Finnvera Oyj

Finnveran omistajanvaihdoskatsaus 1–12/2024: Talouden epävarmuus jarrutti yrityskauppoja

Jaa

Finnveran rahoittamien omistajanvaihdosten määrä oli alhaisimmalla tasollaan vuosiin. Finnvera myönsi rahoitusta omistajanvaihdoksiin vuonna 2024 yhteensä 105 miljoonaa euroa. Maakunnista jyrkin pudotus oli Uudellamaalla, jossa vuosi 2024 oli omistajanvaihdoksissa poikkeuksellisen hiljainen.

Omistajanvaihdosten rahoitukseen erikoistunut aluepäällikkö Anna-Mari Palo.
Omistajanvaihdosten rahoitukseen erikoistunut aluepäällikkö Anna-Mari Palo.

Finnveran myöntämän omistajanvaihdosten rahoituksen euro- ja kappalemäärät laskivat edelleen vuonna 2024. Rahoituksella mahdollistettiin 598 (685) yrityksen omistusjärjestely. Yrityskauppojen lukumäärä laski 13 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. 

Yrityskauppamarkkina on yleisesti hiljentynyt ja omistusjärjestelyjen lukumäärä on valtakunnallisestikin laskussa. Pienissä yrityksissä omistajanvaihdoksia tehdään edelleen, mutta suuremmissa yrityskaupoissa on näkynyt selvästi varovaisuutta.

– Omistajanvaihdosten rahoitus oli huolestuttavan alhaalla. Myyjiä on enemmän kuin ostajia, arvostustaso on jopa laskenut. Pankkien riskinottomahdollisuus on vaikeutunut ja ostajien on vaikeampi saada rahoitusta. Uskoisin, että syynä on tulevaisuuden heikko ennustettavuus. Uskallusta investoida yritysostoon ei oikein ole vaan ostajat mielellään odottavat ja seuraavat toimintaympäristön kehittymistä, kertoo Finnveran aluepäällikkö Anna-Mari Palo.

Pienissä yrityskaupoissa eniten vilkkautta

Työllistävissä, kasvavissa ja kansainvälistyvissä yrityksissä omistajanvaihdosten vähäisyys oli nähtävissä selkeimmin. Finnvera rahoitti 230 kotimarkkinayrityksen (263) omistajanvaihdosta noin 57 miljoonalla eurolla (65). Euromäärissä laskua oli 12 prosenttia vuoden takaiseen. Erityisesti kansainvälistyvien yritysten omistajanvaihdosten määrä on pudonnut.

Yrityskauppojen kappalemääriä tarkastellen Finnvera rahoitti eniten pienten yritysten kauppoja. Rahoitusta myönnettiin 338 yritykselle (374) yhteensä 29 miljoonaa euroa (31). Epävarmasta talousympäristöstä huolimatta pienten yritysten kauppoja tehtiin edelleen melko aktiivisesti ja Finnveran rahoituksen rooli näiden toteutumisessa oli merkittävä.

Teollisten yritysten maltilliset investoinnit näkyvät omistusjärjestelyissä

Viime vuosina toimialoista ovat korostuneet liike-elämän palvelut. Näiden yrityskauppoja Finnvera rahoitti eniten. Erityisesti teollisen toimialan yrityskaupparintamalla oli hiljaista.

– Teollisuuden omistajanvaihdoksissa suunta on edelleen alaspäin jo kolmatta vuotta, mikä on erittäin huolestuttavaa. Teolliset yritykset investoivat maltilla ja tämä näkyy myös omistusjärjestelyissä, sanoo Palo.

Maakunnalliset erot omistajanvaihdoksissa – Pohjois-Savo ja Pohjois-Pohjanmaa yllättivät

Maakunnallisessa aktiivisuudessa vuonna 2024 oli selkeitä eroja. Monessa maakunnassa on omistajanvaihdokset olleet laskussa, mutta vuonna 2024 osassa maakuntia oli jo havaittavissa pientä kasvua. Omistajanvaihdokset ovat viime vuosina olleet maltillisia ympäri Suomen, mutta eroja on ollut ajoituksessa.

Positiivina pilkahduksina maakunnista erottuivat erityisesti Pohjois-Savo ja Pohjois-Pohjanmaa, joissa euromääräinen rahoitus kasvoi merkittävästi verrattuna samaan ajankohtaan vuosi sitten. Muissa maakunnissa omistajanvaihdosten määrä oli jo aiemmin laskussa, joten hiljaisuus osui viimeisenä Uudellemaalle, jossa omistajanvaihdokset vähenivät jyrkästi 47 prosentilla. Erityisesti teollisten yritysten omistajanvaihdokset ovat hidastuneet. Omistajanvaihdosten määrä Uudellamaalla oli alhaisimmalla tasollaan viiteen vuoteen, yhteensä 129 kappaletta (169), ja Finnvera myönsi rahoitusta alueen yrityskauppoihin vuonna 2024 yhteensä 19 miljoonaa euroa (36).

– Uutta oli se, että Uudenmaan yrityskaupat romahtivat, mutta romahduksesta huolimatta Uusimaa on iso maakunta ja siellä tehdään edelleen eniten yrityskauppoja valtakunnallisesti. Perinteisesti Uudenmaan omistajanvaihdosten rahoitusmäärä on edustanut noin kolmannesta koko maan rahoitusmäärästä, nyt osuus oli vain 18 prosenttia, kertoo Palo.

Onko omistajanvaihdosten pohjakosketus nyt nähty?

Vuoden 2025 näkymät vaikuttavat varovaisen positiivisilta.

– Oletus on, että yrityskauppojen määrän pohjakosketus on nyt nähty, ja että yrityskaupat kääntyvät nousuun vuoden 2025 aikana. Keskusteluja omistajanvaihdoksista on virinnyt. Tarvitaan rohkeutta ja eteenpäin katsomista. Toivomme, että yritykset ja yrittäjät lähtisivät rohkeasti hakemaan jatkuvuutta ja uutta kasvua, me autamme kyllä rahoituksen järjestymisessä, Palo sanoo.

Lisää aiheesta:

Liite: Finnveran omistajanvaihdoskatsaus 1–12/2024 (PDF)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Anna-Mari Palo, aluepäällikkö, omistajanvaihdosten rahoitus, puh. 029 460 2637, etunimi.sukunimi@finnvera.fi

Kuvat

Omistajanvaihdosten rahoitukseen erikoistunut aluepäällikkö Anna-Mari Palo.
Omistajanvaihdosten rahoitukseen erikoistunut aluepäällikkö Anna-Mari Palo.
Lataa
Finnveran rahoittamat omistajanvaihdokset 2020-2024.
Finnveran rahoittamat omistajanvaihdokset 2020-2024.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj

Omistajanvaihdoskatsaus 1–6/2025: Omistajanvaihdosten rahoituksessa pohjakosketus nähty – Lähivuosina haasteena myyjien ja ostajien määrän epäsuhta18.9.2025 08:33:07 EEST | Tiedote

Omistajanvaihdosmarkkinassa on nähtävissä positiivista virettä. Alkuvuonna Finnveran rahoittamien yrityskauppojen määrä kasvoi niin euroissa kuin kappaleissa. Myös rahoitettujen yrityskauppojen keskikoko nousi. Toimialoista erottuivat liike-elämän palveluiden yrityskaupat, ja suurin suhteellinen kasvu nähtiin kansainvälistyvissä yrityksissä. Yrityskauppoja rahoitettiin eniten Uudellamaalla, mutta myönteistä kehitystä näkyi myös useissa muissa maakunnissa. Omistusjärjestelyjen taso on edelleen alempi kuin vuosikymmenen alussa ja sitä ennen. Lähivuosina omistajanvaihdos tulee kuitenkin ajankohtaiseksi tuhansille yrityksille.

Etelä-Suomen aluekatsaus 1–6/2025: Finnveran rahoittamat investoinnit kasvoivat Uudellamaalla, Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa – myös omistajanvaihdokset vilkastumassa16.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Finnveran yhteenlaskettu rahoitus Uudenmaan, Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson yrityksille kasvoi alkuvuonna 2025 selvästi vuodentakaisesta, ja rahoitusta myönnettiin tammi–kesäkuussa yhteensä 235 miljoonaa euroa (183). Finnveran osarahoittamien investointien määrä kasvoi kaikissa alueen maakunnissa. Teolliset yritykset investoivat erityisesti Uudellamaalla ja Etelä-Karjalassa. Rahoitus nousi myös IT-alan ja puolustusteknologian rahoituksessa. Omistajanvaihdosten rahoitus nousi Uudellamaalla ja Etelä-Karjalassa edellisvuoden notkahduksen jälkeen. Kymenlaaksossa omistajanvaihdosten rahoitus laski hieman. Investoinnit ja omistajanvaihdokset ovat tärkeitä alueen taloudelle – dynaamiset vaikutukset ulottuvat alihankkijoihin ja kuluttajiin saakka.

Finnveran Juha Ketola Pk-yritysbarometrin tuloksista: ”Puskurien vahvistamisen sijaan investointeja - Yhä suurempi joukko yrityksistä on velattomia"11.9.2025 09:09:25 EEST | Tiedote

Pk-yritysten suhdannepohja lienee takanapäin, mutta yritysten rahoituksen saatavuudessa on edelleen haasteita. Syksyn Pk-yritysbarometrissa 43 prosenttia rahoitusta tarvinneista yrityksistä ilmoitti, ettei ole saanut tai hakenut rahoitusta tarpeesta huolimatta. Toisaalta syksyn barometri osoittaa, että yrityksillä on tilaisuus käynnistää investointeja. Yritysten taloudellinen tilanne ei ole enää heikentynyt ja käyttöpääoman tarve on jopa alentunut. Koko vastaajajoukossa rahoituksen saatavuushaasteita on vain 15 prosentilla, huomauttaa Finnveran pk- ja midcap-yritysten liiketoimintajohtaja Juha Ketola.

Finnveran Itä-Suomen aluekatsaus 1–6/2025: Keski-Suomessa investoinnit hiipuivat, Pohjois-Savossa EU-rahoitus vauhditti kasvua, Pohjois-Karjalassa investointien arvo nousi, Etelä-Savossa rahoitus lähes kaksinkertaistui9.9.2025 09:19:07 EEST | Tiedote

Finnveran myöntämä rahoitus Itä-Suomen pk- ja midcap-yrityksille kasvoi alkuvuonna 2025 noin viidenneksellä edellisvuoteen verrattuna. Investointien määrä nousi 45 prosenttia, ja erityisesti Etelä-Savo ja Pohjois-Savo erottuivat vahvalla kasvulla. Keski-Suomessa investointien määrä sen sijaan laski, vaikka rahoitusta myönnettiin enemmän kuin vuotta aiemmin. Pohjois-Karjalassa investointien arvo nousi selvästi, mutta InvestEU-rahoituksen käyttö jäi vaatimattomaksi. Itä-Suomen alueen investoinnit kohdistuivat erityisesti teollisuuteen sekä liike-elämän palveluihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye