Kauppakamarikysely: Reilu kolmannes suomalaisista vientiyrityksistä kiinnostunut Ukrainan jälleenrakennuksesta

28.3.2025 06:55:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa

Reilu kolmasosa suomalaisista vientiyrityksistä suunnittelee osallistuvansa Ukrainan jälleenrakennukseen, käy ilmi kauppakamarien vientijohtajakyselystä. 36 prosenttia kyselyyn vastanneista yrityksistä suunnittelee osallistumista jälleenrakennushankkeisiin, kun vastaava luku vuosi sitten oli 29 prosenttia. Kolmannes ei ole aikeissa suunnata liiketoimintaa Ukrainaan. Epävarmoja on 31 prosenttia.

Kv-asioiden ja ICC Suomen maajohtaja.
Kv-asioiden ja ICC Suomen maajohtaja. Kuva: Jari Härkönen

“Selkeästi suurempi osa kyselyyn vastanneista yrityksistä on kiinnostunut tukemaan Ukrainaa maan jälleenrakennuksessa nyt kuin vielä vuosi sitten. Myös joulukuusta kiinnostuneiden yritysten määrä on selkeästi kasvanut. Asiaa on ennätetty punnita. Kiinnostusta lisääviä tekijöitä ovat myös orastavat viitteet rauhasta ja käynnistyneet tulitaukoneuvottelut. Epävarmuutta silti vielä riittää”, sanoo Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja Päivi Pohjanheimo. 

Kauppakamarien vientijohtajakysely tehtiin 4-7.3. ja siihen vastasi 110 vientiyritystä. 

Yritykset hakevat tukea ja neuvoja Ukrainan jälleenrakentamisen valmisteluun vaihtelevilta tahoilta. Avovastauksissa mainittiin Business Finland, Team Finland, Finnvera, UM ja Finnpartnership. Myös EU ja jälleenrakennusrahastot koettiin mahdollisiksi kumppaneiksi. Useimmissa vastauksissa kuitenkin korostettiin, ettei tukea haeta mistään. 

“Joillakin yrityksillä on jo toimivat yhteydet Ukrainassa. Monilla ei toisaalta ollut vielä tiedossa, mistä mahdollista tukea lähtisi hakemaan, vaikka laaja sidosryhmäverkosto jakaa jo tietoa kiinnostuneille yrityksille. On tärkeätä, että Ukrainan jälleenrakentamishankkeisiin hakeutuville yrityksille annetaan kaikki mahdollinen tieto ja tuki”, Pohjanheimo sanoo. 

Kyselystä selviää myös, että Venäjälle asetettuja pakotteita yritetään edelleen kiertää. Suomalaisyritykset saavat edelleen kyselyitä ja tiedusteluita, jotka viittaavat pakotteiden kiertoon esimerkiksi käyttämällä bulvaaniostajia ja ohjaamalla tavaravientiä pakotteiden kohteena olevan maan naapurimaihin, joiden kautta tuote mahdollisesti kulkeutuu Venäjälle.  

"Bulvaanien kautta on pyritty hankkimaan kaksikäyttökomponentteja. Kiertoyritykset on havaittu ja kyselyt hylätty. Saamme noin 2–3 epäilyttävää kyselyä per kuukausi", kertoo eräs kyselyyn vastannut yritys. 

Kaiken kaikkiaan 29 prosenttia kauppakamarien vientijohtajakyselyyn osallistuneista yrityksistä on kohdannut Venäjään kohdistettujen pakotteiden kiertämisyrityksiä. Tiedusteluiden määrä on pysynyt tasaisena vuosina 2023–2025. 

”Yritysten on edelleen syytä olla tarkkaavaisia vastaanottaessaan erilaisia kyselyitä”, painottaa Pohjanheimo. 

Kauppakamarien vientijohtajakysely tehtiin 4-7.3.  ja siihen vastasi 110 vientiyritystä ympäri Suomen. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse ja siihen pystyi vastaamaan vain yhden kerran.   

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Räjähtävä startti vuodelle – bruttokansantuotteen ennakollinen luku ylitti odotukset30.4.2026 08:46:30 EEST | Tiedote

Tilastokeskus julkisti tänään Suomen kokonaistuotannon suhdannekuvaajan maaliskuulta. Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kiinnostavampaa on kuitenkin se, että samalla saatiin ennakollinen arvio vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen bruttokansantuotteen kehityksestä. ”Näyttää siltä, että viime vuosi oli vasta alkusoittoa, ja kasvu on vauhdittunut tämän vuoden puolella enemmän kuin kukaan uskalsi unelmoida”, sanoo Appelqvist.

Keskuskauppakamari: Perusopetuksen kehittämisessä painotettava korkeaa vaatimustasoa29.4.2026 14:58:33 EEST | Tiedote

Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän tänään julkaisemat esitykset perusopetuksen kehittämiseksi sisältävät oikeansuuntaisia elementtejä. Keskuskauppakamari huomauttaa silti, että jos lasten ja nuorten osaamistasoa halutaan aidosti vahvistaa, perusopetuksen vaatimustasoa on nostettava, ei ainoastaan ylläpidettävä tai kavennettava, kuten esityksessä ehdotetaan. Koulun on annettava jokaiselle oppilaalle valmiudet pärjätä opinnoissa, työelämässä ja elämässä, ja tämä edellyttää selkeitä ja kunnianhimoisia vaatimuksia.

Kauppakamarikysely: Yli puolet yrityksistä kokee Iranin sotatilanteen heikentävän kilpailukykyään – logistiikkakustannusten nousun vaikutukset kuitenkin toistaiseksi maltillisia28.4.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Kauppakamareiden huhtikuussa teettämästä kyselystä selviää, että 57 prosenttia vastaajista kokee yrityksensä kilpailukyvyn heikentyneen jonkin verran tai paljon Iranin sotatilanteen aiheuttaman logistiikkakustannusten nousun seurauksena. Erittäin paljon tai paljon haittaa tilanne on aiheuttanut kuitenkin vain noin kymmenelle prosentille vastaajayrityksistä. Tiekuljetusten kallistumisen kokee erittäin haitalliseksi noin viidennes vastaajista ja jonkin verran haitalliseksi 47 prosenttia vastaajista.

Keskuskauppakamari: Yhteisöverokannan alentaminen hyödyttää erityisesti pieniä ja keskisuuria yrityksiä – verokannan alennus voi aloittaa hyvän kierteen23.4.2026 08:59:25 EEST | Tiedote

Opposition kritisoiman yhteisöveron alentaminen hyödyttää ennen kaikkea pieniä ja keskisuuria yrityksiä. Vaikka yhteisöverokannan alennus hyödyttää myös suuryrityksiä, on verokannan alentamisen suhteellinen vaikutus suurempi pienille ja keskisuurille yrityksille. ”Yhteisöveron alentaminen tukee nimenomaan pk-yritysten kasvumahdollisuuksia ja kauan odotettu hyvän kierre voi alkaa verokannan alennuksen myötä”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye