Maaliskuu oli Euroopassa kaikkien aikojen lämpimin, arktisen merijään laajuus ennätysalhaalla
8.4.2025 05:00:00 EEST | Ilmatieteen laitos | Tiedote
Copernicus-ilmastopalvelun mukaan maaliskuu 2025 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian toiseksi lämpimin maaliskuu. Arktisen merijään laajuus oli maaliskuussa koko satelliittimittaushistorian pienin kyseiselle kuukaudelle.
Maaliskuun 2025 maailmanlaajuinen keskilämpötila oli 14,06 celsiusastetta, mikä on 0,65 °C enemmän kuin ilmastollisen vertailukauden eli vuosien 1991–2020 keskiarvo. Kuukausi oli mittaushistorian toiseksi lämpimin, ja vain 0,08 °C viileämpi kuin mittaushistorian lämpimin maaliskuu 2024.
Maaliskuu 2025 oli 20. kuukausi viimeisten 21 kuukauden aikana, jolloin maailmanlaajuinen keskilämpötila oli yli 1,5 °C esiteollista tasoa, eli vuosia 1850–1900 korkeampi. 12 kuukauden jakso huhtikuusta 2024 maaliskuuhun 2025 oli 0,71 °C vuosien 1991–2020 keskiarvon yläpuolella, ja 1,59 °C yli esiteollisen tason.
Euroopassa maaliskuu 2025 oli mittaushistorian lämpimin: keskilämpötila oli 6,03 °C, eli 2,41 °C yli vuosien 1991–2020 maaliskuun keskiarvon. Lämpötilat olivat suurimmaksi osaksi keskiarvon yläpuolella koko Euroopassa; lähinnä Iberian niemimaalla esiintyi keskimääräistä kylmempiä lämpötiloja.
”Maaliskuu 2025 oli Euroopassa mittaushistorian lämpimin maaliskuu, mikä korostaa jälleen, kuinka lämpötilat rikkovat jatkuvasti ennätyksiä. Kuukautta leimasivat myös suuret sademäärien vaihtelut eri puolilla Eurooppaa: monilla alueilla koettiin mittaushistorian kuivin maaliskuu, kun taas toisilla alueilla mitattiin sateisin maaliskuu vähintään 47 vuoteen”, Ilmatieteen laitoksen toimialajohtaja Hannele Korhonen sanoo.
Arktisen merijään laajuus oli maaliskuussa alhaisin kyseiselle kuukaudelle satelliittimittausten 47-vuotisessa historiassa: jään laajuus oli 6 prosenttia keskiarvon alapuolella. Tämä oli neljäs peräkkäinen kuukausi, jolloin merijään laajuus oli ennätyksellisen alhainen kyseisenä vuodenaikana. Koska arktinen merijää saavuttaa vuosittaisen maksimilaajuutensa maaliskuussa, merkitsi tämä samalla koko mittaushistorian alhaisinta vuosittaista maksimia alueella.
Maaliskuu oli poikkeuksellisen lauha eteläisessä Suomessa
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan maaliskuun keskilämpötila vaihteli Suomessa maan lounaisosan reilusta +2 asteesta Käsivarren Lapin noin –7 asteeseen. Maaliskuun keskilämpötila oli koko maassa tavanomaista korkeampi, maan eteläosassa jopa poikkeuksellisen korkea. Esimerkiksi Helsingin Kaisaniemen havaintoaseman kuukausikeskilämpötila oli +2,8 astetta, mikä on aseman havaintohistorian toiseksi korkein lukema. Ainoastaan vuonna 2007 maaliskuu oli Kaisaniemessä vieläkin lauhempi.
Maaliskuun ylin lämpötila oli Mikkelin lentoasemalla kuukauden 31. päivänä mitattu 14,9 astetta. Alin lämpötila oli puolestaan Utsjoki Kevo Kevojärvellä kuukauden 15. päivänä mitattu –32,5 astetta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toimialajohtaja Hannele Korhonen, Ilmatieteen laitos, p. 029 539 2135, hannele.korhonen@fmi.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Pääsiäisen sää on melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista2.4.2026 13:06:08 EEST | Tiedote
Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä.
Maaliskuu oli mittaushistorian lämpimin Suomessa1.4.2026 12:04:04 EEST | Tiedote
Lähes jokaisella havaintoasemalla mitattiin uusi maaliskuun keskilämpötilan ennätys. Sodankylässä maaliskuu oli lämpimin yli sataan vuoteen.
Maastopalokausi on alkanut: tarkista voimassa olevat varoitukset ennen avotulen sytyttämistä30.3.2026 14:35:35 EEST | Tiedote
Ilmatieteen laitos antoi kevään ensimmäisen maastopalovaroituksen sunnuntaina 29. maaliskuuta Päijät-Hämeeseen. Maastopalovaroitus varoittaa kuivasta ja syttymisherkästä maastosta, eikä sen voimassaoloaikana saa sytyttää avotulta.
Yhteiskunnan kasvava materiaalinkäyttö tekee ilmastonmuutoksen hillinnästä haastavampaa27.3.2026 09:16:15 EET | Tiedote
Ilmatieteen laitoksen johtamassa tutkimuksessa kehitettiin uusi menetelmä, jolla voidaan arvioida yhteiskunnan materiaalintarvetta ja sen ilmasto- ja ympäristövaikutuksia pitkällä aikavälillä. Nopeampi talouskasvu ja sen myötä kasvava materiaalinkulutus ja päästöt edellyttävät enemmän toimia ilmastotavoitteisiin pääsemiseksi.
Ilmanlaatu on heikentynyt paikoitellen itärajan tuntumassa26.3.2026 15:48:47 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on mitattu kohonneita pienhiukkaspitoisuuksia tänään ja eilen. Itärajan takaa kulkeutuvat savut voivat vaikuttaa paikallisesti ilmanlaatuun Kaakkois- ja Itä-Suomessa, minkä lisäksi Keski-Euroopasta kaukokulkeutuneet pienhiukkaset huonontavat ilmanlaatua laajemmalla alueella. Ilmanlaatua heikentää myös keväinen katupöly.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme