Ulkomaiset investoinnit Suomeen laskivat – Euroopassa historiallisen jyrkkä pudotus
YK:n kauppa- ja kehitysjärjestö UNCTADin tuoreimman raportin mukaan Eurooppaan tehtyjen ulkomaisten investointien määrä laski 45 prosenttia verrattuna edellisvuoteen*. Invest in Finlandin seurannan mukaan uusia ulkomaisia yrityksiä sijoittui Suomeen vuonna 2024 yhteensä 231 kappaletta. Laskua edellisvuoteen oli noin 6 %.

Suomi ei ole täysin välttynyt investointimäärien laskulta, mutta pudotus on merkittävästi pienempi kuin monessa muussa Euroopan maassa. Lasku oli huomattava erityisesti Saksassa (-60 %), Italiassa (-35 %) ja Espanjassa (-13 %). Vaikka Suomen pudotus oli selvästi lievempi, se osoittaa silti investointi-ilmapiirin haasteellisuuden ja kilpailun kiristymisen vaikutukset myös täällä. Viimeksi näin alhainen määrä Suomeen tulleita uusia ulkomaisia yrityksiä kirjattiin vuonna 2014.
– Investointien laskuun vaikuttavat useat tekijät, kuten globaalin talouden epävarmuus, korkeat korot sekä yritysten varovaisuus uusien sijoitusten suhteen. Kansainvälinen kilpailu investoinneista on kiristynyt, ja monet maat ovat ottaneet käyttöön aiempaa aggressiivisempia investointikannustimia. Toisaalta Suomen vakaus ja kilpailukykyiset toimintaympäristötekijät auttoivat pitämään investointien määrän markkinatilanteeseen nähden hyvällä tasolla, Invest in Finlandin johtaja Antti Aumo selittää.
Uusien investointien lisäksi Suomessa jo toimivat ulkomaisomisteiset yritykset tekivät Invest in Finlandin seurannan mukaan 130 jatkoinvestointia Suomeen vuonna 2024. Eniten jatkoinvestointeja sijoittui Cleantech-, Terveys- ja ICT-sektoreille. Jatkoinvestoinnit kertovat luottamuksesta Suomen toimintaympäristöön. Ne osoittavat, että Suomessa jo toimivat ulkomaisomisteiset yritykset näkevät maassa pitkän aikavälin mahdollisuuksia ja kilpailukykyä.
– On rohkaisevaa nähdä, että jo Suomessa toimivat yritykset laajentavat toimintaansa, mutta myös näistä jatkoinvestoinneista käydään kova kansainvälinen kilpailu. Meidän on varmistettava, että Suomi pysyy houkuttelevana toimintaympäristönä ja että yritykset haluavat jatkaa kasvuaan täällä. Sääntelyprosessien selkeyttäminen ja nopeuttaminen on tärkeää, Aumo jatkaa.
* Tilastoinnissa välitystaloudet, kuten Luxemburg, on jätetty pois laskuista. https://unctad.org/publication/global-investment-trends-monitor-no-48
Valuuttamääräiset tilastot saadaan Suomen osalta Tilastokeskukselta syyskuussa 2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti AumoHead of Invest in FinlandBusiness Finland / Invest in Finland
Puh:+358 40 505 0477antti.aumo@businessfinland.fiHeli HemgårdCommunications ManagerBusiness Finland / Visit Finland, Invest in Finland, Work in Finland
Puh:+358 40 901 5219heli.hemgard@businessfinland.fiInvest in Finland auttaa ulkomaisia yrityksiä löytämään liiketoimintamahdollisuuksia Suomesta, tuottaa tietoa Suomesta investointikohteena sekä kehittää ja koordinoi kansallista investointien hankintatyötä verkottuen aktiivisesti alueellisten ja kansainvälisten toimijoiden kanssa. Lisäksi Invest in Finland kerää ja ylläpitää tietoa ulkomaalaisomisteisista yrityksistä Suomessa. Invest in Finland toimii Business Finlandin osana. www.investinfinland.fi
Business Finland on suomalainen julkinen toimija, joka tarjoaa innovaatiorahoitusta ja kansainvälistymispalveluita, edistää matkailua ja investointeja sekä osaajien houkuttelua Suomeen. Organisaatiossa työskentelee 760 asiantuntijaa 37 toimipisteessä maailmalla ja 16 toimipaikassa Suomessa. Business Finland on osa Team Finland -verkostoa. www.businessfinland.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Finland
Japanilainen energiayhtiö sijoittaa tuulivoimaan Raaheen4.7.2025 07:39:28 EEST | Tiedote
Tokyo Gasin ja tanskalaisen EWIIn yhteisyritys TOWII Renewables investoi kahteen maatuulivoimahankkeeseen Suomessa. Projektit vahvistavat Suomen asemaa kansainvälisesti kiinnostavana uusiutuvan energian kohteena.
Kesämatkailu Pohjoismaihin kasvussa – Suomi voi hyötyä jatkossa3.7.2025 08:17:43 EEST | Tiedote
Alkukesän ulkomaisessa matkailussa on menossa useita, jopa ristiriitaisia trendejä. Suomen kannalta positiivista on matkailijoiden kasvanut kiinnostus uusiin ja vähemmän tunnettuihin kohteisiin. Toisaalta kasvaneet matkakustannukset aiheuttavat huolta.
Nettihaut paljastavat: sauna, järvet ja yötön yö kiinnostavat kesämatkailijoita26.6.2025 07:44:30 EEST | Tiedote
Suomen kesä tunnetaan ainutlaatuisista luontoelämyksistään kuten tuhansista järvistään ja keskiyön auringon paisteesta. Internetin hakukonedataan perustuvan tiedon mukaan luontoon liittyvien mielikuvien rinnalla kulttuuriin ja urbaaniin elämään liittyvät aiheet sekä kaupunkien tarjonta kiinnostaa yhä useampaa ulkomaista matkailijaa. Suomen tarjonnan tunteminen avaa paremmat mahdollisuudet saada matkailijat houkuteltua kesäiseen Suomeen.
Finnish health businesses seek new market in Japan23.6.2025 08:29:00 EEST | Press release
Business Finland is holding a comprehensive presentation of Finland’s health sector during Japan’s World Expo in Osaka, Kyoto and Tokyo. Japan faces challenges like a low birth rate, an ageing population and labor shortages in the care sector, which are an opportunity for Finnish skills exports. In 2024, health exports to Japan stood at to €67 million.
Suomalaiset terveysalan yritykset hakevat uutta markkinaa Japanista23.6.2025 08:29:00 EEST | Tiedote
Business Finland järjestää Japanin maailmannäyttelyn ympärillä kattavan suomalaisen terveysalan esittelyn Osakassa, Kiotossa ja Tokiossa. Japanin haasteet, kuten alhainen syntyvyys, ikääntyvä väestö ja työvoimapula hoiva-alalla ovat mahdollisuus suomalaiselle viennille. Viime vuonna terveysalan vienti Japaniin oli 67 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme