Friends & Brgrs avaa lippulaivaravintolan Kulttuurikasarmiin Narinkkatorille – avajaiset 3.4.
1.4.2025 11:35:06 EEST | Friends & brgrs Oy Ab | Tiedote
Friends & Brgrs avaa uuden lippulaivaravintolan Kulttuurikasarmiin Kampin Narinkkatorilla. Avajaisia vietetään 3.4.2025.

"Olemme äärimmäisen ylpeitä voidessamme avata tämän ainutlaatuisen ravintolan Helsingin sydämeen", kertoo Tuomas Piirtola, Friends & Brgrsin toimitusjohtaja. "Kulttuurikasarmin historiallinen miljöö yhdistettynä Friends & Brgrsin tunnettuun laatuun ja intohimoon hyvää ruokaa kohtaan luo unohtumattoman kokemuksen asiakkaillemme."
Uusi ravintola sijaitsee vilkkaalla Narinkkatorilla, jonka kautta kulkee suuri jalankulkijamäärä päivittäin. Sijainti on ihanteellinen tarjoamaan herkullisia hampurilaisia niin paikallisille kuin matkailijoillekin.
"Narinkkatori on paikallisten, matkailijoiden ja kulttuurivieraiden risteyskohta. Me tuomme tähän virtaan rentoa tunnelmaa, käsityönä tehtyjä hampurilaisia ja ystävällistä palvelua”, Piirtola kertoo.
95 % kotimaiset raaka-aineet ja oma leipomo
Friends & Brgrs valmistaa hampurilaisensa alusta loppuun itse suosien tuoreita kotimaisia raaka-aineita. Tällä hetkellä 95 % kaikista raaka-aineista tulee Suomesta.
“Olemme rakentaneet toimitusketjumme alusta asti kotimaisten tuottajien varaan. Teemme yhteistyötä kumppanien kanssa, jotka jakavat laatukäsityksemme ja intohimon ruokaan”, Piirtola kertoo. “Tuoreus näkyy ja maistuu: maku on parempi, ruoka rehellistä ja asiakas voi syödä hyvällä omallatunnolla. Suosimme lähituotantoa aina, kun mahdollista.”
Friends & Brgrs -ketjun erikoisuus, joka erottaa sen kilpailijoista, on jokaisesta ravintolasta löytyvä oma leipomo, jossa leivotaan sämpylöitä jokaisena aamuna. Kulttuurikasarmin ravintola ei tee tähän poikkeusta.
“Paikan päällä päivittäin leivotut sämpylät ovat hampurilaistemme ydin. Leivomme perunasämpylöitä, joihin peruna tuo pehmeyttä ja kananmuna kuohkeutta – täydellinen rakenne hampurilaiseen. Tuoreuden voi maistaa jokaisella puraisulla”, Piirtola toteaa ylpeänä.
Uudesta ravintolasta tulee Friends & Brgrsin lippulaivaravintola, joka toimii ketjun käyntikorttina.
“Tämä avaus on meille enemmän kuin uusi ravintola – se on askel Friends & Brgrsin seuraavaan vaiheeseen. Haluamme näyttää, mihin kotimainen hampurilaiskonsepti voi parhaimmillaan yltää”, Piirtola summaa.
Narinkkatorin lippulaivaravintolan lisäksi Friends & Brgrs on tarkoitus avata vielä neljä uutta ravintolaa vuoden 2025 aikana. Kulttuurikasaramin ravintola on ketjun 33.
Ravintolan kohokohdat:
- Avajaiset: 3.4.2025
- Erinomainen sijainti: vilkas ohikulkupaikka Kampin Narinkkatorilla.
- Kotimaisuus: 95 % raaka-aineista on kotimaisia.
- Tuoreus: kaikki raaka-aineet ovat tuoreita.
- Oma leipomo: Ravintolassa on oma leipomo, jossa leivotaan päivittäin tuoreita perunasämpylöitä.
- Työllistää 30 henkilöä (koko ketju n. 700 henkilöä)
Lisätiedot:
Tuomas Piirtola
Toimitusjohtaja
tuomas.piirtola@friendsandbrgrs.com
040 768 2438
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas Piirtola
tuomas.piirtola@friendsandbrgrs.comKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Friends & brgrs Oy Ab
Friends & Brgrs laajentaa Lohjalle – maailman parasta kotimaista autokaistalta24.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kotimainen hampurilaisketju Friends & Brgrs laajentaa toimintaansa Lohjalle. Citymarket Lohjan viereen rakennettava ravintola tuo ketjulle uudenlaisen tavan palvella asiakkaita. Kyseessä on ensimmäinen omaan rakennukseen toteutettava ravintola, jossa on autokaista.
Friends & Brgrs avaa ravintolan Lempäälän Ideaparkiin2.12.2025 10:09:51 EET | Tiedote
Kotimainen Friends & Brgrs -hampurilaisketju avaa uuden ravintolan Lempäälän Ideaparkiin torstaina 26. helmikuuta 2026. Rakennustyöt käynnistyvät lähiaikoina, ja samalla Friends & Brgrs aloittaa rekrytoinnin 15–20 uudelle työntekijälle, jotka muodostavat Ideaparkin ravintolan tiimin.
Friends & Brgrs avaa uuden ravintolan Jyväskylän Seppälään torstaina 27.11. klo 10.3026.11.2025 15:15:51 EET | Tiedote
Kotimainen Friends & Brgrs laajentaa toimintaansa Jyväskylässä ja avaa uuden ravintolan Seppälän Citymarketin yhteyteen torstaina 27.11. klo 10.30. Uusi toimipiste täydentää keskustan ravintolan tarjontaa ja tuo laadukkaat, paikan päällä valmistetut hampurilaiset helposti saavutettavaksi myös Seppälän alueella. Kyseessä on ketjun 34. ravintola Suomessa.
Friends & Brgrs laajentaa toimintaansa Vantaalla – uusi ravintola Kivistöön avataan alkuvuonna 202620.10.2025 16:21:03 EEST | Tiedote
Friends & Brgrs kasvattaa ravintolaverkostoaan pääkaupunkiseudulla ja avaa alkuvuonna 2026 uuden toimipisteen Kivistön Citymarketin yhteyteen. Ravintola sijoittuu Kivistön ytimeen ja juna-aseman läheisyyteen. Aloitamme noin 20 henkilön rekrytoinnin lähiaikoina uuden ravintolan tiimiin.
Friends & Brgrsin kiitospäivä keräsi ennätysmäärän ruoantuottajia – 13 000 ilmaista ateriaa jaettiin ympäri Suomen9.10.2025 09:21:23 EEST | Tiedote
Kotimainen hampurilaisketju Friends & Brgrs järjesti keskiviikkona 8. lokakuuta jo kahdeksatta kertaa Tuottajapäivän, jolloin suomalaiset ruoantuottajat ja heidän perheensä saivat kiitoksena tärkeästä työstä ilmaiset hampurilaisateriat Friends & Brgrsin ravintoloissa ympäri Suomen. Tapahtuma rikkoi jälleen ennätykset. Päivän aikana tarjoiltiin 13 000 ateriaa, mikä vastaa noin 200 000 euron arvoista kiitoksenosoitusta suomalaisille ruoantuottajille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


