Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote
23.3.2025 17:39:24 EET | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos
2. jatkotiedote 23.3.2025
RAKENNUSPALO: SUURI, KUUKKALANTIE LAUKAA
Laukaassa Kuukkalantiellä paloi noin 240 neliömetrin kokoisen maatalouden huoltohallin rakenteissa. Palo on saatu sammutettua, kohteessa käynnissä raivaustyöt. Kohteeseen hälytettiin kaikkiaan 18 pelastuksen yksikköä, joista kohteessa työskentelee vielä 8 yksikköä arviolta ainakin kahden tunnin ajan. Rakennus kärsi palo-, savu- ja vesivahinkoja, mutta ei ensiarvion mukaan tuhoutunut purkukuntoon. Palosta ei aiheutunut henkilövahinkoja eikä palo levinnyt muihin rakennuksiin. Syttymissyytä tutkitaan.
Lisätietoja: Tarvittaessa päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivystävä palomestariKeski-Suomen pelastuslaitos, Tilanne- ja johtokeskus
Puh:0500542112rksp30.ks@pelastustoimi.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote15.2.2026 04:07:34 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos tiedottaa, että Kulottajantiellä Jyväskylässä ei ollut rakennuspaloa, vaan palovaroitin hälytti ruuanlaiton seurauksena.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.2.2026 18:33:17 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos tiedottaa liikenneonnettomuudesta Jämsässä, jossa henkilöauto ajautui kyljelleen ojaan Autiontiellä. Kyydissä oli viisi henkilöä, joista kaksi avustettiin autosta. Ei vakavia loukkaantumisia, eikä liikenteelle aiheutunut merkittävää haittaa.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.2.2026 17:45:31 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos tiedottaa Jämsässä tapahtuneesta ilkivallasta, jossa porraskäytävään on tyhjennetty jauhesammutin.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote13.2.2026 14:24:01 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 13.2.2026 JATKOTIEDOTE VAARALLISEN AINEEN ONNETTOMUUS MUURAME Tilanne Muuramessa ohi. Jäähdytinlaitejärjestelmä on saatu korjattua ja tilat tuuletettua. K-Supermarketin tilojen lisäksi vuodosta johtuvaa utua havaittiin myös kiinteistön muissa tiloissa, mutta nekin saatiin nopeasti tuuletettua. Henkilövahinkoja ei syntynyt tilanteen aikana. Kaikki kuusi pelastuslaitoksen yksikköä ovat poistuneet kohteesta. Kaikissa tiloissa toiminta jatkuu normaalisti.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote13.2.2026 13:11:11 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 13.2.2026 VAARALLISEN AINEEN ONNETTOMUUS MUURAME Pelastuslaitos sai häytyksen klo 12.23 vaarallisen aineen onnettomuudelle Setäläntielle Muurameen. K-Marketin tiloissa kylmälaitteiden asennuksen yhteydessä kylmäaineputki rikkoutunut, ja kylmäainetta vuotanut myymälätiloihin kaasuna. Henkilökunta tyhjensi tilat asiakkaista, eikä henkilövahinkoja syntynyt. Vuoto saatiin tyrehdytettyä nopeasti, ja pelastuslaitos tuulettaa ja tarkastaa myymälän sekä muita kiinteistön tiloja. Kohteessa toimii kuusi pelastuslaitoksen yksikköä. Lisätietoja: seuraava tiedote tilanteen päättyessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme