Sofia Virta: Vihreät on mukana opposition yhteisessä välikysymyksessä
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan Vihreät on valmis tukemaan opposition yhteistä välikysymystä siitä, miten hallitus aikoo kohdistaa suunnittelemansa 170 miljoonan euron sote-leikkaukset.

– Peräänkuulutin jo tammikuussa eduskuntaryhmämme talvikokouksen yhteydessä hallitukselta vastauksia siihen, mistä sote-palveluista se aikoo tänä keväänä leikata. Vastausta ei vieläkään ole hallitukselta saatu, joten tietenkin olemme valmiita tukemaan välikysymystä, jotta hallitus viimein kertoisi avoimesti, keneltä se aikoo vaalien jälkeen leikata, Virta sanoo.
Virta tiedotti aiemmin perjantaina, että hänen mielestään koko opposition tulisi yhdistää voimansa ja jättää yksi yhteinen välikysymys.
– Suomalaisilla on oikeus tietää ennen vaaleja, mistä, milloin ja kuinka paljon hallitus on sotesta leikkaamassa. Vaade läpinäkyvyydestä hallituksen toiminnassa on niin tärkeä, että mielestäni koko opposition tulisi yhdistää voimansa. Uskon, että suomalaisille tässä tilanteessa toivoa ja luottamusta toisi se, että kun hallitus ei kykene huolehtimaan suomalaisten sote-palveluista, niin oppositio osoittaisi kykenevänsä siihen yhdessä, Virta kommentoi.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Vihreiden Jenni Pitko: Suomen ei pidä osallistua Euroviisuihin, mikäli Israel on mukana15.9.2025 14:01:18 EEST | Tiedote
Tällä viikolla useampi Euroopan maa on ilmoittanut, ettei osallistu tuleviin Eurovision laulukilpailuihin, mikäli Israelin annetaan osallistua. Vihreiden kansanedustaja, Ylen hallintoneuvostossa istuvan Jenni Pitkon mukaan Suomen tulisi viimeistään nyt tehdä samoin.
Sofia Virralta suorat sanat syntyvyyskeskustelusta15.9.2025 13:28:53 EEST | Tiedote
SDP:n Elisa Gebhard vaati jättämässään toimenpidealoitteessa, että munasolujen pakastamisen pitäisi olla jatkossa maksutonta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa tukevan Gebhardin aloitetta sekä vaativan muita lisäpanostuksia, joilla voitaisiin tukea itsellisten vanhempien perheellistymistä.
Vihreiden Tiina Elo ja Hanna Holopainen: Mikään määrä poliisien resursseja ei riitä, jos annamme osattomuuden kasvaa12.9.2025 12:15:28 EEST | Tiedote
Sisäisen turvallisuuden selonteon parlamentaarisen seurantaryhmän jäsenet, kansanedustajat Tiina Elo ja Hanna Holopainen ovat tyytymättömiä, että selonteko keskittyy uhkakuviin ennaltaehkäisevien toimien sijaan. He korostavat, että syrjäytyminen ja eriarvoisuus ovat merkittävimmät uhat sisäiselle turvallisuudelle.
Vihreiden Tynkkynen: Multalan perääntyminen tuulivoimainvestointien hankaloittamisesta tervetullutta10.9.2025 18:59:49 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kiittää ministeri Multalaa siitä, että tämä kertoo muuttavansa hallituksen esitystä alueidenkäyttölaista. Alkuperäinen esitys olisi hyydyttänyt ilmastotoimia ja torpannut vihreän siirtymän teollisia investointeja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme