Yliopiston Apteekin vuosiraportti 2024 on julkaistu
9.4.2025 10:01:07 EEST | Yliopiston Apteekki | Tiedote
Yliopiston Apteekin verkossa julkaistu vuosiraportti 2024 sisältää taloudellisen tilinpäätöksen ja kestävyysraportin, joka on toteutettu soveltaen eurooppalaista kestävyysraportointistandardia (European Sustainability Reporting Standard, ESRS).

Vuonna 2024 Yliopiston Apteekin myynti kasvoi 368,4 miljoonaan euroon ja liikevoitto 6,4 miljoonaan euroon. Yliopiston Apteekki maksoi apteekkiveroa 29,4 miljoonaa euroa valtiolle. Emoyhtiön tilikauden voitto 5,2 miljoonaa euroa maksetaan osinkona Helsingin yliopistolle.
Yliopiston Apteekki vuonna 2024:
- Kanta-asiakkaiden määrä kasvoi yli miljoonaan asiakkaaseen
- Aloitimme rokotus- ja terveyspalvelut apteekeissamme
- Verkkotilausten toimitus tunnissa kotiin laajeni 1,5 miljoonalle asiakkaalle
- Antibioottipumppujen myynti kasvoi 27 prosenttia
- Lääkkeiden annosjakelupalvelun asiakasmäärä kasvoi
- Oman YA-tuotesarjamme myynti kasvoi voimakkaasti
- Suomen vastuullisin yritys ja toiseksi paras asiakaskokemus (Asiakkuusindeksi -tutkimus 2024)
- Henkilöstökokemus (eNPS) parani merkittävästi
“Yliopiston Apteekki on edelläkävijä ja suunnannäyttäjä, jolla on erittäin keskeinen tehtävä suomalaisessa yhteiskunnassa. Apteekkimme, verkkoapteekkimme ja terveydenhuollon palvelumme muodostavat yhdessä ainutlaatuisen kokonaisuuden, joka tuottaa erityisiä hyötyjä asiakkaillemme”, sanoo Yliopiston Apteekin toimitusjohtaja Kimmo Virtanen.
Tänä vuonna 270 vuotta täyttävän Yliopiston Apteekin ydintehtävä on huolehtia ihmisten terveydestä ja hyvinvoinnista. Yliopiston Apteekin tuotto käytetään suomalaisen koulutuksen ja tutkimuksen rahoittamiseen.
Tutustu vuosiraporttiimme: Vuosiraportti | Ya.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo Virtanentoimitusjohtaja
Puh:09 5420 4510kimmo.virtanen@ya.fiJenni Tyrniviestintäjohtaja
Puh:09 5420 4501jenni.tyrni@ya.fiTietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Hallituskausi 2027 – ohjataan asiakkaita digitaaliseen apteekkiasiointiin, uudistetaan apteekkitaloutta ja turvataan lääkkeiden saatavuus20.5.2026 10:05:40 EEST | Tiedote
Yliopiston Apteekki julkisti tänään ehdotuksensa tulevaan hallitusohjelmaan. Ehdotusten tavoitteena on parantaa digitaalisia apteekkipalveluita, pienentää lääkkeiden kuluttajahintoja ja valtion lääkekorvausmenoja sekä varmistaa lääkkeiden saatavuus kaikissa olosuhteissa.
Suojaa iho kevätauringolta5.5.2026 09:56:16 EEST | Tiedote
Ihon suojaaminen auringolta on tärkeää myös keväisin. Moni ei tule ajatelleeksi, että viileänä kevätpäivänä UV-säteilyn taso voi yltää lämpimän ja aurinkoisen kesäpäivän tasolle.
Muista suojautua punkeilta luonnossa liikkuessasi21.4.2026 14:38:07 EEST | Tiedote
Punkkikausi alkaa Suomessa maan sulaessa keväällä ja jatkuu pitkälle syksyyn. Asiantuntijamme antaa vinkit, kuinka punkin puremilta kannattaa suojautua.
Yliopiston Apteekin laaja tuotevalikoima nyt Wolt-sovelluksessa8.4.2026 08:30:37 EEST | Tiedote
Yliopiston Apteekin erittäin laaja itsehoitolääke- ja hyvinvointituotevalikoima on nyt saatavilla Wolt-sovelluksessa laajoin palveluajoin 14 suuressa kaupungissa. Tuotteet toimitetaan asiakkaalle Yliopiston Apteekista tunnissa tilauksesta. Wolt-pikatoimitus on myös valittavissa toimitustavaksi verkkoapteekissa ya.fi.
Mikä avuksi siitepölyallergian oireisiin?26.3.2026 13:46:28 EET | Tiedote
Siitepöly aiheuttaa monelle erilaisia silmä- ja nenäoireita, kun pensaat, lehtipuut ja heinät kukkivat. Siitepölykausi alkaa Suomessa kevättalvella ja jatkuu pitkälle syksyyn. Tällä hetkellä käynnissä on lepän ja pähkinäpensaan kukinta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme