Väitös: Tulosperusteiset liiketoimintamallit laitevalmistajien tulevaisuuden elinehtona
25.3.2025 10:39:08 EET | Tampereen yliopisto | Tiedote
Teollisuuden laitevalmistajat etsivät keinoja parantaa kykyään onnistua epävarmassa maailmassa siirtymällä tulosperusteisiin liiketoimintamalleihin. Olli Kuismanen selvittää väitöstutkimuksessaan, miten nämä mallit kestävät muutoksia ja kriisejä pitkän elinkaarensa aikana.

Teollisuus siirtyy vauhdilla kohti palveluja ja tuloksia perinteisen laitekaupan sijaan. Nykyään valmistajat tarjoavat yhä useammin asiakkailleen lopputuloksia – kuten käyttövarmuutta, tuotantomääriä tai energiansäästöä – pitkäaikaisilla sopimuksilla, joita kutsutaan tulosperusteisiksi sopimuksiksi (OBC). Mutta miten nämä mallit kestävät odottamattomia tapahtumia kuten kriisejä, geopoliittisia muutoksia, toimitusketjujen häiriöitä tai teknologiamurroksia?
Diplomi-insinööri Olli Kuismasen väitöskirja tarkastelee ulkoisten muutosten vaikutuksia pääomavaltaisen teollisuuden tulosperusteisten liiketoimintamallien (OBM) pitkän aikavälin kannattavuuteen. Tulevaisuudentutkimuksen menetelmiä hyödyntävä tutkimus tunnistaa muutostyypit, jotka voivat aiheuttaa riskejä tai tarjota mahdollisuuksia niin laitetoimittajille kuin asiakkaille ja analysoi niiden vaikutuksia tulospohjaisiin liiketoimintamalleihin ja yritysten onnistumiseen.
Kuismasen tutkimus osoittaa, että tietyt liiketoimintamallin sisäiset valinnat, vahvat kumppanuudet, joustavuus ja jaettu vastuunotto ovat avainasemassa, jotta liiketoimintamallit säilyvät hyödyllisinä molemmille osapuolille.
– Epävarmassa maailmassa tulevaisuuden kestävä liiketoimintamalli ei ole enää etu vaan elinehto. Tutkimukseni auttaa yrityksiä valmistautumaan muutoksiin ja suunnittelemaan tulosperusteisia ”laite palveluna”-liiketoimintamalleja, jotka tuottavat hyötyä koko laitteiden elinkaaren ajan, Kuismanen sanoo.
Väitöskirjan huomiot ovat merkityksellisiä kaikille teollisuuden laitevalmistajille, jotka tavoittelevat kestävää kasvua ja kannattavuutta erityisesti silloin, kun laiteinvestoinnit ovat merkittäviä ja elinkaaret pitkiä. Tällaiset yritykset ovat merkittävässä asemassa Suomen teknologiateollisuudessa, usein taistellen erottautumisen ja teknologisen etumatkan kääntämisessä kilpailueduksi.
Olli Kuismanen on sarjayrittäjä ja työskentelee nykyään teknologiayritys Upheat Solutionsissa, joka kehittää teollisuuden hukkalämmön kierrättämiseen tarkoitettuja korkean lämpötilan lämpöpumppuja, joita tarjotaan myös palveluna (Heat-as-a-Service). Aiemmin hän on johtanut liiketoimintoja ja liiketoimintamallien kehitystä muun muassa Tamturbossa ja Konecranesissä.
Väitöstilaisuus perjantaina 28. maaliskuuta
DI Olli Kuismasen tietojohtamimsen alaan kuuluva väitöskirja Life Cycle Feasibility of Outcome Business Models in Capital-Intensive Industrial Equipment Business tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston Johtamisen ja talouden tiedekunnassa perjantaina 28.3.2025 klo 14:00 alkaen, Festian Pienessä salissa 1 (FA032), Korkeakoulunkatu 8 Tampere. Vastaväittäjänä toimii professori Christian Nielsen Bolognan yliopistosta ja kustoksena professori Hannu Kärkkäinen johtamisen ja talouden tiedekunnasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli Kuismanen
olli.kuismanen@tuni.fi
Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Ruutuaikakeskustelu ei yksin riitä – teknologian tuettava nuorten toimijuutta22.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimuksen mukaan teknologiat voivat sekä tukea että heikentää nuorten toimijuutta, kuten tiedonhakua, sosiaalisia suhteita, hyvinvointia ja osallisuutta. Tutkija Saaga Härkonen muistuttaa, että keskusteltaessa ruutuajasta ja rajoituksista tulisi pohtia, miten teknologia parhaiten tukee nuoren toimijuutta.
Tutkijat kehittävät rakenteellisia ratkaisuja sähköverkon kriittisten osien suojaamiseen ulkoisilta uhkilta22.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Valmiusrakentaminen on varautumisen osa-alue, jonka rooli on noussut yhä tärkeämmäksi globaalin turvallisuustilanteen heikennyttyä. Suomessakin kriittisen infrastruktuurin suojaamiseen on viime vuosina alettu kiinnittää yhä enemmän huomioita. Tampereen yliopistossa käynnistyneessä tutkimushankkeessa kehitetään tutkittuun tietoon perustuvia ja testattuja rakenteellisia suojausratkaisuja sähköverkon kriittisille kohteille esimerkiksi drooni-iskuja vastaan.
Kohtaaminen mukaan digihoitoon – digipalvelut eivät saa jäädä yksisuuntaisiksi tiedonvälityksen kanaviksi16.9.2026 08:45:09 EEST | Tiedote
Terveydenhuollon digipalvelut pitää nähdä alustoina, joilla potilas ja terveydenhuollon ammattilainen kohtaavat – ei vain paikkoina, joissa potilas vastaanottaa ja tuottaa tietoa. PROSHADE-tutkimuskonsortion politiikkasuositus kehottaa, että vuorovaikutus on säilytettävä myös digitaalisissa palveluissa.
Nuorten miesten huono fyysinen kunto on yhteydessä mielenterveyden häiriöihin15.9.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Tutkimuksen mukaan suomalaisten nuorten miesten kestävyys- ja lihaskunnon sekä mielenterveyden häiriöiden välillä on merkitsevä yhteys ja koronapandemian yhteydessä nuorten miesten lihavuus edelleen yleistyi. Vyötärölihavuuden ja -ylipainon lisääntyminen voivat kasvattaa esimerkiksi tyypin 2 diabeteksen ja sydän- ja verisuonisairauksien määrää. Varusmiespalveluksen kaltaiset ympäristöt voivat tehokkaasti parantaa erityisesti riskiryhmien terveyttä.
Paavo V. Suomisen rahastolta 500 000 euron lahjoitus kylmätekniikan opetukseen14.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
50-vuotisjuhlavuottaan viettävä Paavo V. Suomisen rahasto lahjoittaa 500 000 euroa Tampereen yliopistolle kylmätekniikan opetuksen sekä matalan lämpötilan teknologioiden tutkimuksen ja kehittämisen tukemiseen. Lahjoitus tukee alan pitkäjänteistä kehittämistä ja vauhdittaa uusia tutkimusavauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme