Möjligt att avlägga finsk gymnasieutbildning på engelska från hösten 2026
Utbildningsstyrelsen har utfärdat läroplansgrunder för engelskspråkig gymnasieutbildning. Engelskspråkig gymnasieutbildning kan inledas i augusti 2026.
I enlighet med regeringsprogrammet för Petteri Orpos regering utvecklas den finländska studentexamen så att studentexamen i fortsättningen även kan avläggas på engelska. I och med detta ska det även vara möjligt att genomföra gymnasieutbildningen på engelska.
Riksdagen beslutade om ändringar i gymnasielagen och studentexamenslagen i december 2024. De engelskspråkiga grunderna för gymnasiets läroplan, som Utbildningsstyrelsen publicerat 20.3.2025, är det första konkreta steget mot att främja den engelskspråkiga studentexamen i praktiken.
Syftet med reformen är att stärka Finlands attraktionskraft bland internationella aktörer och återflyttare. Reformen stärker rätten till utbildning för studerande med svaga kunskaper i finska eller svenska.
Ändringarna som gjorts i gymnasielagen och studentexamenslagen möjliggör genomförande av engelskspråkig gymnasieutbildning och avläggande av engelskspråkig studentexamen enligt strikt avgränsade kriterier. Engelskspråkig studentexamen och gymnasieutbildning som förbereder för den är inte avsedda för personer som kommer till Finland från tredje länder för att studera.
Tillstånd för engelskspråkig gymnasieutbildning söks hos ministeriet
Engelskspråkig gymnasieutbildning kan inledas tidigast den 1 augusti 2026 och de engelskspråkiga studentexamensproven kan avläggas från och med hösten 2028.
Innan detta måste utbildningsanordnarna utarbeta lokala engelskspråkiga läroplaner för gymnasiet och godkänna dem i enlighet med grunderna för gymnasiets läroplan. Först efter detta kan de ansöka om anordnartillstånd för engelskspråkig gymnasieutbildning. Den lokala läroplanen ska bifogas till ansökan.
Anordnartillståndet ska sökas hos undervisnings- och kulturministeriet senast ett år före den tidpunkt då man planerar inleda utbildningen.
– Sannolikt kommer engelskspråkig gymnasieutbildning till en början att erbjudas i gymnasier och vuxengymnasier i större städer och landskap, där det finns tillräcklig efterfrågan på denna utbildning, säger Petri Lehikoinen, undervisningsråd och enhetschef vid Utbildningsstyrelsen.
Även internationell IB-examen ett alternativ
De nya engelskspråkiga grunderna för gymnasiets läroplan och läroplanen för gymnasieutbildning för vuxna motsvarar till sitt innehåll de finsk- och svenskspråkiga grunderna för gymnasieutbildningen. Det rör sig om en sakligt korrekt översättning av grunderna.
I vissa gymnasier i Finland kommer det fortsättningsvis vara möjligt att avlägga gymnasiestudier på engelska även enligt den globala läroplanen IB Diploma Programme.
Skillnaden mellan dessa två examina är att IB-gymnasiet efter det förberedande året endast fokuserar på sex läroämnen, medan det finska gymnasiet erbjuder studier i alla läroämnen även på engelska. De finländska gymnasiestudierna ger därmed större utrymme för valfrihet när studierna framskrider. Som slutexamensprov för studier vid ett finländskt gymnasium avläggs en finländsk studentexamen och som avslutning på IB-studier ett internationellt slutexamensprov.
– Båda alternativen förbereder de studerande väl för högskolestudier i Finland eller utomlands. Det är snarast en smaksak vilket alternativ som passar bäst för en enskild studerande, konstaterar Lehikoinen.
Nyckelord
Kontakter
På svenska: Jolin Slotte, undervisningsråd
jolin.slotte@oph.fi, tfn 029 533 1631
Petri Lehikoinen, undervisningsråd och enhetschef
petri.lehikoinen@oph.fi, tfn 029 533 1713
Kimmo Koskinen, undervisningsråd
kimmo.koskinen@oph.fi, tfn 029 533 1107
Utbildningsstyrelsen är ett ämbetsverk som verkar inom undervisnings- och kulturministeriets förvaltningsområde och ansvarar för att utveckla utbildningen, småbarnspedagogiken och det kontinuerliga lärandet samt för att främja internationalisering. Utbildningsstyrelsens medietjänst betjänar från måndag till torsdag kl. 9–16 och fredag kl. 9–15.
tfn 0295 331 703 media@oph.fi
Följ Opetushallitus / Utbildningsstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Opetushallitus / Utbildningsstyrelsen
Språkexamina för statsförvaltningen avvecklas för att minska överlappning8.12.2025 10:50:00 EET | Pressmeddelande
Förnyelsen av de officiella nationella språkexamina fortsätter: språkexamina för statsförvaltningen avvecklas stegvis före utgången av 2028. Utbildningsstyrelsen koncentrerar sig i fortsättningen på att utveckla helheten med allmänna språkexamina. Med allmänna språkexamina kan man fortsättningsvis även påvisa sådana kunskaper i det andra inhemska språket som krävs för arbete inom den offentliga förvaltningen.
Päällekkäisyyksiä karsitaan: valtionhallinnon kielitutkinnot lakkautetaan8.12.2025 10:50:00 EET | Tiedote
Virallisten, kansallisten kielitutkintojen uudistaminen jatkuu: valtionhallinnon kielitutkinnot lakkautetaan vähitellen vuoden 2028 loppuun mennessä, ja Opetushallitus keskittyy jatkossa yleisten kielitutkintojen kehittämiseen. Niillä voi edelleen osoittaa myös julkishallinnon tehtävissä vaadittua toisen kotimaisen kielitaidon osaamista.
Pensionering och ökning i sakkunniguppgifter leder till ökat behov av utbildning27.11.2025 11:00:00 EET | Pressmeddelande
På grund av att en stor del av arbetskraften går i pension ökar behovet av utbildning inom alla sektorer fram till 2045. Fler nya yrkespersoner behövs särskilt inom hälso- och välfärdsbranscherna och samhällsbranscherna. Dessutom ökar behovet av högskoleutbildning i och med att sakkunniguppgifter blir allt vanligare.
Eläköityminen ja asiantuntijatehtävien yleistyminen kasvattavat koulutuksen tarvetta27.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Työvoiman runsas eläköityminen lisää koulutustarvetta kaikilla sektoreilla vuoteen 2045 mennessä. Lisää uusia osaajia tarvitaan erityisesti terveys- ja hyvinvointialoilla sekä yhteiskunnallisilla aloilla. Lisäksi asiantuntijatehtävien yleistyminen kasvattaa korkeakoulutuksen tarvetta.
Institutet för de inhemska språken blir en del av Utbildningsstyrelsen i början av 202625.11.2025 10:30:11 EET | Pressmeddelande
Ämbetsverkens uppgifter förändras inte i och med reformen av bildningsförvaltningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum