Työnantajien vakuutuslaiminlyönnit yhä yleisiä – 159 pakkovakuutusta vuonna 2024
20.3.2025 12:18:11 EET | Tapaturmavakuutuskeskus (TVK) | Tiedote
Vuonna 2024 Tapaturmavakuutuskeskuksen (TVK) valvonnassa havaittiin 2 650 työnantajaa, jotka eivät olleet ottaneet pakollista työtapaturma- ja ammattitautivakuutusta. Näistä 159 ei hoitanut asiaa edes huomautuksen jälkeen, minkä vuoksi TVK määräsi vakuutuksen pakkokeinoin.

Vakuuttamatta jätettyjen töiden palkkasumma nousi yli 35 miljoonaan euroon. Laiminlyönneistä määrättiin työnantajille yhteensä miljoonan euron edestä maksuja.
Oma ilmoitus kannattaa – laiminlyönnistä kiinnijääminen voi tulla kalliiksi
98 työnantajaa ilmoitti itse vakuutuksen puutteesta, mikä on lähes 30 % enemmän kuin edellisvuonna.
– Laiminlyöntimaksu on huomattavasti pienempi, jos työnantaja ilmoittaa virheen itse kuin jos se paljastuu valvonnassamme tai muiden viranomaisten kautta, kertoo TVK:n valvonnan päällikkö Niina Laakso.
Useimmiten vakuutuksen puute huomattiin ensimmäisen palkanmaksun yhteydessä. Syynä oli yleensä tietämättömyys vakuuttamisvelvollisuudesta – moni oletti, että vakuutusyhtiö laskuttaisi automaattisesti tai että palkanmaksun yhteydessä tulisi muistutus vakuutustarpeesta.
Työtapaturmat paljastivat laiminlyöntejä
Työntekijälle sattunut tapaturma toi ilmi 26 tapausta, joissa työnantaja oli laiminlyönyt vakuuttamisvelvollisuutensa.
Lisäksi lähes 200 työnantajaa jäi kiinni toistuvista laiminlyönneistä. Heidän joukossaan oli esimerkiksi kausityön teettäjiä, jotka eivät välttämättä olleet vakuuttamisvelvollisia joka vuosi.
– Toistuvissa laiminlyönneissä kyse ei useinkaan ole enää tietämättömyydestä vaan välinpitämättömyydestä, Laakso toteaa.
Rakennus- ja kaupanalat valvonnan kärjessä
Rakennusala oli valvonnassa eniten esillä 14 % osuudella laiminlyönneistä. Kaupan alalla osuus oli 12 %.
– Rakennusalalla vakuuttamatta jättämiset liittyivät pääosin pienimuotoiseen uudis- ja remonttirakentamiseen, eivätkä niinkään suureen rakennustoimintaan. Laiminlyöntejä löytyi kuitenkin laajasti eri toimialoilta, Laakso kertoo.
Valvonta perustuu tulorekisterin tietoihin
TVK valvoo työnantajien vakuuttamisvelvollisuutta lakisääteisesti. Valvonta perustuu pääosin rekisteritietoihin: jos työnantaja on ilmoittanut tulorekisteriin maksaneensa palkkoja, mutta vakuutusrekisterissä ei näy tietoa vakuutuksesta, tapaus otetaan tarkempaan tarkasteluun.
Viime vuonna TVK pyysi vakuutusyhtiöt laittamaan työtapaturma- ja ammattitautivakuutuksen voimaan 159 työnantajalle, jotka eivät ottaneet sitä kehotuksista huolimatta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna SinkkiläViestintäpäällikköTapaturmavakuutuskeskus / Viestintäyksikkö
Puh:0404504261sanna.sinkkila@tvk.fiLinkit
Tapaturmavakuutuskeskuksen lakisääteiset tehtävät
Tapaturmavakuutuskeskus (TVK) koordinoi ja kehittää työtapaturma- ja ammattitautivakuutuksen toimeenpanoa. TVK:n asemasta ja tehtävistä säädetään työtapaturma- ja ammattitautilaissa.
TVK käsittelee vakuuttamattomassa työssä sattuneiden vahinkotapahtumien korvausasiat. TVK:n ylläpitää ja julkaisee tilastoja työtapaturmista ja ammattitaudeista sekä valvoo työnantajien vakuuttamisvelvollisuuden toteutumista.
TVK huolehtii myös ammattiurheilijoiden vakuuttamisen seurannasta ja yleisestä valvonnasta sekä pitää rekisteriä urheilijan tapaturma- ja eläketurvasta annetun lain mukaan vakuutetuista urheilijoista ja vakuutuksenottajista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tapaturmavakuutuskeskus (TVK)
TOT 5/25: Nopea toiminta pelasti maatalousyrittäjän hengen13.5.2026 13:46:37 EEST | Tiedote
Maatalousyrittäjä jäi puristuksiin paalaimen takaportin ja paalaajan rakenteiden väliin. Pellolla työskennellyt yrittäjä selviytyi vakavasta tapaturmasta, joka olisi voinut olla kohtalokas. Työtapaturma tutkittiin TVK:n johdolla ja tutkinnasta on julkaistu tutkintaseloste TOT 5/25.
TOT 3/25: Asentaja puristui alas laskeutuneen lavetin alle24.4.2026 09:11:18 EEST | Tiedote
Koneasentaja jäi alas laskeutuneen raskaankaluston kuljetukseen tarkoitetun siirtolavetin alle. Asentajan kuolemaan johtanut työtapaturma tapahtui toukokuussa 2025. Tapaus tutkittiin TVK:n johdolla ja tutkinnasta on julkaistu tutkintaseloste TOT 3/25.
Työtapaturmavakuutus jäi ottamatta yli 2 600 tapauksessa: toistuvat laiminlyönnit lisääntyivät19.3.2026 12:08:31 EET | Tiedote
Tapaturmavakuutuskeskus havaitsi viime vuonna 2 618 tapausta, joissa työnantaja ei ollut ottanut lakisääteistä työtapaturma- ja ammattitautivakuutusta. Valtaosa tapauksista johtui tietämättömyydestä, mutta tietoiset ja toistuvat laiminlyönnit sekä pakkovakuutusten käyttö lisääntyivät vuonna 2025.
Viime vuonna tutkittiin 11 työpaikkaonnettomuutta13.3.2026 07:11:49 EET | Tiedote
Vuonna 2025 työpaikkaonnettomuuksien tutkinnassa selvitettiin 10 kuolemaan johtanutta työtapaturmaa. Näissä työtapaturmissa kuoli yhdeksän työntekijää sekä yksi maatalousyrittäjä. Neljästä tapauksesta suoritettiin tarkempi tutkinta. Lisäksi tutkinta aloitettiin yhdestä maatalousyrittäjän vakavaan loukkaantumiseen johtaneesta tapauksesta.
Työmatkatapaturmat vähenivät selvästi vuonna 20259.3.2026 07:47:02 EET | Tiedote
Vuonna 2025 sattui yhteensä 107 000 työtapaturmaa, mikä on kolme prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Lasku johtui erityisesti työmatkatapaturmien määrän selvästä vähenemisestä. Työpaikkatapaturmien määrä pysyi edellisvuoden tasolla ja taajuus nousi vain vähän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme