HUSissa hedelmöityshoitojen ennätysvuosi
Lähetteiden, vastaanottokäyntien ja hedelmöityshoitojen määrissä oli selkeää kasvua edellisestä vuodesta. Lahjasiittiöhoitojen määrät kasvoivat yli 42 prosenttia. Munasolujen luovuttajista on pulaa.
Vuosi 2024 oli HUSin Lisääntymislääketieteen yksikössä ennätyksellinen. Kaikkia hedelmöityshoitoja tehtiin noin 2500, mikä on yli 12 % enemmän kuin vuonna 2023.
Erityisen hurjaa nousu oli lahjasiittiöhoidoissa. Niitä tehtiin 406, ja kasvu oli yli 42 % vuoteen 2023 verrattuna. Munasolukeräyksiä, eli IVF-hoitoja, tehtiin 1220, ja kasvua edellisvuoteen oli 14 %. Koeputkihedelmöityshoidoista saatuja alkioita siirrettiin yksikössä yli 2100.
Hedelmöityshoidot tarkoittavat koeputkihedelmöitys- eli IVF-hoitoja, alkiodiagnostiikkahoitoja ja inseminaatioita, joko omilla tai luovutetuilla soluilla.
Myös lähetteiden määrä kasvoi. Niitä saapui yksikköön 4689, mikä on 11 % enemmän kuin vuonna 2023. Vastaanottokäyntejä oli 21 927, eli 16 % edellisvuotta enemmän.
Entistä sujuvampaa hoitoa
Ennätykselliset luvut ovat seurausta esimerkiksi Lisääntymislääketieteen yksikön ammattilaisten työnkuvien ja hoitopolkujen kehittämisestä.
“Meille on tärkeää pyrkiä tarjoamaan hoitoa entistä sujuvammin sitä tarvitseville, ajankohtaiseen tutkimusnäyttöön perustuen”, kertoo Lisääntymislääketieteen yksikön osastonylilääkäri, dosentti Hanna Savolainen-Peltonen.
Hoitoihin luovutetuilla sukusoluilla on jonoa. Tällä hetkellä pulaa on erityisesti munasolujen luovuttajista.
“Lahjamunasoluhoitoja meillä odottavat erityisesti nuoret henkilöt, joilta munasolut puuttuvat esimerkiksi sairauden tai perinnöllisen syyn vuoksi ja joille lisääntyminen ilman tätä arvokasta lahjaa ei ole mahdollista”, Savolainen-Peltonen sanoo.
Hoidon tarpeen kasvuun varaudutaan Lisääntymislääketieteen yksikössä kouluttamalla alalle uusia ammattilaisia ja kehittämällä hoitoja taloudellisesti kestävältä pohjalta tieteelliseen tutkimukseen perustuen.
“Tämä tulee kuitenkin olemaan erittäin haastavaa julkisen rahoituksen turvin. Meille tärkeä arvo on tarjota yhdenvertaisia lisääntymisterveyden palveluja henkilöiden taustasta tai tulotasosta riippumatta”, Savolainen-Peltonen toteaa.
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Yhteyshenkilöt
Hanna Savolainen-Peltonenosastonylilääkäri, dosenttiLisääntymislääketieteen yksikkö, Tilkan Viuhka, HUS
Puh:050 427 1206hanna.savolainen-peltonen@hus.fiTietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee yli 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Tankar om familjeplanering hos personer som upplever könsdysfori utreds genom en enkätstudie8.5.2025 08:43:02 EEST | Pressmeddelande
Genom studien fås värdefull information om till exempel intresset hos personer med könsdysfori att bevara fertiliteten och intresset för assisterad befruktning.
Sukupuolidysforiaa kokevien ajatuksia perhesuunnittelusta selvitetään kyselytutkimuksella8.5.2025 08:43:02 EEST | Tiedote
Tutkimuksella saadaan arvokasta tietoa esimerkiksi sukupuolidysforiaa kokevien kiinnostuksesta hedelmällisyyden säilyttämiseen ja hedelmöityshoitoihin.
Eksjukhuset tar emot de första patienterna den 12 maj7.5.2025 08:30:00 EEST | Pressmeddelande
Patientverksamheten inleds måndagen den 12 maj vid Eksjukhuset som fokuserar på behandling av ögonsjukdomar. Jouren för ögonsjukdomar tar emot patienter på sjukhuset från och med klockan 7.30.
Tammisairaala ottaa ensimmäiset potilaat vastaan 12.5.7.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Potilastoiminta käynnistyy silmäsairauksien hoitoon keskittyvässä Tammisairaalassa maanantaina 12.5. Silmätautien päivystys vastaanottaa potilaita sairaalassa klo 7.30 alkaen.
The first patients arrive to Oak Hospital on May 127.5.2025 08:30:00 EEST | Press release
HUS Oak Hospital welcomes its first patients on Monday, May 12. The hospital focuses on the treatment of eye diseases. The hospital’s Emergency Outpatient Clinic for Eye Diseases admits patients from 7:30 a.m.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme