Pro ilmoitti uudesta lakosta suunnittelu- ja konsulttialalle
Ammattiliitto Pro on tänään jättänyt lakkovaroituksen erikseen nimetyille suunnittelu- ja konsulttialan työpaikoille.
Lakko koskee 7.4.2025 kello 00.00 ja 11.4.2025 kello 23.59 välillä alkavia työvuoroja.
Lakon piirissä olevat suunnittelu- ja konsulttialan yritykset konsernirakenteineen:
- Afry Group Finland Oy
- Dekra Finland Oy
- Dekra Industrial Oy
- Elomatic Oy
- Elomatic Consulting and Engineering Oy
- Eurofins Environmental Testing Finland Oy
- Exact AIP-Mittaus Oy
- Fimpec Engineering Oy
- Granlund Oy
- Rejlers Finland Oy
- Technology Design and Engineering ENG´ND Oy
Lakko koskee suunnittelu- ja konsulttialan toimihenkilöiden työehtosopimuksen mukaisia töitä yllä mainituissa työpaikoissa. Lakko koskee yritysten kaikkia toimipaikkoja.
– Työnantajaliitto ei ole vieläkään esittänyt meille yleiskorotuspainotteista kaikille maksettavaa erää lainkaan. Olemme pyytäneet teollisuusalojen mukaista palkkaratkaisua myös suunnittelu- ja konsulttialan toimihenkilöille. Emme voi ymmärtää työnantajaliiton haluttomuutta sopia palkoista, jotka takaavat jokaiselle toimihenkilölle palkankorotuksen tuleville vuosille, sopimusalavastaava Kaisa Ylitalo ihmettelee.
Alan toimihenkilöiden työehtosopimuksesta on neuvoteltu jo yli puoli vuotta.
– Yleiskorotukset ovat ainoa keino varmistaa, että kaikkien toimihenkilöiden palkka nousee. Pron tavoitteena on yleiskorotuspainotteinen palkkaratkaisu, muun laista emme voi hyväksyä, johtaja Anssi Vuorio sanoo.
Vuorio korostaa, että Pro on valmis hyvin nopealla aikataululla etsimään ratkaisua neuvottelemalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anssi VuorioJohtaja, teollisuussektoriAmmattiliitto Pro
Puh:+358 50 564 5376anssi.vuorio@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat24.4.2025 13:58:49 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallituksen puoliväliriihessä toteuttamat veronkevennykset ovat kestämätön valinta nykyisessä taloustilanteessa. Sosiaaliturvaleikkausten kohteeksi joutuneita suomalaisia eivät yrityksille ja parhaiten tienaaville kohdennetut veronalennukset lohduta. Jälleen kerran päädyttiin leikkaamaan tuottavuutta aidosti kasvattavasta koulutuksesta.
Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää22.4.2025 10:01:01 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat jättäneet kolmannen lakkovaroituksen valikoiduille valtion työpaikoille.
Ammattiliitto Pro: Hallitus jatkaa sopimusyhteiskunnan purkamista vaikeuttamalla palkansaajajärjestöjen työtä18.4.2025 12:03:46 EEST | Tiedote
Julkisuuteen on tullut tieto maan hallituksen kaavailuista poistaa ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus tulevassa puoliväliriihessään. Tämä tarkoittaisi veronkorotusta liittojen jäsenille. Mitä vähemmän kannustimia liittoihin kuulumiselle on, sitä vähemmän neuvotteluvoimaa tavallisilla suomalaisilla on työehdoistaan, Pro muistuttaa.
Minea Pyykönen Pron julkisen sektorin johtajaksi 1.5. alkaen10.4.2025 12:57:19 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron hallitus on tänään valinnut Minea Pyykösen Pron julkisen sektorin johtajaksi. Pyykönen on johtanut Pron palvelusektoria vuodesta 2017, ja hänellä on pitkä kokemus edunvalvonnasta.
Ammattiliitto Pro tyrmää aikeet heikentää irtisanomissuojaa7.4.2025 13:49:25 EEST | Tiedote
Orpon hallitus aikoo madaltaa kynnystä irtisanoa työntekijä henkilöön perustuvasta syystä. Lakimuutoksen työllisyysvaikutuksia ei ole voitu luotettavasti arvioida, sen sijaan henkilöperusteisten irtisanomisten arvioidaan lisääntyvän. Pro tyrmää aikeet ja toteaa esityksen olevan työnantajien tahdon mukaan valmisteltu ja heikosti perusteltu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme