Säveltäjä Minna Leinonen pyrkii kohti lähestyttävämpää nykymusiikkia nuotinnuksen ja yhteistyön kautta
Leinonen tarjoaa tohtorintutkinnossaan tuoreen lähestymistavan nykymusiikin notaatioon ja säveltäjän ja esittäjän väliseen yhteistyöhön. Taustalla on huoli nykymusiikin asemasta yhteiskunnassa.

Minna Leinosen tohtorintutkintoon sisältyvät liikeooppera Alma! (2020), kamarimusiikkikonserttikokonaisuus Hello from the Planet Earth ja monodraama Rakkaat (2023). Niissä hän työsti nuotinnusta tiiviissä yhteistyössä esittäjien kanssa jo ennen valmiin nuotin valmistumista.
Teosten syntyprosessi haastaa perinteiset sävellyksen ja esittämisen rajat ja korostaa säveltäjän ja esittäjän välisen vuorovaikutuksen merkitystä koko luomisprosessin ajan.
”Kun rakentaa uutta kommunikoivaa notaatiota, prosessiin kuuluu luontevasti säveltäjä–esittäjä-yhteistyö”, Leinonen kuvaa.
Uutta ymmärrystä nykymusiikin nuotinnuksesta
Nuotinnus vaikuttaa siihen, kuinka musiikki välittyy säveltäjältä esittäjälle ja esittäjältä yleisölle. Leinonen pyrkii luomaan kommunikoivaa nuotinnusta, jonka avulla nykymusiikki olisi paremmin omaksuttavissa. Hän tarkasteli nykymusiikin notaatiota työpajoissa ja sävellysten harjoituksissa yhdessä musiikin harrastajien ja ammattilaisten kanssa, keskusteli siitä nuottigraafikon kanssa ja vertasi tekemiään nuotinnusratkaisuja muiden säveltäjien teoksiin.
Nuotinnuksen kommunikoivuutta Leinonen arvioi sen mukaan, miten täsmällistä, ekonomista ja ulkoasultaan huoliteltua se on, miten se sopii tai eroaa muista partituurin merkinnöistä ja miten se pohjautuu vallitseviin nuotinnuskäytäntöihin.
”Kommunikoivan notaation kriteerit voivat toimia työskentelyn apuna muille säveltäjille, musiikin esittäjille ja soitonopettajille. Kommunikoiva nuotinnus voisi olla avain nykymusiikin lähestymiseen ja auttaa myös nuorempia soittajia ymmärtämään ja tulkitsemaan nykymusiikkia syvällisemmin”, Leinonen toteaa.
Pedagoginen ulottuvuus – uusi lähestymistapa nykymusiikin opetukseen
Tutkimuksensa yhteydessä Leinonen kehitti Piilo-sävellykseensä liittyvän pedagogisen työkalun, Piilo-kortit, jotka auttavat esittäjiä tutustumaan teokseen uudella tavalla. Hänen vertaisarvioitu artikkelinsa ”Ihanasta metsästä äkäiseen mehiläisparveen: uuden pedagogisen musiikin säveltäminen nykysoittotekniikoita käyttäen” (2023) esittelee niiden käyttöä sekä syntyä yhteistyössä esittäjän kanssa.
Leinosen mukaan nykymusiikin asema yhteiskunnassa ja kulttuurissa kehittyy eniten ruohonjuuritasolla, yhteistyön kautta.
”Nykymusiikin elinvoimaisuuden edistämiseen tarvitaan yhteistyötä säveltäjien, soitonopettajien, soittoharrastajien ja kulttuuri-instituutioiden välillä”, hän summaa.
”Nykymusiikki alkaa marginalisoitua jo ruohonjuuritasolla. Jos nykytekniikoita käytettäisiin enemmän pedagogisessa ohjelmistossa, ne voisivat tukea nuorimpien muusikoiden kiinnostusta nykymusiikkiin ja auttaa heitä lähestymään sitä sekä esittäjinä että kuulijoina”.
Minna Leinosen taiteellinen tohtorintutkinto Kohti kommunikoivaa nykymusiikkia – säveltäjä, notaatio ja dialoginen vuorovaikutus tarkastetaan Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa 29.3.2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna Leinonen
minleino@gmail.com
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Johtajanimityksiä Taideyliopistossa: Ossi Naukkarinen valittiin tutkimuksesta vastaavaksi vararehtoriksi, Kaisa Rönköstä Sibelius-Akatemian dekaani12.6.2025 14:03:58 EEST | Tiedote
Molemmat johtajat valittiin tehtäväänsä viisivuotiskaudeksi. Taideyliopiston hallitus teki valinnat kokouksessaan 12.6.
Konstuniversitetet antog 364 nya studerande våren 202528.5.2025 09:39:51 EEST | Tiedote
Konstuniversitetet antog 364 nya grundexamensstuderande, varav 43 till Bildkonstakademin, 243 till Sibelius-Akademin och 78 till Teaterhögskolan.
Taideyliopistoon valittiin 364 uutta opiskelijaa keväällä 202528.5.2025 09:15:29 EEST | Tiedote
Uusia opiskelijoita valittiin 43 Kuvataideakatemiaan, 243 Sibelius-Akatemiaan ja 78 Teatterikorkeakouluun.
Johanna Ehrnrooth -palkinto kuvataiteilija Alena Tereshkolle20.5.2025 17:17:29 EEST | Tiedote
Taideyliopiston tukisäätiön myöntämän palkinnon tarkoituksena on tukea nuorten kuvataiteilijoiden kansainvälistymistä sekä siirtymävaihetta opinnoista ammattiuralle. 10 000 euron arvoisen palkinnon saaja valitaan vuosittain Kuvan kevät -maisterinäyttelyn taiteilijoiden joukosta.
Kustannusten nousu ja yleisön ostovoiman heikkeneminen huolestuttavat rytmimusiikkifestivaaleja15.5.2025 15:45:00 EEST | Tiedote
Kotimaisten rytmimusiikkifestivaalien määrä nousi uuteen ennätykseen vuonna 2023, mutta käyntimäärät ja taloudellinen kannattavuus jäivät pandemiaa edeltävistä vuosista. Varsinkin pienet festivaalit kamppailevat kustannuspaineiden ja epävarman kysynnän kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme