wiklundin uutena kehitysjohtajana.
Turun Osuuskaupalla vahva vuosi 2025 – asiakasomistajille ennätysmäärä rahana maksettavia etuja ja ennätysmäärä uusia asiakasomistajia26.2.2026 14:00:01 EET | Tiedote
Asiakasomistajia vuoden 2025 lopussa 190 958 Asiakasomistajat saivat Bonusta ja maksutapaetua yhteensä 30,5 M€ Liikevaihto 829,1 M€ Investoinnit Varsinais-Suomeen 71,6 M€ Henkilöstöä oli vuoden 2025 lopussa 2572
Turun Osuuskauppa juhlii lokakuussa 125-vuotista taivaltaan5.2.2026 11:00:09 EET | Tiedote
Wähäväkisten Osuusliikkeen perustaminen vuosisadan alussa 1901 oli lähtölaukaus Turun Osuuskaupalle. Jo 125 vuotta olemme olleet siellä missä varsinaissuomalaisten elämä. Juhlavuonna osuuskauppa toteuttaa näkyvästi perustehtäväänsä tarjoamalla kilpailukykyisiä hintaetuja ja palveluja ja kehittämällä verkostoaan. Tapahtumien täyteinen juhlavuosi pitää syksyllä sisällään mm. kahden uuden Prisman ja uudistuneen Wiklundin avauksen sekä marraskuussa poikkitaiteellisen esityksen konserttitalo Fuugassa.
Tarja Jalonen Turun Osuuskaupan toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi28.1.2026 10:00:03 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa on nimittänyt EMBA Tarja Jalosen toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Jalonen vastaa 1.2.2026 alkaen toimialajohtajana Turun Osuuskaupan matkailu- ja ravitsemiskaupasta, tavaratalo- ja erikoisliikekaupasta sekä liikennekaupasta. Jalonen on toiminut monipuolisen uransa aikana useissa majoitus- ja ravitsemiskaupan vastuutehtävissä ja viimeisimmäksi vastannut Turun Osuuskaupan hotellien ja niiden ravintoloiden liiketoiminnasta. - Tarja vahvistaa johtoryhmän osaamista strategiamme kannalta keskeisillä painopistealueilla. Uskon, että muutos osaltaan varmistaa kasvustrategiamme toteutumisen tulevina vuosina, toteaa Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Toimialajohtajana aiemmin toiminut Harri Havia jättää tehtävänsä Turun Osuuskaupassa. - Harri on tehnyt pitkän uran S-ryhmässä, josta viimeiset lähes neljä vuotta Turun Osuuskaupan palveluksessa. Haluan kiittää häntä erityisesti ravitsemiskauppamme kehittämisestä koronan jälkeen, jatkaa Österlund. Turun
Turun Osuuskauppa tarjoaa ihan tavallisia kesätöitä2.1.2026 09:30:01 EET | Tiedote
Oletko äärimmäinen vastuunkantaja ja aina joustamassa? Ihan kiva, mutta meillä ei tarvitse sentään mennä äärimmäisyyksiin. Etsimme ihan tavallisiin kesätöihin tekijöitä kesälle 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme