Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Talouden sopeuttamistoimet näkyvät kuntatalouden nykytilassa - kuntatalouden näkymät kuitenkin heikkenevät

Jaa

Kuntaliiton Talousbarometriin vastanneiden talousjohtajien mukaan talouden tila kunnissa on parantunut viime syksyn arvioista.  Talousjohtajat arvioivat taloustilannetta asteikolla yhdestä kuuteen, jossa yksi on erittäin huono ja kuusi on erittäin hyvä. Keskimääräinen arvio kunnan talouden tilasta tällä hetkellä on talousjohtajien mukaan 3,8. Kuntaliiton syksyn 2024 Talousbarometrissä talousjohtajien keskimääräinen arvio kunnan taloustilanteesta oli 2,9.

Positiivisimmat arviot kuntatalouden nykytilasta annettiin Varsinais-Suomen, Päijät-Hämeen ja Etelä-Savon kunnissa (4,3). Kymenlaakson kuntien talousjohtajien arvio kuntatalouden tilasta tällä hetkellä oli heikoin (2,5). 

Kuntien talousjohtajien mukaan näkymät kuitenkin heikkenevät, kun arvioidaan kunnan talouden tilaa 12 kuukauden kuluttua. Lähes 70 prosenttia talousjohtajista ennakoi talouden tilan heikkenevän vuoden kuluttua. Eniten näkymät heikkenevät keskisuurissa kaupungeissa. Maakunnallisesti tarkasteltuna talousnäkymät heikkenevät erityisesti vahvan taloustilanteen maakunnissa. 

Kuntaliiton Talousbarometri toteutettiin maaliskuussa ja siihen vastasi 208 kunnan talousjohtajaa Manner-Suomen 292 kunnasta. 

Heikkenevä kuntatalous näkyy sopeutustoimina, investointien vähenemisenä ja työttömyysetuuskulujen kasvuodotuksena

Kuntaliiton pääekonomistin Minna Punakallion mukaan talousjohtajien parantuneet arviot kunnan talouden nykytilanteesta kertovat erityisesti siitä, että synkkien näkymien edessä kunnat onnistuivat tasapainottamaan talouttaan viime vuonna. Kunnat ovat karsineet palveluitaan ja järjestelleet tehtäviä uudelleen. Menojen kasvua hidasti myös työnantajan sosiaalivakuutusmaksujen pienentyminen. 

- Talousbarometrin tulos kuntien talousnäkymien heikentymisestä vastaa myös odotuksia. Talousnäkymiä varjostaa erityisesti kohonnut työttömyys, joka kasvattaa menopaineita kunnissa ja heikentää verotuloja. Epävarmuutta liittyy myös kansainväliseen politiikkaan ja heikosti orastavaan talouskasvuun, selventää Punakallio. 

Vaikka sopeutustoimien tarve on kyselyn mukaan vähentynyt viime syksystä, arvioi kolme neljästä talousjohtajasta nyt, että uusien sopeutustoimien tarve on yhä kohtalainen tai huomattava. Normaalien säästöjen ohella kunnat sopeuttavat talouttaan myös karsimalla ja lykkäämällä investointeja. Talousbarometrin mukaan vajaa viidesosa pienistä, alle 20 000 asukkaan kunnista, vähentää tulevina vuosina investointejaan. Suurissa kaupungeissa investointien ennakoidaan kuitenkin lisääntyvän. 

Epävarmat talousnäkymät ja TE-palveluiden tiukka normitus heijastuvat myös talousjohtajien arvioihin kunnan rahoittamien työttömyysetuusmenojen kehityksestä. Arviot työllisyydenhoidon palveluiden vaikuttavuudesta ja työttömyysetuusmenojen kehityksestä olivat hyvin pessimistisiä. Vastaajista 74 prosenttia arvioi, että menot kasvavat kuluvana vuonna. Erityisesti työttömyyssetuuskulujen lisääntymiseen uskovat suurten kaupunkien talousjohtajat.   

Mikä on Kuntaliiton Talousbarometri? 

Kuntaliiton Talousbarometri on kuntien talousjohdolle osoitettu kysely, joka toteutetaan noin kaksi kertaa vuodessa. Kuntaliiton Talousbarometrillä kartoitetaan kuntien talous- ja suhdannenäkymiä ajankohtaisissa talousteemoissa. Maakunnallisia tai kuntakokoryhmittäisiä keskiarvotietoja ei ole painotettu kunnan asukasluvulla. 
  
Tutustu kyselyn tuloksiin: www.kuntaliitto.fi/talousbarometri 

Lisätiedot: 

pääekonomisti Minna Punakallio, Puh. +358 40 751 5175, Minna.Punakallio@kuntaliitto.fi 

kuntatalousasioiden johtaja Sanna Lehtonen, Puh. +358 50 575 9090, Sanna.Lehtonen@kuntaliitto.fi 

kehittämispäällikkö Mikko Mehtonen, Puh. +358 50 592 8986, Mikko.Mehtonen@kuntaliitto.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Kunnat luovat perustan asukkaiden hyvälle elämälle. Kuntaliitto tekee työtä, jotta kunnat onnistuvat tehtävässään. Suomen Kuntaliitto on kaikkien maamme kuntien ja kaupunkien kaksikielinen etujärjestö, kunnallisten palvelujen asiantuntija ja kehittäjä. Kuntaliitto.fi on kuntatiedon keskus internetissä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Limingan sivistysjohtaja Päivi Mäki palkittiin Sivistyksen suunta -palkinnolla30.9.2025 13:47:27 EEST | Tiedote

Limingan sivistysjohtaja, filosofian tohtori Päivi Mäki on saanut vuoden 2025 Sivistyksen suunta -palkinnon. Kuntaliiton ja Opsia ry:n myöntämä tunnustus jaettiin 14. kertaa Valtakunnallisilla sivistystoimen neuvottelupäivillä. Mäki tunnetaan rohkeasta kehittämisotteestaan ja vahvasta yhteistyökyvystään – hänen johdollaan Limingassa on muun muassa rakennettu kaksikielinen suomi–englanti -opetuksen polku ja saatu Lapsiystävällinen kunta -tunnustus.

Puoluejohdon paneeli: Puolueet valmiita kunta- ja palvelurakenteen parlamentaariseen uudistamiseen17.9.2025 13:33:35 EEST | Tiedote

Kahdeksan suurimman puolueen johto vakuutti olevansa valmis parlamentaariseen työhön kunta- ja palvelurakenteen uudistamiseksi keskiviikkona 17.9. Kuntamarkkinoiden Puoluejohdon paneelissa. Kaikki puoluejohtajat jakoivat yhteisen huolen siitä, että väestön ikääntyminen, matala syntyvyys, kaupungistuminen ja keskittyvä maahanmuutto vaikeuttavat kaupunkien ja kuntien mahdollisuuksia tarjota laadukkaita palveluja. – Kunta- ja palvelurakenteen tulevaisuutta suuntaavat päätökset ovat poliittisia ja toivon, että näistä asioista voidaan keskustella, sopia ja päättää laajasti yli puoluerajojen, Kuntaliiton toimitusjohtaja Minna Karhunen totesi.

Utredning: Kommunerna har satsat mycket på barns och ungas välmående17.9.2025 13:14:13 EEST | Pressmeddelande

Kommunerna har under det senaste decenniet avsevärt ökat resurserna för att främja barns och ungdomars välmående, enligt en utredning från Kommunförbundet. Omkring 13 000 nyanställningar har gjorts och tjänsterna har blivit mångsidigare. Majoriteten av de unga mår fortfarande bra: cirka 85 procent säger att de är nöjda med sitt liv. Samtidigt behöver vissa unga alltmer stöd. Kommunerna har infört effektfulla lösningar, och utan dessa insatser skulle de unga må klart sämre. De växande utmaningarna i framtiden kräver att resurserna riktas rätt och kommunerna måste ges tillräckligt med handlingsutrymme för att utveckla sin verksamhet. – Vi måste fråga oss om vi gör rätt saker och riktar resurserna dit där de gör mest nytta. Behoven av tjänster kan inte tillgodoses i det oändliga genom att nya uppgifter ständigt läggs till de gamla. Därför bör kommunernas utvecklingsutrymme inte krympas, utan utvidgas, säger Susanna Huovinen, vice verkställande direktör vid Kommunförbundet.

Selvitys: Kunnat tehneet isoja panostuksia lasten ja nuorten hyvinvointiin17.9.2025 10:18:13 EEST | Tiedote

Kunnat ovat lisänneet viime vuosikymmenen aikana merkittävästi voimavaroja lasten ja nuorten hyvinvointiin, selviää Kuntaliiton tuoreesta selvityksestä. Uusia työntekijöitä on palkattu 13 000 ja palvelut ovat monipuolistuneet. Valtaosa nuorista voi edelleen hyvin: noin 85 prosenttia kertoi vuonna 2023 olevansa tyytyväisiä elämäänsä. Samaan aikaan osa nuorista tarvitsee entistä enemmän tukea. Kunnat ovat tehneet vaikuttavia ratkaisuja, ja ilman näitä panostuksia nuorten hyvinvointi olisi selvästi heikommalla tasolla. Jotta tulevaisuudessa voitaisiin vastata kasvaviin haasteisiin, voimavarat on kohdistettava oikein ja kunnille on jätettävä riittävästi tilaa kehittää toimintaansa. "On paikallaan kysyä, teemmekö oikeita asioita ja kohdistammeko voimavarat sinne, missä niistä on eniten hyötyä. Palvelutarpeisiin ei voida vastata loputtomasti lisäämällä uusia tehtäviä entisten päälle. Siksi kuntien kehittämistilaa ei tulisi kaventaa, vaan sitä olisi syytä laajentaa", kokoaa varatoimitusjohtaj

Kuntaliiton Talousbarometri: Kuntien taloudellinen liikkumavara pienenee tulevina vuosina15.9.2025 11:13:47 EEST | Tiedote

Kuntaliiton Talousbarometriin vastanneiden talousjohtajien mukaan kuntien liikkumavara on kapenemassa merkittävästi seuraavien 10 vuoden aikana. Valtaosa vastaajista (lähes 80 %) arvioi kuntansa taloudellisen liikkumavaran pienenevän tulevina vuosina. Erityisen pienenä liikkumavara nähdään asukasmäärältään kaikkein pienimmissä kunnissa. Kuntaliiton Talousbarometri toteutettiin 3.–8. syyskuuta ja siihen vastasi 193 kunnan talousjohtajaa. Manner-Suomessa on 292 kuntaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye