EU-kansalaisten säästöt töihin – komissio hakee kasvua edistämällä kansalaisten säästämistä ja sijoittamista
27.3.2025 06:30:00 EET | Finanssiala ry | Tiedote
- Komissio tavoittelee EU:n kansalaisille lisää mahdollisuuksia osallistua pääomamarkkinoille ja parempia rahoitusvaihtoehtoja yrityksille.
- Suunnitelma liittyy komission säästö- ja investointiunioniksi nimettyyn kokonaisuuteen.
- Finanssiala ry pitää tavoitteita kannatettavina, mutta korostaa markkinalähtöisyyttä sääntelyn lisäämisen sijaan.
- FA pitää hyvänä komission aloitetta edistää kansallisia sijoitustilejä parhaita käytäntöjä jakamalla.
- FA kannattaa komission ajatusta vetää vähittäissijoittamista koskeva RIS-ehdotus pois, jos neuvotteluissa ei saavuteta sijoittamisen edistämisen tavoitteita.
Komissio julkisti 19.3.2025 tiedonannon säästö- ja investointiunionista (Savings and Investments Union, SIU). Tarkoituksena on jatkaa pitkään käynnissä ollutta EU:n pääomamarkkinaunionia koskevaa projektia.
Säästö- ja investointiunionilla komissio tavoittelee talouskasvua sujuvoittamalla investointeja ja pääomien liikkuvuutta yli rajojen. Tähän liittyy myös kansalaisten kannustaminen säästämään ja sijoittamaan. Näin saataisiin parannettua EU:n taloudellista kilpailukykyä ja kansalaisten varallisuutta.
Tiedonanto korostaa piensijoittajien roolia. Tarkoitus on kehittää kansalaisille lisää mahdollisuuksia osallistua pääomamarkkinoille ja toisaalta sujuvoittaa pääomien liikkumista.
”Tavoite kannustaa kansalaisia sijoittamaan säästöjään on hyvä, ja sitä tukee aloite kansallisten sijoitustilien edistämiseksi parhaita käytäntöjä jakamalla”, toteaa Finanssiala ry:n (FA) johtava asiantuntija Terhi Valtonen.
Valtonen painottaa, että sijoitustilejä tulee edistää nimenomaan kansallisesti. Sijoitustiliä varten ei tarvita uutta lainsäädäntöä, sillä sellaisen kehittäminen on jo mahdollista, ja tuotteita tulee lisää sitä mukaa, kun markkinoilla on tarvetta.
Sijoittamisen kannusteet luodaan jäsenvaltioissa
Komission tulisi vedota vahvasti jäsenvaltioihin sijoittamisen kannusteiden luomiseksi. Komissio painottaa, että toimia vaaditaan niin EU:n kuin kansallisellakin tasolla. Vastuuta esitetään myös yksityiselle sektorille.
”Komissiokin toteaa, että pääomamarkkinoita ei voi tehostaa pelkästään EU-sääntelyä lisäämällä, vaan myös jäsenmaiden omien toimien merkitys on suuri. Pääomamarkkinoita on kehitettävä markkinalähtöisesti, ei sääntelyä lisäämällä”, Valtonen muistuttaa.
Komissio kaavailee myös vähittäissijoittamista koskevan sääntelykokonaisuuden (Retail Investment Strategy, RIS) poisvetämistä, ellei neuvotteluissa saavuteta tavoitteita kansalaisten sijoittamisen kannustamiseksi ja sijoituspolkujen yksinkertaistamiseksi.
FA pitää ajatusta kannatettavana.
”RIS-sääntely lisää tarpeettomia vaatimuksia, jotka olisivat liian raskaita ja hankalia sekä finanssialan yrityksille että sijoittajille. Ehdotukseen on tehtävä merkittäviä muutoksia, jotta hankkeessa on edes jonkinlainen mahdollisuus päästä tavoitteisiin sijoittamisen edistämisestä.”
Lue lisää
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Terhi ValtonenJohtava asiantuntija
Puh:+358 20 793 4226terhi.valtonen@finanssiala.fiJohannes PalmgrenMonimediatoimittaja
Puh:+358 20 793 4229johannes.palmgren@finanssiala.fiLisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
”Ei ruoan verotustakaan voi laskea vain yhdeltä kauppaketjulta” – Jos osakesäästötiliä laajennetaan, mukaan on otettava kaikki rahastot16.4.2026 11:51:33 EEST | Tiedote
Osakesäästötilin mahdollisen laajennuksen tulee koskea kaikkia rahastoja toimintamuodosta riippumatta. Ruotsin rahoitusmarkkinoista vastaava ministeri on kehottanut Suomea laajentamaan osakesäästötili koskemaan myös rahastoja. Laajennus tukisi pitkäjänteistä säästämistä ja järkevää hajauttamista, lisäisi asiakkaiden vaihtoehtoja ja vauhdittaisi kilpailua. Laajennus vain osaan rahastotyypeistä suosisi tiettyjä yhtiöitä ja vääristäisi kilpailua.
Viesti ruotsalaisministeriltä: Suomalaisten rahat tileiltä pääomamarkkinoille ja osakesäästötili kuntoon16.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomen pitäisi kehittää osakesäästötiliä ja laajentaa se koskemaan myös rahastoja, kannustaa Ruotsin rahoitusmarkkinoista vastaava ministeri Niklas Wykman. Ministeri Wykmanin mielestä Suomen pitäisi ottaa mallia Ruotsista pääomamarkkinoiden kehittämisessä. Ruotsin sijoitussäästötili on ollut merkittävä tekijä nostamassa ruotsalaisista Euroopan ahkerimpia sijoittajia.
Media uutisankkureiden johdolla huijausten vastaiseen rintamaan – koska somejätit pannaan vastuuseen?14.4.2026 12:32:16 EEST | Tiedote
Finanssiala ry:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kysyy kolumnissaan, koska EU-komissio tarttuu härkää sarvista ja lukee somejäteille lakia huijausmainosten estämiseksi. Hän toivottaa median tervetulleeksi huijausten vastaiseen taisteluun.
Kevätkiima ei lisää rakkauspetoksia – Huijari voi iskeä vaikka somen koiraryhmästä14.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kevät on rakastumisen kulta-aikaa, toisaalta rikastuminen sijoittamalla kiinnostaa ympäri vuoden. Rikolliset tietävät molemmat! Entä miten koiran tai muun lemmikin omistajia yritetään huijata? Finanssiala ry:ssä petostorjunnasta vastaavat Niko Saxholm ja Sira Nieminen kertovat digihuijausten kevään trendeistä.
Kutsu seminaariin: Hoitaako hyvinvointiyhteiskunta vanhuksensa? – 27.4.2026 kello 913.4.2026 12:31:12 EEST | Tiedote
Ikääntyvässä ja niukkenevien resurssien yhteiskunnassa on aiheellista kysyä, mihin meillä on tulevaisuudessa enää varaa. Olisiko nyt hyvä hetki hoiva- ja sotepalveluiden raharemontille? Entä, miten hyvin ihmiset itse ovat varautuneet vanhuuteensa? Näitä kysymyksiä pohditaan Finanssiala ry:n (FA) järjestämässä seminaarissa maanantaina 27.4.2026 klo 9–11.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme