Konkurssihakemuksissa kasvua maaliskuussa – 12 kuukauden aikavälillä synkin tilanne sitten vuoden 1997
11.4.2025 08:02:26 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Maaliskuussa pantiin vireille 350 konkurssia, mikä on 76 konkurssia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Myös konkurssiin haettujen yritysten henkilötyövuosien määrä oli hieman korkeampi kuin vuosi sitten.
Viimeisten 12 kuukauden aikana konkurssihakemuksia jätettiin 9 % enemmän kuin edeltävällä 12 kuukauden jaksolla, selviää konkurssit ja yrityssaneeraukset -tilaston tiedoista.
”12 kuukauden aikavälillä konkurssihakemuksia oli nyt 3 633, mikä on suurin lukema sitten elokuun 1997”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Mira Kuussaari.
"Jo vuodesta 2021 lähtien konkurssiuhan alla olevat yritykset ovat olleet aiempaa pienempiä toimijoita, usein yhden hengen yrityksiä. Maaliskuussa yhden hengen yritysten konkurssihakemuksia oli tosin vain hieman viimevuotista enemmän", Kuussaari kertoo.
Konkursseja laitettiin vireille eniten muiden palveluiden toimialalla, 123, sekä rakentamisen ja kaupan aloilla. Eniten konkurssihakemukset lisääntyivät majoitus- ja ravitsemistoiminnan alalla ja teollisuudessa, molemmissa 14 kappaleella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira KuussaariYliaktuaari
Puh:029 551 3538mira.kuussaari@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Kuluttajien luottamus yhä alempana helmikuussa – odotukset inflaatiosta nousussa26.2.2026 08:02:13 EET | Tiedote
Kuluttajien luottamus vajosi entistäkin matalammalle helmikuussa, kun arviot oman talouden nykytilasta ja myös odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta vuoden kuluttua olivat hyvin huonot. Kuluttajahintojen arvioitiin nousseen ja nousevan jatkossa entistä nopeammin.
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat jo kolmatta vuotta peräkkäin24.2.2026 08:02:29 EET | Tiedote
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat vuonna 2025 koko maassa 6,1 % edeltävästä vuodesta. Vuoden viimeisellä neljänneksellä laskua oli 6,3 % vuodentakaisesta, vaikka tehtyjen kauppojen määrä hiukan kasvoikin.
Kutsu: Suomen talouden kehitys 2025 – tiedotustilaisuus 27.2.202623.2.2026 08:15:27 EET | Kutsu
Miten Suomen taloudella meni vuonna 2025 – kasvoiko bruttokansantuote? Miten rakentaminen, teollisuus ja palvelut kehittyivät? Vaikuttiko kauppasota ulkomaankauppaan? Tule kuulemaan tuoreimmat tiedot!
Avoimien työpaikkojen määrä selvässä laskussa20.2.2026 08:02:01 EET | Tiedote
Avoimien työpaikkojen määrä laski loppuvuonna sekä edellisestä neljänneksestä että vuotta aiemmasta. Työpaikkoja oli auki vuoden viimeisellä neljänneksellä noin 22 700 eli 31 % vähemmän kuin vastaavana aikana vuonna 2024.
Asuntojen hinnanlasku kiihtyi loppuvuonna, asuntokauppa kuitenkin piristyi19.2.2026 08:02:53 EET | Tiedote
Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä koko maassa 3,3 % edellisvuodesta. Joulukuussa hintojen lasku oli nopeinta koko vuonna, 4,5 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme