Yllätyskäänne: rakennusalan työpaikkojen määrä kasvoi – näitä tekijöitä haetaan eniten
26.3.2025 11:43:30 EET | Duunitori Oy | Tiedote
Talouden epävakaus on heijastunut jo pitkään rakennusalan työllisyystilanteeseen. Duunitorin tuore data kertoo, että alalla on vihdoin nähtävissä piristymistä. Lue myös, millaisia tehtäviä on nyt eniten auki ja mitä rakennusalan ammattilaiset peräänkuuluttavat.

Suomen suurimmalla työnhakupalvelulla Duunitorilla julkaistiin 1.1.–24.3.2025 lähes 93 000 työpaikkailmoitusta. Tämä on noin 18 prosenttia vähemmän kuin samaan aikaan viime vuonna.
”Talouden epävarmuus on näkynyt jo kauan työpaikkailmoitusten pienempänä määränä. Valitettavan moni työnantaja on joutunut laittamaan rekrytoinnit kokonaan tauolle tai ainakin vähentämään niitä rajusti”, kertoo Duunitorin kaupallinen johtaja Lauri Iso-Markku.
Tällä hetkellä Duunitorilta löytyy yli 25 000 työpaikkailmoitusta. Todellisuudessa avoimia työpaikkoja on enemmän, sillä moni työnantaja etsii yhdellä ilmoituksella useita työntekijöitä.
Rakennusalan tilanteessa näkyy valonpilkahdus
Rakennusalan työpaikkailmoituksia on julkaistu 1.1.–24.3. noin 10 400, mikä on noin 12 prosenttia enemmän kuin samaan aikaan viime vuonna. Rakennusalan tilanne on poikkeuksellinen, sillä kaikilla muilla suurilla aloilla ilmoituksia on julkaistu viime vuotta vähemmän.
Näillä alueilla on julkaistu eniten rakennusalan työpaikkoja:
-
Uusimaa
-
Pirkanmaa
-
Varsinais-Suomi
-
Pohjois-Pohjanmaa
-
Lappi
”Rakennusala reagoi voimakkaasti talouden suhdanteisiin ja on ollut kovassa ahdingossa jo pitkään. Tuoreet luvut antavat toivoa paremmasta ja viittaavat toivottavasti siihen, että taloustilanne alkaisi pikkuhiljaa elpyä. Esimerkiksi Uudellamaalla on julkaistu noin 11 prosenttia viime vuotta enemmän rakennusalan ilmoituksia, Pirkanmaalla noin 42 prosenttia ja Lapissa noin 9 prosenttia enemmän”, Iso-Markku sanoo.
”Tässä vaiheessa vuotta on kuitenkin liian aikaista sanoa, mihin suuntaan rakennusalan työllisyystilanne kehittyy. On myös hyvä muistaa, että vaikka rakennusalan työpaikkailmoituksia on viime vuotta enemmän, niitä on julkaistu noin 40 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2023.”
Kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö Rakli arvioi maaliskuun alussa rakentamisen kääntyvän noin 4 prosentin kasvuun tänä vuonna.
Kysytyimmät rakennusalan ammattilaiset juuri nyt
Näitä rakennusalan tekijöitä työnantajat etsivät eniten Duunitorin työpaikkailmoituksissa 1.1.–24.3.2025:
-
Sähköasentaja
-
LVI-asentaja/putkiasentaja
-
Tienrakentaja
-
Rakennustyöntekijä
-
Koneenkuljettaja
-
Maa- ja vesirakennustyöntekijä
-
Kaivinkoneenkuljettaja
-
Timpuri
-
Maanrakennustyöntekijä
-
Rakennusinsinööri
”Sähkö- ja LVI-asentajat ovat kysyttyjä osaajia. Heitä tarvitaan tällä hetkellä erityisesti korjausrakentamisen puolella”, Iso-Markku sanoo.
”Vaikka hakijoita on tällä hetkellä normaalia enemmän, työnantajien kannattaa muistaa satsata omien kanavien ja työpaikkailmoitusten lisäksi työnantaja- ja rekrytointimarkkinointiin. Esimerkiksi Skanska on panostanut brändiinsä systemaattisesti, mikä näkyy muun muassa sijoituksessa Forbesin maailman parhaimpien työnantajien listalla.”
Näitä asioita rakennusalan osaajat arvostavat
Iso-Markun mukaan rakennusalan työnantajat voivat erottua muista työnantajista edukseen varmistamalla, että osaajille kaikkein tärkeimmät perusasiat ovat kunnossa.
”Duunitorin työnhakijatutkimuksen mukaan rakennusalan työnhakijoille tärkeintä työpaikkaa harkitessa on, että johtajat ymmärtävät käytännön työtä. Myös työturvallisuuteen panostaminen ja se, että työpaikkailmoituksissa on kerrottu palkkahaitari, houkuttelevat hakijoita”, Iso-Markku kertoo.
Kaipaatko lisätietoa?
Haluatko tietää lisää työmarkkinoista tai tarvitsetko asiantuntijan haastatteluun? Ole yhteydessä!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maiju KarhunenViestintäpäällikköDuunitori Oy
Puh:+358 50 585 7001maiju.karhunen@duunitori.fiLauri Iso-MarkkuKaupallinen johtajaDuunitori Oy
Puh:+358 50 536 4646lauri@duunitori.fiKuvat
Duunitori on Suomen suurin työnhakupalvelu. Vuonna 2024 Duunitorilla vierailtiin yli 55 miljoonaa kertaa. Vuonna 2009 perustettu yritys kokoaa avoimet työpaikkailmoitukset ja ohjaa ne alustansa lisäksi sadoille ylläpitämilleen sosiaalisen median sivuille. Duunitorin sosiaalisen median kanavia seuraa Suomessa lähes miljoona ihmistä. Duunitorin työelämämedia julkaisee uutisia, vinkkejä ja tarinoita työnhausta, rekrytoinnista ja työelämästä. Työnantajille Duunitori tarjoaa rekrytointimarkkinoinnin ja työnantajakuvan kehittämisen palveluita. Vuonna 2019 Duunitori laajeni Ruotsiin ja perusti Jobbland-työnhakupalvelun. Vuonna 2023 Duunitori rantautui Norjaan ja osti paikallisen Jobbsafari-työnhakupalvelun. Vuonna 2024 Duunitori jatkoi kasvuaan Ruotsissa ostamalla Keeparo-työnantajabränditoimiston, Allalöner-palkkatietopalvelun ja Jobbsafari-työnhakupalvelun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Duunitori Oy
Nämä työnantajat kiinnostavat kesätyönhakijoita eniten – katso lista12.5.2026 05:03:00 EEST | Tiedote
Duunitorin kysely kertoo, mitkä ovat kiinnostavimmat kesätyönantajat kesätyönhakijoiden mielestä. Lue myös, miltä ensi kesän kesätyötilanne näyttää.
Yksi taho laahaa palkka-avoimuudessa – ”Viivyttely voi olla riski”14.4.2026 06:06:00 EEST | Tiedote
Duunitorin rekrytointitutkimus paljastaa, että suomalaiset työnantajat ovat varautuneet EU:n palkka-avoimuusdirektiivin edellyttämiin muutoksiin heikosti. Vain 12 prosenttia yksityisen sektorin työnantajista kertoo palkan kaikissa työpaikkailmoituksissaan, vaikka palkkatiedolla on kriittinen vaikutus työnhakijan päätöksentekoon.
Viimein käänne parempaan: avoimien työpaikkojen määrä kasvoi – nämä alat rekrytoivat nyt eniten8.4.2026 12:44:27 EEST | Tiedote
Maaliskuussa Duunitorilla julkaistiin enemmän työpaikkailmoituksia kuin vuosi sitten, mutta kesätyötilanne näyttää edelleen apealta. Lue myös, millä toimialoilla menee nyt parhaiten.
Kesätöistä käy edelleen kova kilpailu, mutta lasku hidastui – sosiaali- ja hoiva-alalla positiivinen käänne24.3.2026 05:03:00 EET | Tiedote
Kesätöitä on tarjolla viime vuotta vähemmän, mutta lasku on hidastunut kevään edetessä. Kova kilpailu kesätöistä näkyy myös työnhakupalvelu Duunitorin kesätyönhakukyselyn tuloksissa.
Uusi tutkimus: näin työnantajat käyttävät tekoälyä rekrytoinnissa18.3.2026 05:03:00 EET | Tiedote
Vasta noin neljäsosa työnantajista hyödyntää tekoälyä rekrytoinnissa. Duunitorin tuore rekrytointitutkimus kertoo yleisimmät tavat käyttää tekoälyä ja miten työnantajat suhtautuvat siihen. Asiantuntija vertailee tuloksia myös työnhakijoiden tapoihin ja asenteisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

