Demariopiskelijoiden kunta- ja aluevaaliohjelma 2025 on julkaistu
18.3.2025 14:48:07 EET | Demariopiskelijat | Tiedote
Demariopiskelijat katsovat, että kevään kuntavaalit ovat koulutusvaalit ja aluevaalit ovat mielenterveysvaalit.

Demariopiskelijat ovat tänään julkaisseet kunta- ja aluevaaliohjelmansa kevään 2025 vaaleihin. Demariopiskelijoiden keskeinen viesti äänestäjille sekä ehdokkaille on kirkas: kuntavaalit ovat koulutusvaalit ja aluevaalit ovat mielenterveysvaalit.
“Koulutus ja mielenterveys ovat myös Demariopiskelijoiden näkökulmasta niitä asioita, joihin kuntien ja hyvinvointialueiden tulee erityisesti keskittyä tulevalla valtuustokaudella”, tiivistää Demariopiskelijoiden liiton puheenjohtaja Miku Kuuskorpi.
Demariopiskelijoiden kunta- ja aluevaaliohjelma ottaa kantaa muun muassa kohtuuhintaisen asumisen, edullisen joukkoliikenteen, harrastemahdollisuuksien, ammatillisen koulutuksen rahoituksen sekä kuntien opiskelijakulttuurin tukemisen puolesta. Demariopiskelijat haluavat kuntiin tarjolle enemmän harjoittelupaikkoja opiskelijoille sekä konkreettiset koulujen korjausvelan lyhentämissuunnitelmat. Demariopiskelijat haluavat myös kaupunkien korkeakoulujen hallintoelimiin nimittämien edustajien vahvistavat ylioppilas- ja opiskelijakuntien asemaa korkeakouluissa toiminnallaan.
Aluevaaleissa Demariopiskelijat haluavat puuttua muun muassa vallitsevaan mielenterveyskriisiin sekä henkilöstön jaksamiseen. Demariopiskelijat ehdottavat terapiapalveluiden iltavastaanottojen sekä etävastaanottojen lisäämistä, oppilashuollon palveluiden tarjoamista jatkossa lähipalveluina sekä YTHS:n, hyvinvointialueiden ja muiden palveluntuottajien tiedonkulun esteiden purkamista.
Ohjelma jatkaa Demariopiskelijoiden isoa linjaa, jossa liitto nostaa esille erityisesti kysymyksiä opiskelijoiden hyvinvoinnista, toimeentulosta sekä yhteisöllisyydestä.
“Kunta- ja aluevaaliohjelmassamme nostamamme teemat ovat niitä ongelmia, jotka ovat haastaneet opiskelijoita jo pitkään. Todennäköistä on, että tulemme puhumaan samoista teemoista myös ensi syksyn ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen edustajistovaaleissa”, Kuuskorpi toteaa.
Demariopiskelijat ovat jo aloittaneet kunta- ja aluevaalien ohessa keräämään myös ehdokkaita syksyn korkeakoulujen edustajistovaaleihin. Demariopiskelijoiden ehdokkaaksi syksyn vaaleihin voi ilmoittautua Demariopiskelijoiden nettisivuilta (sonk.fi).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miku KuuskorpiPuheenjohtajaSosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry
Demariopiskelijat puheenjohtaja, tehtävinä liiton johtaminen, poliittinen vaikuttaminen ja toiminnan suunnittelu sekä sidosryhmäyhteistyö.
Liitteet
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demariopiskelijat
Demariopiskelijat: Sooloilu kansalaisjärjestöjen avustuksissa osoittaa sen, että hallitus ei ole enää toimintakykyinen16.6.2026 13:10:59 EEST | Tiedote
Hallituksen on erottava, jos se ei pysty sopimaan asioista yhdessä.
SDP:n on kannettava vastuu opiskelijoiden toimeentulosta. Demariopiskelijat esittää SDP:n poliittiseen ohjelmaan myös maisteri AMK -tutkintonimikettä, maksuttomia aamupaloja kouluihin, seksipositiivista seksuaalikasvatusta sekä äänestysiän laskemista.23.5.2026 06:55:00 EEST | Tiedote
Opiskelu on opiskelijan työtä, toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtajisto. Siksi SDP:n on vahvistettava myös omia kirjauksiaan opiskelijoiden toimeentulosta poliittiseen ohjelmaansa. Opiskelijoiden toimeentulon lisäksi Demariopiskelijat esittää SDP:n poliittiseen ohjelmaan myös maisteri AMK-tutkintonimikettä, maksuttomia aamupaloja kouluihin, seksipositiivista seksuaalikasvatusta sekä äänestysiän laskemista.
Myös Demariopiskelijat ovat esittäneet SDP:n puoluekokoukselle maa- ja metsätalousministeriön lakkauttamista21.5.2026 15:36:20 EEST | Tiedote
Demariopiskelijat ovat esittäneet maa- ja metsätalousministeriön yhdistämistä ympäristöministeriöön jo tammikuussa hyväksytyssä poliittisessa ohjelmassaan ja esittää asiaa niin ikään SDP:n poliittiseen ohjelmaan.
Demariopiskelijat harkitsee myös ammattikorkeakoulujen ostamista13.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
”Siksi Demariopiskelijat harkitsee nyt myös ostotarjouksen tekemistä kolmesta ammattikorkeakoulusta, koska miksi me emme olisi myös mukana tarjouskilpailussa, jossa kuka tahansa muukin maailman toimija voi olla”, toteaa Demariopiskelijoiden puheenjohtaja Miku Kuuskorpi.
Demariopiskelijoiden uusi poliittinen ohjelma on julkaistu!27.3.2026 16:45:50 EET | Tiedote
Demariopiskelijoiden tammikuussa hyväksytty uusi poliittinen ohjelma on julkaistu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme