Lapsiuhritutkimus selvittää lasten kokemaa väkivaltaa
Tampereen yliopisto toteuttaa seuraavan kansallisen Lapsiuhritutkimuksen vuosina 2025-2026 osana Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) Turvalliset kadut -kokonaisuutta. Aikaisempien Lapsiuhritutkimusten tuloksia on käytetty laajasti päätöksenteossa sekä lasten ja nuorten palveluiden kehittämisessä.

Lapsiuhritutkimus on kansallisesti edustava kyselytutkimus, joka kartoittaa lasten ja nuorten kokemuksia väkivallasta, uhkailusta ja kiusaamisesta eri elämänalueilla. Väkivalta kattaa esimerkiksi perheessä ja yleisillä paikoilla koetun väkivallan sekä internetissä kohdatun häirinnän ja väkivallan.
Tutkimus tuo tärkeää tietoa esimerkiksi nuorisorikollisuuden kehityksestä uhrien näkökulmasta.
Edellinen tutkimus toteutettiin vuonna 2022 (sitä edeltävät vuosina 2013 ja 2008), jolloin siihen osallistui noin 6 800 suomen- ja ruotsinkielistä kuudes- ja yhdeksäsluokkalaista Manner-Suomesta ja Ahvenanmaalta. Keskeisimpinä tuloksina raportoitiin perheväkivallan ja seksuaaliväkivallan yleistymisestä. Sen sijaan lapset ja nuoret raportoivat kokevansa kodin ulkopuolisen turvallisuuden parantuneen vuodesta 2013.
– Lapsiuhritutkimus on ainoa kansallinen kysely, joka selvittää näin laajassa mittakaavassa lasten ja nuorten väkivaltakokemuksia. Säännöllisin väliajoin toteuttava tutkimus antaa meille myös tärkeää tietoa uhrikokemusten ajallisista muutoksista. Edellinen kyselykerta osui koronakriisin loppuun ja nyt onkin äärimmäisen mielenkiintoista nähdä mikä on kehityksen suunta, Lapsiuhritutkimuksesta vastaava tutkija Laura Mielityinen toteaa.
Vastaukset ovat entistä tärkeämpiä – tietoa myös hyvinvointialueille
Viime aikoina kansalliset kyselyt ovat kohdanneet haasteita, sillä koulujen kyselypaine on kasvanut ja yhä useampi koulu kieltäytyy osallistumasta tutkimuksiin. Tällä kertaa otos on aiempia vuosia isompi, jotta vastaajia saadaan riittävästi. Lisäksi kansallisista kyselyistä vastaavat tutkijat ovat tehneet tiivistä yhteistyötä kyselyjen tasapainottamiseksi niin, että esimerkiksi kouluterveyskyselyn väkivaltaa koskevia kysymyksiä on vähennetty, koska niistä kysytään laajasti Lapsiuhritutkimuksessa.
– Siksi onkin tärkeää, että mahdollisimman moni kuudes- ja yhdeksäsluokkalainen vastaa Lapsiuhritutkimukseen, Mielityinen painottaa.
Kun vastaajamäärä on tarpeeksi suuri, uhrikokemuksia voidaan tarkastella myös aluehallintovirastojen tasolla, jolloin myös hyvinvointialueet saavat hyödyllistä tietoa alueensa lasten ja nuorten hyvinvoinnista mikä mahdollistaa palveluiden kohdentamisen tehokkaasti.
Lapsiuhritutkimuksen aineistonkeruu toteutetaan helmikuussa 2026, ja tuloksista julkaistaan raportti sosiaali- ja terveysministeriön julkaisusarjassa joulukuussa 2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkija Laura Mielityinen
laura.mielityinen@tuni.fi
050 596 8229
Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Väitös: Jouston hyödyntäminen sähkönsiirtoverkossa mahdollistaa kantaverkon käyttöasteen nostamisen kustannustehokkaasti17.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimuksessaan DI Antti Kuusela esittää tarpeeseen tilattavan jouston hyödyntämistä sähkönsiirtoverkossa ratkaisuksi uusien verkkoliityntöjen mahdollistamiseen, siirtokapasiteetin kasvattamiseen sekä siirtorajoitusten hallintaan. Menetelmä kasvattaa kustannustehokkaasti nykyisen sähköjärjestelmän käyttöastetta, nopeuttaa puhdasta energiasiirtymää ja pienentää sähkösiirtojärjestelmän ympäristövaikutuksia.
Väitös: Uudet biomusteet ja monimateriaalitulostus vievät 3D-biotulosteet kohti potilashoitoa10.9.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Ihmiskehon uusiutumiskyky on ihmeellinen – mutta myös rajallinen. 3D-biotulostus voi mullistaa lääketieteen tarjoamalla uusia keinoja kudosten ja elinten biovalmistukseen silloin, kun luovuttajilta saatuja kudoksia ei ole riittävästi saatavilla. Diplomi-insinööri Paula Puistola kehitti väitöstutkimuksessaan uudenlaisia biomusteita ja biotulostusstrategioita, jotka auttavat ratkaisemaan alan nykyisiä teknologisia haasteita ja viemään biotulostusta lähemmäs kliinistä käyttöönottoa.
Mediakutsu: Lääkepolitiikan symposium – Tieteellisen näytön vahvistaminen päätöksenteossa9.9.2025 13:39:34 EEST | Kutsu
Uusien lääkkeiden korkeat hinnat ja terveydenhuollon rajalliset resurssit asettavat terveysjärjestelmämme kasvavan haasteen eteen. Millaista lääkehoitoa yhteiskuntamme tulee rahoittaa ja millä perusteilla?
Väitös: Uudet verkottuneet menetelmät mahdollistavat paikannuksen, jos satelliittisignaali puuttuu9.9.2025 09:17:00 EEST | Tiedote
Satelliittipaikannus ei ole enää itsestäänselvyys – miten pelastajat paikannetaan, kun signaalit katoavat? DI Maija Mäkelän väitöstyö esittelee uudenlaisia verkottuneita paikannusmenetelmiä, jotka yhdistävät sensoritiedon ja etäisyysmittaukset. Tuloksena on satelliittivapaa paikannusratkaisu, joka mahdollistaa jalankulkijaryhmien seurannan myös haastavissa olosuhteissa.
Mediakutsu: Nyt murretaan vesihuollon myyttejä!1.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Onko vesihuollossa liian monta osapuolta? Ovatko yksityisomisteiset vesihuoltolaitokset julkisia tehokkaampia? Tampereen yliopiston tutkijat murtavat sitkeimpiä vesihuollon myyttejä tuoreessa Dispelling Myths About Water Services -teoksessaan nyt kansainvälisestä näkökulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme