HD-siirtymä ajoi suomalaiset televisiokaupoille – Prismassa tuotteiden myynti jopa kuusinkertaistunut
Suomen televisiokanavat siirtyvät tänä vuonna teräväpiirto- eli HD-lähetyksiin. Ylen lähetykset siirtyvät teräväpiirtoaikaan maaliskuun lopussa ja kaupalliset kanavat kesäkuun lopussa. Tulevan siirtymän vaikutukset näkyvät jo televisiomyynneissä, sillä muutos edellyttää television uusimista, jos nykyisellä televisiolla ei pysty katselemaan HD-lähetyksiä. Prisman myyntidata kertoo kaupan käyvän nyt ennätyslukemissa televisioiden ja digiboksien myynnin moninkertaistuttua.

”Televisiomyynti on ollut kasvussa koko viime vuoden, mutta selkeä piikki nähtiin loppuvuodesta, kun teräväpiirtosiirtymän aikataulu tarkentui. Loppuvuonna televisioiden myynti tuplaantui ja vauhti on pysynyt kovana siitä asti: alkuvuonna televisioita on edelleen myyty tuplasti enemmän kuin samaan aikaan viime vuonna. Uskomme kaupan käyvän vilkkaana myös tulevina kuukausina”, kertoo Prisma-ketjun televisioista vastaava myyntipäällikkö Mika Karvonen.
”HD-siirtymä vauhdittaa myyntitahtia nyt selkeästi. Uudistuksen myötä television katseluun tarvitaan televisio tai digiboksi, jossa on HD-viritin. Nyt myydyt televisiot ovat kaikki HD-valmiita, jonka lisäksi myös HD digiboksien myynti on alkuvuodesta ollut vilkasta. Niiden myynti on tammi-helmikuussa kuusinkertaistunut vuoden takaiseen.”
Prisman myyntidatan valossa suomalaiset ovat suunnanneet televisiokaupoille myymälöiden lisäksi myös kotisohvilta käsin.
”Prisma.fi-verkkokaupan televisiovalikoima palvelee asiakkaita ympäri Suomen ja tukee merkittävästi myymälävalikoimaa, jonka laajuus vaihtelee toimipaikoittain. Televisiot kasvoivat viime vuonna verkkokaupan kolmanneksi suurimmaksi viihde-elektroniikan kategoriaksi, ja niiden myynti tuplaantui edellisvuoteen verrattuna. Myös alkuvuonna televisioiden myynti verkkokaupassa on tuplaantunut vuodentakaiseen”, Karvonen sanoo.
Televisio hankitaan useimmiten tarpeeseen – huomioi nämä asiat kaupoilla
Elektroniikassa kehitys on nopeaa ja vielä muutamia vuosia sitten television valintaan vaikuttivat eri asiat kuin tänä päivänä. Millainen televisio suomalaisten kotoa sitten löytyy?
”Suomalaisten voisi sanoa suosivan pääsääntöisesti perus hyvän hinta-laatusuhteen televisioita, jotka ostetaan useimmiten oikeaan tarpeeseen eikä päähänpistosta. Älytelevisiot hallitsevat nykyään markkinoita ja moni asiakas toivookin, että esimerkiksi suoratoistopalvelut löytyvät valmiina televisiosta”, Karvonen taustoittaa.
”Kotiin hankitaan helpommin niin sanotusti hieman parempi televisio, jossa saa olla kokoakin. Mökille tai talouden kakkostelevisioksi ostetaan sitten puolestaan yleensä tuumakooltaan pienempiä televisioita. Noin 50–55-tuumaiset televisiot ovat nyt selkeästi suosituimpia. Esimerkiksi yksi alkuvuoden suosituimmista malleistamme on ollut 50-tuumainen Samsungin TU50CU7095UXXC -älytelevisio.”
Prisman myyntidatan mukaan television oheen ostetaan useimmiten myös erilaisia johtoja, seinätelineitä, antenneja tai antennivahvistimia. Moni haluaa myös panostaa laadukkaaseen äänentoistoon, josta kertoo muun muassa soundbar-kaiuttimien myynnin tuplaantuminen alkuvuonna.
Televisiokaupoille suuntaavaa Karvonen neuvoo huomioimaan ainakin seuraavat asiat:
- Tarkista tarve: Jos olet epävarma, pitääkö nykyinen televisio uusia, näin voit sen selvittää: jos antennitaloudessa television kanavapaikalla 1 näkyy Yle TV1 HD, asia on kunnossa. Kaapelitalouksissa HD-kanavat näkyvät jo nyt kanavapaikoilla 1–20.
- HD-valmius: On hyvä varmistaa, että halutussa televisiossa on kaapeliverkkoon sopiva HD-viritin (DVB-C) tai antenniverkkoon tarkoitettu HD-viritin (DVB-T2). Merkinnät Full HD, UHD ja 4K kertovat television resoluution tarkkuudesta eivätkä television HD-valmiudesta.
- Tila: Aina on hyvä varmistaa, että haluttu TV mahtuu kokonsa puolesta haluttuun paikkaan. Television kokoa ja resoluutiota valittaessa kannattaa huomioida myös miltä etäisyydeltä televisiota tullaan katsomaan.
- Ominaisuudet: Jos on tärkeää, että televisiosta löytyy esimerkiksi suoratoistopalvelut, silloin Smart-TV on oikea valinta. Myös valaistusta kannattaa pohtia. Jos TV on olohuoneen keskipiste, voi Ambilight-valaistuksella varustettu televisio tarjota tavallista vaikuttavamman katselukokemuksen tai muuttaa jopa olohuoneen tunnelmaa.
- HDMI-porttien määrä: Televisiossa tulee olla riittävästi HDMI-portteja, jos siihen on tarkoitus liittää useita lisälaitteita. Jos TV:n peliominaisuudet ovat tärkeät, on hyvä myös huomioida, että jossain malleissa on paremmat HDMI-portit pelikonsoleille.
- Käyttöjärjestelmä: Onko sinulla jo entisestään Smart-TV, jonka käyttöjärjestelmä on tullut tutuksi vai oletko hankkimassa ensimmäistä älytelevisiota? On hyvä huomioida, että suurimmat televisiovalmistajat luottavat televisoissaan eri käyttöjärjestelmiin.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Mika Karvonen
Myyntipäällikkö, S-ryhmän marketkauppa
mika.karvonen@sok.fi
puh. 010 768 2695
SOK:n viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Kuvat

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Prisman ja Sokoksen noutopiste joka kylään – S-ryhmä valjastaa suurimman valttinsa asiakasomistajien eduksi7.5.2025 15:05:37 EEST | Tiedote
Asiakkaat voivat tulevaisuudessa noutaa Prisman ja Sokoksen verkkokaupan ostoksensa S-ryhmän ruokakauppoihin tulevista ässänvihreistä noutolokerikoista ympäri Suomen. S-ryhmässä on kehitetty suosittua käyttötavarakaupan verkkokauppojen myymälänoutoa usean vuoden ajan ja tällä hetkellä myymälänouto toimii Prismoissa ja Sokoksissa. Tulevina vuosina mukaan valjastetaan S-ryhmän ainutlaatuisen laaja toimipaikkaverkosto, jotta asiakkaiden arki helpottuu entisestään. Tarkoituksena on toimittaa tuotteet asiakkaille nopeasti, edullisesti ja harppauksen ekologisemmin.
S-ryhmän ruokakaupoissa kiinnitetään huomiota muovikassien kulutukseen: kestokassin hinta alas, muovikassin hinta ylös5.5.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän ruokakaupoissa tehdään toimenpiteitä muovikassien määrän vähentämiseksi. Tästä päivästä alkaen kaikissa marketkaupan ketjuissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) tarkistetaan eri kassivaihtoehtojen hintoja ja esillepanoja niin, että muovikassien hintaa nostetaan, kestokassin hintaa lasketaan ja paperikassi säilyy kassalta jo löytyneistä kassivaihtoehdoista edullisimpana. Kassoille sijoitetaan tarjolle myös edullisia ja muovimäärältään ohuempia jätekassirullia.
Uusi malli mullistaa työn ja vapaan yhteensovittamisen – 3500 S-ryhmän työntekijää valitsee itse omat työvuoronsa2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Uusi työvuorosuunnittelun malli helpottaa työn ja vapaa-ajan yhteensovittamista ja lisää merkittävästi vaikutusmahdollisuuksia omaan työhön. Tänä keväänä noin 3500 työntekijää osallistuu itse aktiivisesti omien työvuorojensa valintaan, kun useat S-ryhmän osuuskaupat käyttävät yhteisöllisen työvuorosuunnittelun mallia.
SOK:n hallintoneuvosto 2025 on valittu – puheenjohtajana jatkaa Timo Santavuo29.4.2025 14:55:04 EEST | Tiedote
SOK:n hallintoneuvosto valittiin 29.4.2025 pidetyssä osuuskunnan kokouksessa. Hallintoneuvostossa aloitti kolme uutta jäsentä.
Bonuksen kerryttäminen Applen Lompakossa olevalla S-Etukortilla laajenee S-ryhmän ravintoloihin29.4.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Bonuksen kerryttäminen mobiilisti onnistuu pian entistä useammassa paikassa, kun S-ryhmän kaupoissa suosioon noussut käytäntö laajenee myös ravintoloihin. Käyttöönotto tapahtuu vaiheittain tämän vuoden aikana ravintoloiden maksupäätteiden vaihtuessa uusiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme