Like Kustannus

Children of Bodomin tarina kirjaksi – julkaistaan elokuussa

Jaa

Marraskuussa 2019 metallimusiikin fanit järkyttyivät yllättävästä uutisesta: Suomen kansainvälisesti menestyneimpiin yhtyeisiin lukeutuva Children of Bodom ilmoitti hajoamisestaan. Vain vuotta myöhemmin uutiset olivat vielä traagisempia. Yhtyeen perustaja ja keulakuva Alexi Laiho oli kuollut. 

Timo Isoahon kirjoittamassa historiikissa Children of Bodomin jäsenet kertovat, kuinka kaikki sai alkunsa ja mikä johti yhtyeen tuhoon. Bändin maailmanlaajuisesta merkityksestä kertoo, että kirjaan on haastateltu myös kymmeniä genren kansainvälisiä suuruuksia.

Timo Isoaho: Children of bodom (Like 2025)
Children of Bodom ilmestyy samaan aikaan myös englanniksi.

Children of Bodom on Suomen kansainvälisesti menestyneimpiä ja merkityksellisimpiä bändejä, joka loi metallimusiikkiin täysin oman tyylisuunnan​ ja jonka kitaristi ja perustaja Alexi Laiho on valittu useasti maailman parhaaksi metallikitaristiksi ja kosketinsoittaja Janne Wirman parhaaksi kosketinsoittajaksi.

Huikean taitava yhtye ponnisti Espoosta maailmalle ja kasvoi kasvamistaan 25 vuoden ajan. Se soitti suurimmilla kansainvälisillä estradeilla, julkaisi 10 studioalbumia joita on myyty miljoonia kappaleita, voitti kolme Emma-palkintoa ja sai lukuisia kulta- ja platinalevyjä. Yhtyeen nousukiito oli hurjaa, kunnes bändi hajosi kuin seinään. Vain vuotta myöhemmin uutisoitiin Alexi Laihon kuolemasta, ja muu yhtye vaikeni vuosien ajaksi.

Elokuussa julkaistava, Timo Isoahon kirjoittama Children of Bodom päästää ääneen basisti Henkka Seppälän, kosketinsoittaja Janne Wirmanin ja rumpali Jaska Raatikaisen ja kertoo tarinan, jota ei vielä ole kerrottu: Children of Bodomin nousun ja tuhon yhtyeen muiden jäsenten näkökulmasta.

Children of Bodom -kirjan kirjoittaja Timo Isoaho on metallimusiikkiin erikoistunut toimittaja. Hän on aiemmin kirjoittanut teoksen Nightwish – We Were Here (Like, 2018) ja yhdessä Matti Riekin kanssa bändihistoriikin Trio Niskalaukaus (Like, 2018).

Children of Bodom julkaistaan 28.8.2025.

Bändin haastattelupyynnöt ja kirjan pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi

Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus

Trillerin sykkeellä etenevässä Tattarisuon noitapiiri -tietokirjassa Aki Ollikainen kuvaa sekä yhteiskunnan että ihmismielen kieroutta16.10.2025 13:03:01 EEST | Tiedote

"Tattarisuon maine ei kai koskaan ole ollut kovin mairitteleva. Se ei ollut sitä kieltolain aikanakaan, mutta kun sen lähteestä 1930-luvun alussa nousi ylös irti leikattuja ruumiinosia, muuttui ohikulkijoiden kirkasvetinen juomapaikka koko nuorta kansakuntaa värisyttäneen kauhutarinan mustaksi keskipisteeksi." Tattarisuon noitapiiri on tietokirja mustasta magiasta, salaliittoteorioista ja järkyttävistä ihmiskohtaloista. Teos on palkitun kirjailijan Aki Ollikaisen vuosien mittaisen taustatyön tulos.

Tositapahtumiin pohjautuva romaani kertoo koskettavan tarinan lapsia varjelevasta keskitysleirivangista30.9.2025 11:37:13 EEST | Tiedote

Keskellä Auschwitzia on pieni vaja, jonka seinät on päällystetty sarjakuvilla. Se on paikka, jossa lapset laulavat, esittävät näytelmiä ja kirjoittavat. He saavat hieman ruokaa, heidät pidetään puhtaina syöpäläisistä ja heille opetetaan erilaisia keinoja kohdata tuleva ilman pelkoa. Mies, joka heitä auttaa, on nuori juutalainen keskitysleirivanki Fredy Hirsch. Tositapahtumiin pohjautuva romaani kuvaa, miten nuoresta ja urheilullisesta, homoutensa piilottavasta miehestä tulee lapsia varjeleva sankari. Nyt julkaistavan kirjan on kirjoittanut Wendy Holden. (s. 1961) Hän on englantilainen arvostettu toimittaja, historioitsija ja elämäkerturi. Holden on julkaissut yli 30 kirjaa, joista 15 on noussut bestseller-listoille. Fredy Hirschistä kertovaan romaaniin hän on tehnyt mittavan taustatyön ja haastatellut Auschwitzista eloonjääneitä. Auschwitzin opettaja ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 2.10. Romaanin on suomentanut Ari Väntänen. PDF:t, arvos

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye