Konkurssihakemuksissa kasvua maaliskuussa – 12 kuukauden aikavälillä synkin tilanne sitten vuoden 1997
Maaliskuussa pantiin vireille 350 konkurssia, mikä on 76 konkurssia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Myös konkurssiin haettujen yritysten henkilötyövuosien määrä oli hieman korkeampi kuin vuosi sitten.
Viimeisten 12 kuukauden aikana konkurssihakemuksia jätettiin 9 % enemmän kuin edeltävällä 12 kuukauden jaksolla, selviää konkurssit ja yrityssaneeraukset -tilaston tiedoista.
”12 kuukauden aikavälillä konkurssihakemuksia oli nyt 3 633, mikä on suurin lukema sitten elokuun 1997”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Mira Kuussaari.
"Jo vuodesta 2021 lähtien konkurssiuhan alla olevat yritykset ovat olleet aiempaa pienempiä toimijoita, usein yhden hengen yrityksiä. Maaliskuussa yhden hengen yritysten konkurssihakemuksia oli tosin vain hieman viimevuotista enemmän", Kuussaari kertoo.
Konkursseja laitettiin vireille eniten muiden palveluiden toimialalla, 123, sekä rakentamisen ja kaupan aloilla. Eniten konkurssihakemukset lisääntyivät majoitus- ja ravitsemistoiminnan alalla ja teollisuudessa, molemmissa 14 kappaleella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira KuussaariYliaktuaari
Puh:029 551 3538mira.kuussaari@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Työllisyystilanne jatkoi heikkenemistään heinäkuussa26.8.2025 09:03:26 EEST | Tiedote
15–74-vuotiaita työllisiä oli heinäkuussa 43 000 vähemmän kuin vuosi sitten, työttömiä puolestaan 40 000 enemmän. Nuorten tilanne pysyi erityisen synkkänä.
Uusien yritysten rekisteröintejä ennätyksellisen paljon huhti-kesäkuussa22.8.2025 08:01:17 EEST | Tiedote
Toisen vuosineljänneksen aikana rekisteröitiin 16 955 uutta yritystä. Rekisteröintien määrä oli suurin vuodesta 2019 alkavan tilastoinnin aikana. Viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna rekisteröintien määrä kasvoi jopa 20 %.
Muistutuskutsu: Työllisyys Suomessa ja alueilla - Tilastokeskuksen tiedotustilaisuus 26.8.19.8.2025 08:33:21 EEST | Kutsu
Miten työllisyys ja työttömyys kehittyivät heinäkuussa? Miltä Etelä-Pohjanmaan työllisyystilanne ja väestökehitys näyttävät? Onko työllisyyskehityksessä eroja esimerkiksi sukupuolen tai iän mukaan?
Avoimia työpaikkoja vähemmän kuin koronapandemian pahimpina aikoina19.8.2025 08:02:39 EEST | Uutinen
Avointen työpaikkojen määrä vähentyi kuluneen vuoden toisella neljänneksellä 38 % vuodentakaiseen verrattuna. Avoimia työpaikkoja oli vähemmän tarjolla erityisesti yksityisellä sektorilla ja rakennusalalla.
Vienti Yhdysvaltoihin väheni – tullineuvottelujen vaikutusta ei silti näy12.8.2025 08:04:32 EEST | Tiedote
Tavaroiden ja palveluiden vienti Yhdysvaltoihin väheni vuoden toisella neljänneksellä 10 % edellisvuotisesta. Tavaroita ja palveluita vietiin Yhdysvaltoihin 3,2 miljardin euron arvosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme