Kauppakamarit: Hyvä saavutettavuus ja sujuvat liikenneyhteydet lisäävät kaupunkiseutujen elinvoimaa

Jaa

Laajat työssäkäyntialueet parantavat osaavan työvoiman saatavuutta, mutta edellyttävät toimivia liikenneyhteyksiä ja -palveluja. Keskusta-alueiden elinvoima edellyttää monipuolista saavutettavuutta. Joukkoliikenteen hinnan ja lippuvaihtoehtojen tulisi olla houkuttelevia myös satunnaisesti joukkoliikennettä käyttäville matkustajille.

Kauppakamareiden mukaan työmatka- ja asiointiliikenteen sujuvuudesta on huolehdittava kaikissa kunnissa ja työssäkäyntialueilla. Kaupunkikeskustojen tulee olla saavutettavissa jalan ja pyörällä, henkilöautolla ja joukkoliikenteellä.

”Kaupunkikeskustat ovat tärkeitä palvelu- ja työpaikkakeskittymiä. Kuntalaisilla ja yrityksillä on monimuotoisia tarpeita liikkumiselle ja logistiikalle keskusta-alueilla. Keskustojen elinvoimasta tulee huolehtia parantamalla keskusta-alueiden saavutettavuutta muun muassa luomalla lippuvaihtoehtoja, jotka ovat houkuttelevia myös satunnaisesti joukkoliikennettä käyttäville matkustajille”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Hanna Kalenoja.

Kauppakamarit muistuttavat liikenneyhteyksien kehittämisessä kuntien välisen yhteistyön ja yhteisten investointien tärkeydestä liikennepalvelujen järjestämiseksi. Muun muassa liityntäpysäköintijärjestelyt sekä raskaan liikenteen taukopaikkojen rakentaminen on luontevinta toteuttaa seudullisena yhteistyönä.

”Kuntien vaikutusmahdollisuudet etenkin arjen liikkumista koskevissa valinnoissa on suuret, sillä liikenteen ja maankäytön suunnittelu vaikuttavat liikkumismahdollisuuksiin”, sanoo Kalenoja.

Väyläverkon kunnon ja kapasiteetin ylläpitämiseen tarvitaan valtakunnallisten toimenpiteiden lisäksi myös paikallisia ja alueellisia liikenteen palvelutasoa parantavia täsmäinvestointeja.

”On paljon keinoja, joita kunta voi tehdä taatakseen sekä kuntalaisten että elinkeinoelämän tarpeet mitä tulee liikkumisen ja kuljetusten sujuvuuteen. Esimerkiksi kehittämällä liittymä- ja kaistajärjestelyjä, poistamalla katuverkon pullonkauloja ja kehittämällä pysäköintijärjestelyjä saadaan sujuvuutta arkiliikenteeseen. Huolto- ja jakeluliikenteen toimintaedellytykset ovat niin ikään tärkeä tavoite kaupunkiympäristön suunnittelussa”, Kalenoja sanoo.

Yli neljännes kuntien kasvihuonekaasupäästöistä on peräisin tieliikenteestä. Kalenoja muistuttaa, että kuntien on mahdollista vähentää liikenteen päästöjä muun muassa edistämällä autokannan sähköistymistä.

”Kunnat voivat varmistaa, että julkinen latausverkosto laajenee siten, että se palvelee kotitalouksien ja yritysten tarpeita. Kuntien tulisi yhdessä yritys- ja sidosryhmäverkoston kanssa kehittää asukkaille soveltuvien latausratkaisujen ja hyötyliikenteelle suunnattujen latauspisteiden toteuttamista”, Kalenoja sanoo.

Kauppakamarien kuntavaaliohjelma Kasvua rakentamassa  esittää kuusi keinoa kunnan kasvun ja elinvoiman turvaamiseksi. Kuntavaaliohjelman pääset lukemaan täältä.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon kauppakamari

Kauppakamarien ilmastokysely: Trumpin toimet eivät hetkauta suomalaisyritysten ilmastotoimia - pian jo puolet yrityksistä asettanut päästövähennystavoitteita29.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kielteinen suhtautuminen ilmastotoimiin ja vetäytyminen Pariisin ilmastosopimuksesta ei juuri ole muuttanut suomalaisyritysten suuntaa ilmastotoimissa. Kauppakamarien ilmastokyselyyn vastanneista yrityksistä 72 prosenttia kertoo, ettei Trumpin toimilla ole vaikutusta. Kymmenen prosenttia yrityksistä sanoo Trumpin politiikan hidastavan tai vähentävän ilmastotoimia. Pieni osa yrityksistä, 2,5 prosenttia vastanneista kertoo Trumpin politiikan nopeuttavan tai lisäävän ilmastotoimia. Myöskään EU:n kestävyyssääntelyn keventämisellä ei arvioida olevan suuria muutoksia yritysten ilmastotoimille. Vajaa viisi prosenttia vastaajista arvioi muutosten hidastavan tai vähentävän ilmastotoimia, kun taas kuusi prosenttia yrityksistä katsoi ilmastotoimien nopeutuvan tai lisääntyvän. Kysely tehtiin kauppakamarien jäsenyrityksille 8-14.4.2025 ja siihen vastasi 1073 yritystä eri puolilta Suomea. Etelä-Savosta vastaajia oli 26, ja vastanneiden yritysten vastaukset muk

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye