Julia Vuoren Algot Alligaattorin viisinkertainen onni on valloittava kuvakirja vilskeisestä vauva-arjesta
19.3.2025 08:15:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Lennokas, värikäs ja lempeä kirja on helposti samastuttava kuvaus perhe-elämästä ja vanhemmuuden haasteista. Vaikka ympärillä on kaaos, Algot tuntee onnea. Tärkeintä ei ole hohtava koti vaan iloisen vihreät pienokaiset.

Ilmestyy 20.3.
Algot Alligaattorilla on viisi pientä munaa, joille se pyrkii luomaan täydelliset olosuhteet. Se pukee, ulkoiluttaa, syöttää, kylvettää ja nukuttaa munat matelijalauluja laulaen ja sivistävää kirjallisuutta lukien.
Munien kuoriuduttua ketterät pikku alligaattorit pakottavat Algotin luopumaan täydellisyyden tavoittelusta. Vaikka tasapainottelu turvallisuuden ja vapauden välillä on jatkuvaa, Algot kokee hetkessä elämisen ja yllätetyksi tulemisen iloa. Rentous, luovuus ja hassuttelu yhdessä poikasten kanssa tuo Algotille onnen tunteen.
”Halusin tehdä ilmeikkäitä ja täyteläisiä tapahtuma-aukeamia, jotka jättävät tilaa ajatuksille ja kysymyksille. Tunnelma ja samaistuttavuus oli olennaisinta, ja toivoin, että voin luoda kosketuspintaa monen ikäisille lukijoille”, kuvittaja-kirjailija Julia Vuori kuvailee.
Algot Alligaattorin viisinkertainen onni -teoksen kuvitukset ovat täynnä värikkäitä tekstiileitä, kodin tunnistettavia esineitä ja Vuoren omaa lapsuutta heijastelevia, boheemin leikkisiä huonekaluja. Vuori on halunnut myös tuoda kuviin paljon kirjoja, jotta lukuisia mahdollisia maailmoja olisi helposti saavutettavissa.
Vuoren tarkoituksena on herättää toivoa, luottamusta sekä uskoa kauneuden ja välittämisen voimaan herkkien ja elämänhaluisten alligaattoreiden välityksellä.
”Kirja on omistettu kaikille, joilla on huollettavia vastuullaan, ja kaikille toivon mukaan huolettomille huollettaville.”
Julia Vuori on kuvittaja, joka on julkaissut sarjakuvia ja kuvakirjoja sekä lapsille että aikuisille. Vuoren tunnetuin hahmo on Sika, joka on kirjojen lisäksi seikkailut Helsingin Sanomien Nyt-liitteessä. Hänet palkittiin vuonna 2013 Lastenkulttuurin valtionpalkinnolla.
Haastattelu- ja arvostelukappalepyynöt sekä lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Fanni- ja Miu-sarjoista tuttujen tekijöiden uusi sarja alkaa: Nyt on opetellaan tunnetaitoja Junon kanssa!19.3.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Fanni Emotionsin Julia Pöyhönen ja Heidi Livingston ovat psykologi-kirjailijoita supersuosittujen lasten tunnetaitosarjojen takaa. Heidän uusi pienille koululaisille suunnattu Juno-sarjansa haluaa opettaa lapsille tunne- ja kaveritaitoja sekä innostaa lukemaan.
Kaksinkertainen August-voittaja Lina Wolff saapuu Helsinkiin toukokuussa18.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Kriitikoiden ja raatien ylistämä ruotsalaiskirjailija osallistuu Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaaleille. Hänen viimeisin romaaninsa, palkittu Ruumiit jotka hautasimme, ilmestyy suomeksi vierailun alla.
Vaihtovuosi Australiassa – surffausta, rakkautta ja itsensä etsimistä17.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Emmin vaihto-oppilasvuosi käynnistyy kurjasti, mutta kotiin ei kesken lähdetä. Janette Backin esikoisromaani ammentaa tekijänsä omista vaihto-oppilaskokemuksista Australiassa ja surffauksen opettamasta elämänfilosofiasta.
Viralliset KPop Demon Hunters -kirjat nyt Suomessa!16.3.2026 09:10:18 EET | Tiedote
Massiiviseksi kansainväliseksi ilmiöksi kasvanut ja Oscar-gaalassa kahdesti palkittu KPop Demon Hunters hurmaa nyt myös kirjoina. Luvassa on puuhaa, julisteita ja tarinakirjoja kaikenikäisille kpop-faneille.
Palkitun tietokirjailijan elämäkerta Tekla Hultinista12.3.2026 11:38:40 EET | Tiedote
Uusi elämäkerta luo kiehtovan kuvan Tekla Hultinista, Suomen ensimmäisestä naistoimittajasta ja merkittävästä kansanedustajasta. Teos avaa Hultinin elämää, joka kietoutui osaksi Suomen kohtalonvuosia, ja antaa kuvan edistyksellisestä mutta vanhemmiten oikeistolaiseksi jyrkkenevästä vaikuttajanaisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


