Vihreät mepit: Kaivostoiminta ei kuulu luonnonsuojelualueille - komission on peruttava päätöksensä
Vihreiden europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö tuomitsevat jyrkästi Euroopan komission päätöksen lisätä Sakatin kaivos Sodankylässä Euroopan strategisten kaivoshankkeiden listalle. Ohisalo ja Niinistö jättivät välittömästi komissiolle kirjallisen kysymyksen, jossa he vaativat perusteluja komission päätökselle ja valmiutta peruuttaa päätöksestä.

Euroopan komission päätös nostaa Viiankiaavan tiukasti suojellulle Natura-alueelle suunnitellun Sakatin kaivoksen Euroopan strategisten kaivoshankkeiden listalle on europarlamentaarikkojen mielestä yksiselitteisesti väärä. Noin 66 neliökilometrin kokoinen suokokonaisuus kuuluu soidensuojelun perusohjelmaan sekä Natura 2000 -verkostoon.
“Strategisen hankkeen status ei oikeuta ohittamaan olemassaolevaa ympäristölainsäädäntöä. Viiankiaapa on vahvasti suojeltu suoalue syystä. Mutta kyse ei ole edes ainoastaan yksittäisestä, vaikkakin täysin ainutlaatuisesta, suojelualueesta. Kyse on koko luonnonsuojelujärjestelmästämme. Tämä päätös romuttaa koko luonnonsuojelun pohjan, jos mikään suojelupäätös ei todellisuudessa suojele luontoa lopullisesti. Me emme voi strategisen autonomian ja kriittisten mineraalien nimissä tuhota ainutlaatuista, arvokasta luontoamme ja romuttaa koko luonnonsuojelujärjestelmämme pohjaa,” Maria Ohisalo sanoo.
EU:n luontodirektiivi sallii hankkeet Natura 2000-alueilla, mikäli hankkeelle ei ole olemassa vaihtoehtoista ratkaisua ja hanke on toteutettava erittäin tärkeän yleisen edun mukaisesta pakottavasta syystä. Vihreät europarlamentaarikot vaativat kirjallisessa kysymyksessään perusteltuja tähän.
“Viiankiaavan luontoarvot ovat korvaamattomat: vastaavaa laajaa yhtenäistä ja luontoarvoiltaan merkittävää aapasuota ei ole missään muualla. Komissio perustelee pikakaistaa kaivoshankkeelle ”strategisista syistä“, mutta todellisuudessa yleisen edun kannalta vaarassa on paljon isommat arvot kuin yksittäisen kaivoshankkeen mineraalien tuoma hyöty. Tarvitsemme Euroopassa raaka-aineita, mutta emme hinnalla millä hyvänsä. Kobolttia ja nikkeliä on muuallakin, ja kiertotalouden ja parempien materiaalien kehittämisen avulla voidaan myös vähentää niiden tarvetta”, Ville Niinistö sanoo.
Vihreät europarlamentaarikot vaativat komissiolta selkeitä perusteluja päätöksen taustalla, valmiutta peruuttaa päätöksestä sekä tietoa siitä, mitkä ovat komission konkreettiset keinot valvoa ja estää, etteivät strategiset hankkeet käytännössä tuhoa luonnonsuojelualueita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milja HenttonenErityisavustaja (viestintä)
Puh:+358505993094milja.henttonen@la.europarl.europa.euMinna ManninenViestintäavustaja / MEP Niinistö
Puh:+358 400 512 818minna.manninen@europarl.europa.euLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Vihreiden mepit Niinistö ja Ohisalo: “Hallituksen susientappolain valmistelu on luokattoman huonoa, EU:n täytyy puuttua asiaan”10.12.2025 13:43:05 EET | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo tekivät kirjallisen kysymyksen Euroopan komissiolle eduskunnassa valmisteltavasta suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamisesta. Susivihaan nojaava lakimuutos on hyvin todennäköisesti ristiriidassa EU-oikeuden kanssa.
Ville Niinistö: "Pääministeri Orpo pettää taas luonnon lobbaamalla ennallistamista vastaan"8.12.2025 13:04:42 EET | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) tuomitsee Orpon hallituksen viimeisimmän pyrkimyksen heikentää EU:n ennallistamisasetuksen sitovia velvoitteita. Mediatietojen mukaan Suomen hallitus kerää pääministeri Orpon nimissä tukea kirjeelle EU-komissioon, jossa vaaditaan ennallistamisasetuksen “yksinkertaistamista” ja osin sen seurantavaatimusten poistamista.
Europarlamentti ja jäsenmaat sopuun Venäjän fossiilien tiukasta tuontikiellosta3.12.2025 03:27:15 EET | Tiedote
Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä parlamentti ja EU:n neuvoston puheenjohtajamaa Tanska saivat neuvoteltua sovun Venäjän fossiilienergian tuontikiellon tiukentamisesta. Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) on ollut parlamentin pääneuvottelija yhdessä EPP-ryhmän latvialaisen europarlamentaarikko Inese Vaideren kanssa.
Vihreiden MEP Ohisalo: Sosiaalisen median ikärajat lapsille ja nuorille ovat tervetullut aloite europarlamentilta27.11.2025 09:50:54 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi eilen täysistunnossaan päätöslauselman, jossa se vaatii komissiolta useita toimia lasten ja nuorten suojelemiseksi digialustoilla. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo pitää europarlamentin uutta kantaa tervetulleena aloitteena ja kannattaa vahvaa uutta sääntelyä lasten ja nuorten suojaksi esimerkiksi sosiaalisen median alustoilla.
Vihreiden MEP Ohisalo: Brysselin sääntelynpurkuvimma uhkaa ympäristöä ja ihmisoikeuksia26.11.2025 13:44:45 EET | Tiedote
Europarlamentin täysistunnossa on tänään päätetty metsäkatoasetuksen viivästyttämisestä ja heikentämisestä. Lisäksi europarlamentti on eilen käsitellyt komission esitystä EU:n digilainsäädännön purkamiseksi. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo pitää sääntelynpurkuvimmaa kohtalokkaana ympäristön ja ihmisoikeuksien kannalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme