Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote

24.3.2025 12:02:55 EET | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Paistinpannu kärysi kerrostaloasunnossa Jyväskylässä.

Kuvituskuva
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos

Keski-Suomen pelastuslaitos

Tiedote 24.3.2025

Rakennuspalo keskisuuri, Puistokatu, Jyväskylä

Paistinpannu kärysi liedellä kerrostaloasunnossa Puistokadulla.

Huoneistoon tuli savua, mutta varsinaista paloa ei ehtinyt syttymään. Asunnossa ei ollut ketään sisällä. Pelastuslaitos tuuletti asunnon.

Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen hyvinvointialueen asiakastyytyväisyys erittäin hyvällä tasolla9.7.2026 13:23:51 EEST | Tiedote

Suurin osa Keski-Suomen hyvinvointialueen asiakkaista ja potilaista on erittäin tyytyväisiä saamaansa palveluun. Keski-Suomen hyvinvointialue sai tammi–kesäkuussa yli 28 000 asiakaspalautetta. Hyvinvointialueella asiakaskokemusta mitataan NPS-mittarilla (Net Promoter Score). Tammi–kesäkuun NPS oli 66, eli sama kuin vuoden 2025 vastaavana ajankohtana. Vastaajista 88 prosenttia oli sitä mieltä, että asian hoitaminen hyvinvointialueen palveluissa oli helppoa.

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote8.7.2026 20:12:42 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 8.7.2026 Rakennuspalo: Keskisuuri, Konnevesi, Takalantie Savusauna syttyi tuntemattomasta syystä palamaan. Omistajat yrittivät alkusammutusta tässä onnistumatta. Pelastuslaitoksen saapuessa kohteeseen oli savusauna palanut täysin ja palo levinnyt ympäröivään maastoon sekä puupinoihin. Maastoa paloi arviolta 4 aarin verran. Palokaasuille altistui 2 henkilöä ja ensihoito tarkastaa heidän voinnin. Palopaikka on niemen kärjessä ja tämä hidastaa pelastustoimintaa. Kohteeseen hälytetettiin yhteensä 14 yksikköä. Kohteessa jäi lopulta 7 pelastuksen yksikköä. Pelastuslaitos jatkaa jälkisammutustoimia kohteessa pitkälle iltaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye