”Järistys syöksee hauraat yhteisöt vielä syvempään kriisiin”
Lähetysseura myöntää 140 000 euroa humanitaariseen apuun Myanmarissa. Lähetysseuran johtava projektipäällikkö Johannes Vierula näkee valtavan tarpeen avulle Myanmarin maanjäristysalueella, jossa tilanne on ollut äärimmäisen vakava jo ennen maanjäristystä.

Sisällissodan repimään Myanmariin on julistettu hätätila perjantaina tapahtuneen voimakkaan maanjäristyksen jäljiltä ja jopa tuhansien ihmisten uskotaan kuolleen.
Järistyksen jälkeen sekä sotilasjuntta että sitä vastustava Myanmarin kansallisen yhtenäisyyden hallitus (NUG) ovat pyytäneet humanitaarista apua maahan. Lähetysseura on myöntänyt 140 000 euroa humanitaariseen työhön Myanmarissa. Tavoitteena on tukea erityisesti niitä yhteisöjä, jotka jäävät virallisten tukikanavien ulkopuolelle. Apu menee perille kirkkojen ja paikallisten kansalaisjärjestöjen kautta. Maanjäristyksen uhreja voi auttaa tukemalla Lähetysseuran katastrofityötä.
Lähetysseuran Myanmarin rauhanhankkeen johtava projektipäällikkö Johannes Vierula kertoo, että Sagaing on ollut yksi Myanmarin eniten kärsineistä alueista sotilasvallankaappauksen jälkeen – ja nyt samalle alueelle osui maanjäristyksen keskus. Tuhot ulottuvat kuitenkin laajalti ympäri maata, mukaan lukien muun muassa Mandalayn ja Naypyidawin alueet.
”Järistys syöksee entuudestaan hauraat yhteisöt vielä syvempään kriisiin. Jo ennen järistystä kokonaisia kyliä on poltettu, ja siviileihin kohdistuneet iskut ovat olleet toistuvia. Humanitaarinen tilanne oli siis äärimmäisen vakava jo ennen maanjäristystä”, Vierula sanoo.
Helmikuussa 2021 sotilasjuntta kaappasi maassa vallan ja on polttanut jo yli 100 000 siviilirakennusta: koteja, klinikoita, kouluja ja uskonnollisia tiloja. Maan talous on romahtanut, ja lähes puolet väestöstä elää köyhyysrajan alapuolella. Monista myanmarilaisista on tullut maan sisäisiä pakolaisia.
Humanitaarinen apu Myanmariin on ollut rajallista eikä ole kyennyt vastaamaan valtavaan tarpeeseen. Sotilashallinto on pyrkinyt lisäksi estämään avun pääsyn niille alueille, joita se ei hallitse. ”Kriittinen kysymys kuuluu, onko mitään tehtävissä – joko poliittisesti tai käytännössä – jotta ihmiset eivät jäisi täysin yksin”, Vierula sanoo.
Lähetysseura tukee rauhantyötä Myanmarissa demokratiajärjestö Euro-Burma Officen (EBO) kautta. Opettajakoulutusta, lasten koulunkäyntiä, kirjasto- ja yhteisökeskuksia, kylien kehityshankkeita ja vammaisten henkilöiden kouluttamista tuetaan kirkollisten toimijoiden sekä muiden kumppanijärjestöjen kautta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johannes Vierulajohtava projektipäällikkö (Myanmarin-rauhanhanke)
Puh:0440153153johannes.vierula@suomenlahetysseura.fiEija Alajarvayksikön päällikkö (humanitaarinen apu Myanmariin)
Puh:0408209732eija.alajarva@suomenlahetysseura.fiLähetysseura on kirkon kansainvälisen työn järjestö ja yksi Suomen suurimmista kehitysjärjestöistä. Lähetysseura tekee lähetystyötä, kehitysyhteistyötä, rauhantyötä ja humanitaarista työtä yli 20 maassa ympäri maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Lähetysseura
Pauliina Parhiala: ”Kun maailma muuttuu tuulisemmaksi, tarvitaan tiiviimpää yhteistyötä”30.5.2025 14:32:33 EEST | Tiedote
Lähetysseura tuo kirkot ja järjestöt maailmalla vahvemmin järjestön suunnittelutyön ytimeen. Uusi toimintatapa muuttaa järjestön työtapaa entistä kumppanilähtöisemmäksi. Tällä viikolla kansainvälinen neuvoa-antava elin oli koolla ensimmäistä kertaa kasvotusten Päiväkummussa Orivedellä.
Lähetysseuran maskotti Toivo-kirahvi lähetystyössä värityskirjan sivuilla13.5.2025 11:32:31 EEST | Tiedote
Lähetysseuran suosittu maskotti viettää tänä vuonna 10-vuotisjuhlavuottaan ja saa sen vuoksi oman juhlakirjan – joka on tietysti suunnattu lapsille.
Maria Leppäkari on valittu Lähetysseuran Felm-keskuksen johtoon ja Israelin ja Palestiinan maajohtajaksi6.5.2025 08:57:11 EEST | Tiedote
Leppäkari palaa tehtävän myötä Jerusalemiin, jossa hän johti aiemmin Ruotsin teologista instituuttia.
Kehitysyhteistyön lisäleikkaukset ovat pois kaikkein köyhimmiltä, leikkaavat yritysten kansainvälistymismahdollisuuksia ja heikentävät YK:ta23.4.2025 23:23:58 EEST | Tiedote
Lähetysseuran toiminnanjohtaja Pauliina Parhiala: “Päätös on tällaisina aikoina ongelmallinen ja ajaa kehittyvien maiden köyhiä yhä syvempään kriisiin.”
Kehitysyhteistyöleikkaukset ajaisivat kaikkein köyhimpiä syvempään kriisiin22.4.2025 21:05:57 EEST | Tiedote
Suomen ja Euroopan kannattaa lähentyä kehittyviä maita – ei katkoa siteitään leikkaamalla kehitysyhteistyöstä, muistuttavat piispat Kaisamari Hintikka ja Mari Parkkinen Kirkon Ulkomaanavun ja Suomen Lähetysseuran johtajien kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme