MUISTUTUSKUTSU: PTT:n kansantalouden ennusteen julkistus 27.3. klo 10.00 – miten maailman myllerrys heijastuu Suomen talouteen?
25.3.2025 10:38:21 EET | Pellervon taloustutkimus PTT | Kutsu
Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kevään kansantalouden ennusteensa webinaarissa torstaina 27.3. klo 10.00.
Ennusteessa luodaan katsaus Suomen talouden kasvunäkymiin tämän ja ensi vuoden aikana nopeasti muuttuvassa geopoliittisessa tilanteessa – miten maailman myllerrys, tullit ja epävarmuus heijastuvat talouteen ja kasvuun?
Voit ilmoittautua webinaariin tästä linkistä: https://link.webropol.com/ep/pttennuste25k
Lähetämme sinulle linkin webinaarilähetykseen tilaisuutta edeltävänä päivänä.
Tervetuloa!
Lisätietoja ja ennakkomateriaalit toimituksille
viestintäpäällikkö Kimmo Mäkilä, 040 358 0222, kimmo.makila@ptt.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Vihreä siirtymä voi vauhdittaa aluetaloutta – vaatii aktiivisia toimia sekä paikallisesti että kansallisesti13.10.2026 10:05:52 EEST | Tiedote
Vihreän siirtymän investoinnit voivat tuoda merkittävää piristystä aluetalouteen ympäri maata. Tämä kuitenkin edellyttää mm. osaavan työvoiman, energian ja asuntotarjonnan varmistamista, toteaa Pellervon taloustutkimus PTT:n puheenvuoro-julkaisu. Uusiutuvan energian oheen tulisi saada myös korkean arvonlisän tuotantolaitoksia työpaikkoineen.
Ennuste: Puumarkkinat vilkastuvat pitkän hiljaisen kauden jälkeen8.10.2026 09:58:13 EEST | Tiedote
Puumarkkinoiden pitkään jatkunut hiljainen vaihe on päättymässä loppuvuodesta, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennuste. Pystyvarastojen hupeneminen ajaa puukaupat hienoiseen nousuun, joka kiihtyy ensi vuonna. Kuitupuun hinnat putoavat huippuvuosista huomattavasti. Tämän seurauksena kantorahatulot laskevat selvästi.
Ennuste: Konfliktit ja kireä kilpailu painavat yhä metsäteollisuuden vientiä8.10.2026 09:56:23 EEST | Tiedote
Suomen metsäteollisuuden vienti on tänä vuonna lievässä vastatuulessa kriisien, vaisun kysynnän ja kireän kilpailun takia, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennuste. Vaikean markkinatilanteen takia viennin arvo laskee, erityisesti sellussa. Sahatavaralle puolestaan vaikeuksia tuo Iranin sota.
Selvitys: Tuottajaorganisaatioiden toimintaohjelmatuen laajentamiselle parhaat edellytykset peruna-, vilja- ja naudanliha-aloilla6.10.2026 12:02:43 EEST | Tiedote
Tuottajaorganisaatioille tarkoitettua EU:n toimintaohjelmatukea voisi seuraavaksi laajentaa peruna-, vilja- ja naudanliha-aloille, suosittaa Pellervon taloustutkimus PTT:n selvitys. Selvityksen mukaan näillä aloilla tuen käytölle on tällä hetkellä eniten edellytyksiä. Lisäksi itse tukijärjestelmää pitäisi kehittää painottamaan vahvemmin kaupallista toimintaa ja tuottajan markkina-aseman parantamista.
Muistutuskutsu: Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennusteen julkistus 8.10.1.10.2026 10:50:59 EEST | Kutsu
Pellervon taloustutkimus julkistaa syksyn metsäalan ennusteensa webinaarissa torstaina 8. lokakuuta klo 10.00. Ennusteessa tarkastellaan metsäteollisuuden ja puumarkkinoiden lähiaikojen näkymiä. Mikä vaikutus kansainvälisillä jännitteillä sekä konflikteilla on metsäteollisuuteen, ja miten orastava Suomen talouskasvu näkyy alalla? Alkaako puumarkkinoilla vilkastua pitkän hiljaisen jakson jälkeen, entä miten käy puun hinnoille?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme