Sote-palvelut taskussasi – OmaKeusote-sovellus on täällä!
25.3.2025 09:03:29 EET | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) OmaKeusote-mobiilisovellus on julkaistu. Sovellus tuo sote-palvelut käden ulottuville, jolla voi hoitaa esimerkiksi terveyshuoliin liittyviä asioita tai keskustella sosiaalipalvelujen ammattilaisen kanssa, vaikka suoraan omalta sohvalta käsin. Sovelluksen voi ladata maksutta sovelluskaupoista.

OmaKeusote-mobiilisovellus tuo asukkaillemme arkea helpottavia digipalveluita: sovelluksesta löytyy uusia chat-palveluja ja itsehoidon valmennuksia. Chateissa voi hoitaa sairauksiin ja terveyshuoliin liittyviä asioita, keskustella sosiaalipalveluiden ammattilaisen kanssa hyvinvointiin liittyvistä asioista sekä asioida äitiys- ja lastenneuvolassa ja ehkäisyneuvolassa.
– Meidän chateissamme kohtaat aina Keusoten ammattilaisen. Chat-palvelussa voit hoitaa asioitasi sekä saat neuvontaa Keusoten palveluihin hakeutumisessa, kertoo tuotepäällikkö Sami Piispa Keusotelta.
Ensimmäiset OmaKeusoten itsehoidon valmennukset tukevat painonhallintaa ja liikkumista sekä auttavat univaikeuksissa. Sekä chatit että itsehoidon valmennukset ovat maksutta kaikkien Keusoten alueen asukkaiden käytössä.
– OmaKeusote-mobiilisovellus on nyt saatavilla ja suosittelen kaikkia lataamaan sen ja tutustumaan uusiin digipalveluihin rohkeasti. Helpoiten sovelluksen digipalvelut toimivat kännykällä, mutta niitä voi käyttää myös tietokoneen selaimella, tuotepäällikkö Piispa kertoo.
Digipalveluita lisätään vaiheittain
Monipuolisten digipalveluiden kehittäminen ei tapahdu silmänräpäyksessä, mutta OmaKeusote-sovelluksen kehittäminen ei suinkaan pysähdy julkaisuvaiheeseen. Keusoten tavoite on, että vuonna 2026 kaikki hyvinvointialueen digiasiointi on yhden kirjautumisen takana.
Digipalveluiden ja –asioinnin kehittämisen avulla parannamme palveluiden saavutettavuutta. Lisäksi uusilla digipalveluilla lisäämme alueemme asukkaiden mahdollisuuksia itsehoitoon ja oman hyvinvoinnin seuraamiseen.
Siirtyminen vanhasta digialustasta uuteen on suuri muutos ja se tapahtuu vaiheittain kevääseen 2026 mennessä. Sitä mukaa, kun palveluita saadaan keskitettyä OmaKeusote-sovellukseen, pystytään luopumaan muista digiasiointiakanavista, jotka nyt ovat koottuna verkkosivuillemme.
– Muutos tuo mukanaan entistä sujuvampia digipalveluita! Askel askeleelta siirrymme kohti helppokäyttöistä palvelua, jossa kaikki löytyy kätevästi yhden kirjautumisen takaa. Tänä vuonna OmaKeusote-sovellukseen lisätään vielä muun muassa ajanvarausten hallinta ja etävastaanotot, kertoo Piispa.
OmaKeusote-mobiilisovelluksen voi ladata sovelluskaupoista App Storesta ja Google Playstä. Tietokoneen selaimella uuteen sovellukseen pääsee Keusoten verkkosivuilta Omakeusote.fi.
Digiasiointia kehitetään osana Kestävä kasvu -hanketta (RRP2), jonka rahoittaa Euroopan unionin kertaluontoinen elpymisväline (NextGenerationEU).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Benita Kapptuotepäällikkö
benita.kapp@keusote.fiSami Piispatuotepäällikkö
sami.piispa@keusote.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallitus päätti yhteistoimintaneuvottelujen toimeenpanosta20.5.2026 08:25:20 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus on kokouksessaan 19.5.2026 hyväksynyt yhteistoimintaneuvottelujen tuloksen ja päättänyt neuvottelujen toimeenpanosta.
Keusoten hoitotarvikkeiden digitilaus on siirtynyt OmaKeusoteen19.5.2026 09:31:21 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) hoitotarvikkeiden digitaalinen tilaus tehdään 19.5. alkaen OmaKeusote-sovelluksessa. Uudistus tuo mukanaan uuden mahdollisuuden: tilauksen yhteydessä asiakas voi tarvittaessa kysyä Keusoten ammattilaisilta lisätietoja hoitotarvikkeista tai ohjeita niiden käyttöön. Digiasioinnin lisäksi hoitotarvikejakelun puhelinasiointi palvelee jatkossakin tuttuun tapaan.
Aluehallitus käsitteli allianssihankintaa ja alueellisia hyvinvointisuunnitelmia13.5.2026 09:17:21 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus käsitteli kokouksessaan 12.5.2026 avosairaanhoidon ja ikääntyneiden sosiaali- ja terveyspalvelujen hankintaa allianssimallilla sekä alueellisia hyvinvointisuunnitelmia.
Kotirinteen uusi lastensuojeluyksikkö rakenteilla Hyvinkäälle – omaa tuotantoa lisätään ja kustannuksia hillitään11.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) uusi Kotirinteen lastensuojeluyksikkö on siirtynyt rakennusvaiheeseen Hyvinkäällä. Toivonkatu 1:een toteutettava uudisrakennus kokoaa yhteen nykyiset yksiköt ja kasvattaa merkittävästi alueen omaa sijaishuollon kapasiteettia.
Keusote ja alueen kunnat rakentavat yhteistä hyvinvointia – yhteisseminaari kokosi päättäjät Järvenpäässä30.4.2026 13:21:42 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) järjesti 28. huhtikuuta 2026 Järvenpää-Talossa yhteisseminaarin alueen kuntien päättäjien kanssa. Päivän teemana oli hyvinvoinnin ja turvallisuuden rakentaminen yhdessä – perustehtävä, joka yhdistää hyvinvointialueen ja alueen kuuden kunnan työtä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme