S-Pankki Oyj

S-Pankin talousennuste: Suomen talouden elpymisen merkkejä on jo nähtävillä

19.3.2025 08:00:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote

Jaa

S-Pankin ekonomisti Janne Ronkasen mukaan Suomen talouden elpymisestä on monia merkkejä ilmassa – kuluttajien luottamus elpyy asteittain, työmarkkinoilta kuuluu rohkaisevia merkkejä, lainanottoaikeet vahvistuvat koronlaskujen myötä ja sen myötä myös asuntokauppa toipuu. Kotitalouksien ostovoiman kasvaessa myös kulutuksen ennustetaan kasvavan. Maailmanpoliittinen tilanne luo ennustettavuuteen kuitenkin merkittävää epävarmuutta. 

S-Pankin tänään julkaisemassa talousennusteessa ekonomisti Janne Ronkanen näkee talouskasvun piristymistä enteileviä merkkejä. Näkymiä kuitenkin sumentaa monet maailmanpolitiikasta nousseet riskit. Tästä huolimatta suunta on kohti talouskasvun elpymistä.

Suomen talous pääosin kasvoi viime vuonna, mutta viimeisellä neljänneksellä bruttokansantuote (BKT) pysyi lähes ennallaan. Koko vuonna 2024 BKT supistui 0,1 prosenttia. S-Pankin ennusteen mukaan Suomen talous kasvaa tänä vuonna 1,1 prosenttia. Ennustetta on laskettu, sillä edellinen ennuste oli 1,5 prosenttia. Odotamme BKT:n kasvavan 1,9 prosenttia vuonna 2026.

“Korkojen lasku on luonut hyvät edellytykset kulutuksen ja investointien elpymiselle. Geopoliittinen epävarmuus haastaa kuitenkin paremman kasvuvaihteen käynnistymistä Suomen taloudessa”, S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen tiivistää.

Kotitalouksien rahatilanne paranee

Suomalaisten taloustilanne on kohenemassa ja reaalipalkat nousevat. Myös kotitaloudet itse arvioivat rahatilanteensa aiempaa paremmaksi. Tästä huolimatta kuluttajien luottamus on toistaiseksi pysynyt vaimeana ja kulutus varovaisena.

Kotitalouksien ostovoima on ollut kasvussa, ja erityisesti omaisuustulot kasvoivat vuoden 2024 aikana. Kotitalouksien säästämisaste on kuitenkin noussut ja oli vuoden 2024 lopussa 4,4 prosenttia. Nyt säästäminen on tasolla, joka puoltaa kasvavien tulojen suuntautumista jatkossa enemmän myös kulutukseen.

Samalla korkojen lasku on jatkunut. Pienenevien korkomenojen myötä asuntovelallisille kotitalouksille jää taas enemmän varoja muuhun käyttöön, mikä osaltaan tukee yksityisen kulutuksen näkymiä.

“Kaiken kaikkiaan suomalaisten kotitalouksien taloudellinen tilanne on nyt piristymään päin. Myös lainaa ollaan taas aiempaa halukkaampia nostamaan – kotitalouksien lainannostoaikeet ovat nyt korkeimmillaan sitten vuoden 2022 alun ”, Ronkanen kertoo.

Ronkanen ennustaakin yksityisen kulutuksen kasvavan tänä vuonna 1,2 prosenttia. Vuonna 2026 kulutusnäkymä kohenee vielä lisää ja S-Pankki ennustaa yksityisen kulutuksen kasvun vauhdittuvan 1,6 prosenttiin.

Työmarkkinoiden käänne lähestyy ja asuntomarkkinat elpyvät maltillisesti

Työmarkkinoiden kehitys oli vuoden 2024 lopussa aiempia arvioitamme heikompaa, tästä johtuen S-Pankki nostaa työttömyysasteen ennusteitaan ylöspäin. Ennustamme työttömyysasteen olevan tänä vuonna keskimäärin 8,7 prosenttia ja vuonna 2026 keskimäärin 7,9 prosenttia.

”Työmarkkinat heikentyivät syksyn 2024 aikana odotettua enemmän, mutta käänne parempaan on odotuksissamme kevään 2025 aikana”, Ronkanen toteaa.

Todennäköisimmät negatiiviset riskit myös työmarkkinoille tulevat tällä hetkellä kansainvälisestä taloudesta ja maailmanpolitiikasta. Toisaalta sotatoimien mahdollisella päättymisellä Ukrainassa olisi varmasti myönteisiä vaikutuksia niin yritysten kuin kuluttajien tunnelmiin.

Asuntomarkkinat elpyvät maltillisessa tahdissa. Korkojen laskun positiiviset vaikutukset ovat näkyneet asuntokaupan hienoisena vilkastumisena. Tämä ei ole samassa määrin heijastunut asuntojen hintoihin, jotka laskivat viime vuonna 3,3 prosenttia. Laskemme ennustettamme vanhojen osakeasuntojen hintojen noususta tänä vuonna 2,0 prosenttiin aiemmasta 3,0 prosentista. Vuonna 2026 odotamme hintojen nousevan 3,0 prosenttia.

Inflaatio pysyy varsin maltillisena, investoinnit elpyvät vähitellen

Suomessa inflaatio oli viime vuonna keskimäärin 1,6 prosenttia. S-Pankki ennustaa inflaation hidastuvan tänä vuonna 1,2 prosenttiin, mutta kiihtyvän jälleen vuonna 2026 1,8 prosenttiin, kun korkojen laskun inflaatiota hillitsevät vaikutukset pääosin katoavat.

Inflaatio on ollut Suomessa viime kuukausina hidasta. Kuluttajahintojen vuotuinen nousuvauhti oli helmikuussa maltilliset 0,5 prosenttia. Hitaaseen inflaatiovauhtiin vaikuttaa tällä hetkellä etenkin korkojen lasku.

“Kuluttajien arvioiden ja todellisen inflaatiovauhdin välillä on usein eroa, ja kuluttajat arvioivat tyypillisesti inflaatiovauhdin olevan todellista tasoa korkeammalla. Helmikuussa kuluttajien arvio inflaatiosta oli peräti 5,5 prosenttia, vaikka Tilastokeskuksen tilastoima kuluttajahintainflaatio oli vain 0,5 prosenttia”, Ronkanen huomauttaa.

Kokonaisinvestoinnit kääntyvät tänä vuonna kasvuun. Asuinrakentamisen vaikeasta tilanteesta huolimatta monilla muilla investointierillä lähiajan näkymät ovat selvästi paremmat. Ennusteemme mukaan investoinnit kasvavat kokonaisuudessa tänä vuonna 1,0 prosenttia ja vuonna 2026 5,0 prosenttia.

Suomen tavaraviennin volyymi heikentyi vuoden 2024 lopulla, mutta palveluvienti oli koko vuoden ripeässä kasvussa, mikä tuki kokonaisvientiä. Tavaraviennin näkymä kohtaa tällä hetkellä epävarmuuksia Yhdysvaltain presidentti Trumpin uhattua EU-maita tuontitulleilla.

Korkonäkymiin kohdistuu epävarmuutta

Yhdysvaltain presidentti Trumpin politiikkalinjaukset ja tulliuhkaukset ovat muuttaneet jonkin verran myös euroalueen korkonäkymiä. Trumpin ajaman politiikan enteillään olevan inflaatiopaineita nostattavaa, mikä todennäköisesti heijastuu myös euroalueen tilanteeseen.

Toistaiseksi Euroopan keskuspankin (EKP) koronlaskut ovat jatkuneet. Vuoden 2025 alussa euroalueen inflaatio oli kuitenkin hieman markkinaodotuksia nopeampaa. Viime aikoina epävarmuus inflaatio- ja korkonäkymiin liittyen on muuttunut suureksi.

”Odotamme EKP:n laskevan ohjauskorkoaan vielä kerran tänä vuonna, jolloin EKP:n talletuskorko olisi vuoden lopussa 2,25 prosenttia. Tämän myötä talletuskorko asettuisi tukevammin niin sanotulle neutraalille tasolle. Siten korkotaso ei olisi enää euroalueen taloudellista toimeliaisuutta rajoittavalla tasolla, mutta ei myöskään elvyttäisi taloutta”, summaa Ronkanen.

Arvioimme euriborkorkojen laskevan tänä vuonna enää vain hieman maaliskuun puolivälin tasoiltaan.

Lue tuorein talousennuste kokonaisuudessaan: Talouden suunta - maaliskuu 2025 (PDF)

S-Pankki julkaisee talous- ja asuntomarkkinaennusteita neljä kertaa vuodessa. Tutustu aikaisempiin ennusteisiin S-Pankin talousennusteet -sivustolla.

Tärkeää tietoa 

Tämä markkinakatsaus on laadittu S-Pankki-konsernin toimesta ja sen tarkoituksena on tarjota yleistä tietoa markkinoiden kehityksestä. Katsauksen tiedot perustuvat luotettavina pidettyihin lähteisiin ja ajankohtaiseen markkinatietoon. Vaikka S-Pankki-konserni pyrkii varmistamaan tietojen oikeellisuuden ja ajantasaisuuden, emme voi taata niiden täydellisyyttä tai virheettömyyttä. Tämä katsaus ei ole sijoitussuositus eikä sitä tule pitää sellaisena. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Linkit

S-Pankki

S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj

Suomen BKT jatkoi kasvussa, mutta pikaennokon lukemasta jäätiin selvästi28.8.2026 09:28:30 EEST | Tiedote

Tuoreimmat BKT-tilastot osoittavat, että Suomen BKT jatkoi varsin hyvässä kasvussa toisella vuosineljänneksellä, mutta pikaennakon indikoimasta kasvulukemasta jäätiin selvästi. Aamulla julkistettu kansantalouden tilinpidon ennakkotilasto kertoi Suomen BKT:n kasvaneen 2. vuosineljänneksellä 0,4 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Kasvulukema jäi kuitenkin selvästi pikaennakon aiemmin indikoimasta 0,9 prosentista. Kasvu nojasi vahvasti ulkomaankauppaan, sillä nettoviennistä tuli tuntuva kasvuvaikutus hyvän tavaraviennin ansiosta. Tavaravientiä toisella vuosineljänneksellä tuki merkittävästi ison risteilijäaluksen toimitus. Yksityisen kulutuksen kasvu sen sijaan lähes pysähtyi.

S-Bankens undersökning: Finländarnas drömhem är ett lugnt egnahemshus nära naturen – ”Det lönar sig att ta sig mot drömhemmet ett steg i taget”27.8.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande

En liten höghusbostad är inte det som förstabostadsspekulanter i första hand drömmer om. Enligt S-Bankens enkätundersökning Kodin ja asumisen ilmiöt 2026 (Fenomen inom hem och boende) överväger klart mer än hälften av dem att direkt köpa en större bostad eller en bostad som på längre sikt tillgodoser deras behov. Enligt S-Bankens expert är det inte nödvändigtvis en fråga om överdimensionerade önskemål, eftersom många som överväger att köpa en första bostad redan befinner sig i en etablerad livssituation: nästan hälften bor med sin partner och i nästan var femte hushåll finns det barn.

S-Pankin tutkimus: Käsitys pienestä ensiasunnosta rakoilee – moni ostoa harkitseva elää jo perhearkea27.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Pieni kerrostaloasunto ei ole ensiasunnon ostoa harkitsevien ensisijainen haave. S-Pankin Kodin ja asumisen ilmiöt 2026 -kyselytutkimuksen mukaan selvästi yli puolet heistä harkitsee suoraan suuremman tai pidempään omiin tarpeisiin sopivan asunnon ostamista. S-Pankin asiantuntijan mukaan kyse ei välttämättä ole ylimitoitetuista toiveista, sillä moni harkitsee ensimmäistä omaa asuntoaan jo vakiintuneessa elämäntilanteessa: lähes puolet asuu puolison kanssa ja miltei joka viidennen taloudessa on lapsia.

S-Bankens undersökning: Var tredje person som bor i en barnfamilj oroar sig för sina barns digitala säkerhet – i lika mångas närmaste krets har nätmobbning eller trakasserier förekommit21.8.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande

Nästan var tredje person som bor i en barnfamilj uppger att ett barn i deras närmaste krets har utsatts för nätmobbning eller trakasserier minst en gång, och var femte mer än en gång. S-Bankens enkätundersökning Vardagens trygghetsbarometer 2026 visar att barns och ungas erfarenheter på nätet rör många familjer i Finland. S-Bankens datasäkerhetschef påpekar att barns säkerhet på nätet är en del av hela familjens digitala säkerhet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye