Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote
24.3.2025 12:02:55 EET | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote
Paistinpannu kärysi kerrostaloasunnossa Jyväskylässä.

Keski-Suomen pelastuslaitos
Tiedote 24.3.2025
Rakennuspalo keskisuuri, Puistokatu, Jyväskylä
Paistinpannu kärysi liedellä kerrostaloasunnossa Puistokadulla.
Huoneistoon tuli savua, mutta varsinaista paloa ei ehtinyt syttymään. Asunnossa ei ollut ketään sisällä. Pelastuslaitos tuuletti asunnon.
Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivystävä palomestariKeski-Suomen pelastuslaitos, Tilanne- ja johtokeskus
Puh:0500542112rksp30.ks@pelastustoimi.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote4.11.2026 07:01:57 EET | Tiedote
Kooste eilisillan ja kuluneen yön hälytyksistä Keski-Suomen pelastuslaitoksella
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote3.11.2026 19:05:14 EET | Tiedote
Kooste kuluneen aamun ja päivän tapahtumista
Aluehallitus käsitteli hyvinvointialueen neljännesvuosikatsausta3.11.2026 18:31:34 EET | Tiedote
Aluehallitus käsitteli kokouksessaan 3.11. Keski-Suomen hyvinvointialueen tammi–syyskuun neljännesvuosikatsausta. Neljännesvuosikatsauksessa ennustetaan hyvinvointialueelle 12,5 miljoonan euron ylijäämää tälle vuodelle. Asiakastyytyväisyys on pysynyt korkealla tasolla. Myös henkilöstön sairauspoissaolot ovat vähentyneet. Talouden tasapainottaminen ja palvelujen uudistaminen jatkuvat. Etenkin palvelujen ostojen kustannuskehitykseen liittyy edelleen riskejä.
Asiakas voi nyt jättää kiireettömän yhteydenottopyynnön myös vammaispalvelujen ammattilaisille3.11.2026 10:29:30 EET | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen digiasiointimahdollisuudet laajenevat. Vammaissosiaalityössä ja henkilökohtaisen avun keskuksessa on 2.11. otettu käyttöön kiireettömän digiasioinnin kanava. Uuden asiointikanavan myötä asiakas voi jättää kiireettömän yhteydenottopyynnön ammattilaiselle tietoturvallisesti selaimen tai OmaHyvaks-sovelluksen kautta.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote2.11.2026 18:59:29 EET | Tiedote
Kooste Keski-Suomen pelastuslaitoksen tehtävistä 2.11.2026 aikavälillä 07:00-19:00 klo 9:50 Liikenneonnettomuus, Jyväskylä Henkilöauton matka keskeytynyt teknisen vian takia Nelostiellä Kirrin liittymän pohjoispuolella. Kuljettaja oli ohjannut ajoneuvon pientareen puolelle. Ohiajaja oli soittanut hetken kuluttua hätäkeskukseen havaittuaan auton pientareella hätävilkut päällä. Pelastuslaitos totesi kohteeseen päästyään ettei kyseessä ole onnettomuus vaan auto noudetaan paikalta hinausautolla jatkamaan matkaa. Pelastuslaitokselle ei tehtävää. klo 11:50 Vahingontorjunta, Jyväskylä Palokan Prisman liikekeskuksen tiloissa sattui päivällä vesivahinko, jonka aiheutti vuotanut sprinklerputki. Pelastuslaitos yhdessä kiinteistön edustajien kanssa sulki vuotavan linjan venttiilit, poisti lattioilta vettä sekä suoritti jälkivahingontorjuntaa. klo 16:25 Rakennuspalo, Äänekoski Leivinuuni savuttanut sisälle asunnossa Ääneniemellä. Pelastuslaitos tuuletti asuntoa savusta. Yksi henkilö kävi terveydenh
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme