Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Mikä on myyttinen sampo? – Historiallista romaanisarjaa 20 vuotta työstänyt kirjailija Mikko Kamula antaa oman tulkintansa vuosisataiseen kysymykseen

4.4.2025 08:48:19 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Folkloristiikkaa, kansatiedettä ja historiaa opiskellut Mikko Kamula on tutkinut koko aikuisikänsä suomalaista kansanperinnettä ja vanhoja uskomuksia. Nyt viidenteen osaan edenneellä Metsän kansa -romaanisarjallaan hän haluaa kertoa meille suomalaisille juuristamme.​ Pohjolan neito (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 17.4.

Kirjailija Mikko Kamula
Kirjailija Mikko Kamula Kuvaaja: Liisa Valonen

Petollinen Pohjolan emäntä on ryöstänyt seppämestari Torhon takomaan uutta sampoa, joka tuo omistajalleen mittaamattoman hyvinvoinnin ja vaurauden. Sammon joutuminen vääriin käsiin olisi hirvittävä onnettomuus. Nuorella tietäjällä Tenholla ja hänen opettajallaan Yörnin äijällä on edessään uhmakas pelastus- ja ryöstöretki. Apuun tarvitaan myös Tenhon sisarukset: Hämeen linnan parantajana työskentelevä Varpu ja sotilaaksi kouluttautunut Heiska, joka elää perheensä kanssa Pyhän Olavin linnan liepeillä. Miten käy sankareiden, kun heillä on vastassaan viekas Loviatar ja tämän tytär Pohjolan neito? 

”Syrjäisestä savupirtistä Savon sydämessä liikkeelle lähteneessä romaanisarjassa on tultu keskiaikaisen Suomen suurimpiin kaupunkeihin. Samalla tarinan mytologiset elementit ovat muuttuneet arkisesta taikuudesta ja kodinhaltijoista kohti suomalaisen kansanperinteen suurimpia eeppisiä teemoja. Pohjolan neito -teoksen juonen punaisen langan muodostavat kalevalaisen kansanrunouden sampo-aiheiset runot. Sammon olemus on suomalaisia kulttuuripiirejä vuosisatojen ajan askarruttanut kysymys, ja keskustelu aiheen ympärillä on jatkunut 2000-luvullakin. Tässä romaanissa annan oman näkemykseni siihen, mikä sampo on”, Mikko Kamula kertoo. 

Ylöjärvellä asuva Mikko Kamula (s. 1982) vaeltaa mielellään tuhansien järvien maassa ja kuvittelee, millaisena muinaiset suomalaiset ovat metsämme nähneet. 1400-luvulle sijoittuvassa Metsän kansa -suursarjassa on ilmestynyt aiemmin romaanit Ikimetsien sydänmailla (2017), Iso härkä (2018), Tuonela (2019) ja Kalevan pojat (2022) sekä ääni- ja sähkökirja Lemmenliekki (2024). 

Mikko Kamula: Pohjolan neito
650 sivua
painettu kirja ilmestyy 17.4.
ilmestyy sähkö- ja äänikirjana 18.4., lukijat: Heljä Heikkinen, Panu Kangas ja Ville-Veikko Niemelä 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kirjailija Mikko Kamula
Kirjailija Mikko Kamula
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Kirjailija Mikko Kamula
Kirjailija Mikko Kamula
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Kirjailija Mikko Kamula
Kirjailija Mikko Kamula
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Kirjailija Mikko Kamula
Kirjailija Mikko Kamula
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Kirjailija Mikko Kamula
Kirjailija Mikko Kamula
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa
Mikko Kamula: Pohjolan neito -kansikuva
Mikko Kamula: Pohjolan neito
Kansi: Jenni Noponen
Lataa
Mikko Kamula: Pohjolan neito, äänikirja
Mikko Kamula: Pohjolan neito, äänikirja
Kansi: Jenni Noponen
Lataa

Linkit

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia.​ Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.

Yhteensä 713 tuntia ja 15 minuuttia – Kalle Päätalon Iijoki-sarja Toni Kamulan lukemina äänikirjoina on valmistunut2.9.2026 13:53:50 EEST | Tiedote

Kalle Päätalon klassikko, omaelämäkerrallinen Iijoki-sarja, on nyt kokonaisuudessaan myös äänikirjayleisön kuunneltavissa näyttelijä-ohjaaja Toni Kamulan lukemana. 26-osaisen sarjan kokonaiskesto äänikirjoina on 713 tuntia ja 15 minuuttia. Äänikirjojen kuuntelijat ovat löytäneet klassikon; sarjaa on kuunneltu tähän mennessä äänikirjoina jo yli 6 miljoonaa tuntia.

ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote

Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Inari Fernándezin puheenaiheromaani Vapaus saa jatkoa – Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) ilmestyy 24.9.26.8.2026 09:43:10 EEST | Tiedote

Vuoden 2025 kirjatapaus Vapaus (Gummerus) saa jatkoa syyskuussa. Inari Fernándezin Lappiin sijoittuva, Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) on täynnä yllätyskäänteitä ja tutkii muun muassa sitä, millaiset pelisäännöt polyamoria asettaa suhteelle pienessä kylässä ja miten somessa leviävä tradwife-trendi koettelee äidin ja aikuistuvan tyttären suhdetta. Samalla romaani pohtii rakkauden olemusta ja anteeksiantoa. Mitä on hyvää tekevä rakkaus? Entä millaista on luottamuksen menettäminen ystävyyssuhteessa ja voiko luottamusta saada takaisin?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye