KUTSU Teams-lehdistötilaisuuteen: Kiinteistömaailman 62. Barometrin julkistus - lisäteemana ostajien remonttihalut
Kiinteistömaailman puolivuosittainen Barometri julkaistaan torstaina 3.4.2025, nyt jo 62. kerran. Erityisteemana ovat tällä kertaa ostajien remonttihalut. Kuinka iso ostajista hakee muuttovalmista; kuinka iso osa on valmis remonttiin? Ja myös: millaiseen remonttiin – muutetaanko vaikka seinien paikkaa tarvittaessa? Barometri nostaa esiin kiinnostavia löydöksiä, miten asunnon huonelukumäärää muuttamalla voi paikoin tehdä taloudellisesti hyvinkin fiksuja ratkaisuja.

AIKA:
torstaina 3.4.2025 kello 9.00
PAIKKA:
Teams-lehdistötilaisuus. Tilaisuus lähetetään Kiinteistömaailma Lahti Hämeenkadun asuntomyymälästä (Hämeenkatu 20, 15110 Lahti), jonne paikalliset toimittajat ovat lämpimästi tervetulleita paikan päälle. Alla mainittujen puhujien lisäksi paikalla on myös yrittäjä Kirsi Kyllönen.
OHJELMA:
klo 9.00
Alkavan kesäkauden 2025 asuntokaupan tilanne ja näkymät
Mika Laurikainen, toimitusjohtaja, Kiinteistömaailma Oy
klo 9.15
Ovatko taloustuulet suotuisia asuntomarkkinoille?
Pasi Kuoppamäki, pääekonomisti, Danske Bank Suomi
klo 9.35 (-9.45)
Remonttihaalarit naulaan vai niskaan – mitä tuumii asunnonostaja ja mitä tukee tilasto?
Mika Laurikainen, toimitusjohtaja, Kiinteistömaailma Oy
Ilmoittautumiset viimeistään 2.4.: taina.mustamo@kiinteistomaailma.fi tai 0504240045.
Saat osallistumislinkin Teamsiin paluupostissa.
Tervetuloa! Tilaisuus on lehdistön edustajille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina MustamoViestintä- ja henkilöstönkehittämisjohtaja
Puh:+358504240045taina.mustamo@kiinteistomaailma.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistömaailma
Kasvun kuukausi marraskuussakin2.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.12.2025
Yksittäisten rakennustapojen demonisointi ei ole järkevää – kohdekohtainen oikea tieto ratkaisee27.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Mediassa käydään ajoittain keskustelua tiettyjen rakennustapojen, viime päivinä erityisesti piilo- eli valesokkelien, ongelmallisuudesta. Valesokkelia käytettiin paljon erityisesti 1970–1980-luvuilla pientaloissa. ”Jos keskustelu jää yksipuoliseksi, luo se helposti mielikuvaa, että joku rakennetyyppi olisi kategorisesti vältettävä, kirjaimellisesti hinnalla millä hyvänsä. Näin ei ole. Olennaista on oikea tieto ja siihen perustuva tapauskohtainen arviointi, kun kohde vaihtaa omistajaa”, toteaa Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen.
Kiinteistömaailman hinta-arviot toteutuneet tänä vuonna 95 % tarkkuudella – joka 10. kaupassa arvio osui eurolleen14.11.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman tekemät hinta-arviot ovat vuoden 2025 aikana toteutuneet 95 % tarkkuudella, käy ilmi kaikkien ketjun välittämien yli 100 000 euron asunto- ja kiinteistökauppojen analyysista. Joka kymmenennessä kaupassa hinta-arvio on osunut kohdilleen euron tarkkuudella.
Paras lokakuu asuntokaupassa neljään vuoteen4.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 4.11.2025
Asuntokaupan nousijat syyskuussa: omakotitalot ja yksiöt2.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.10.2025
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme